Yattıkları yerden vücut enerjisiyle kripto para üretiyorlar

10 Mayıs 2018 - 18:20'de eklendi10.05.2018 - 18:27'de güncellendi
Hollandalı IoHO isimli bir girişim vücut ısısından elde ettiği enerjiyi Bitcoin üretiminde kullanıyor. Elde edilen gelirin yüzde 80'i yatarak çalışanlara veriliyor.

1-

Onur Binay/milliyet.com.tr

Robotlar ve yapay zekanın (AI) insan gücüne dayalı işgücüne ve diğer yaşam alanlarına girdiğine dair bir dizi görüş var. 

2-

Avrupalı girişim, bu soruların sınırlarını ilginç ve benzersiz şekilde bastırıyor.

3-


Hollanda’da bulunan ‘Institute of Human Obsolescence (IoHO)’ adlı kuruluş, 2015'ten beri insan sermayesi, biyolojik ve veri üretimi emeği konularına odaklanan birkaç araştırma ve sanat projesinde yer aldı. 

4-

Hem niteliksel, hem de niceliksel yaklaşımlar sergileyen kurum, bazı özgün projelere de imza attı. 

5-

Bunlar arasında insan vücudunun fazla ısısını toplayan bir giysi ile kripto para kazma gibi bir proje de var. 

6-

IoHO’nun yaptığı bu elbiseler, termoelektrik jeneratörleri kullanarak vücut ısısını depoluyor ve daha sonra da kullanılabilir elektriğe çeviriyor. 

7-


Projenin detayları şu şekilde:

8-


Projede toplam 37 çalışan yer alarak, 212 saat ortaklaşa çalışma gerçekleştirildi.

9-


İnsanlardan toplanan toplam enerji miktarı 127.210 miliwatt elektriğe dönüştürüldü. Bu enerji, yaklaşık 17 bin kripto para kazma işleminde kullanıldı.

10-


Kazancın yüzde 80’ini çalışanlar, yüzde 20’sini ise IoHO alıyor.

11-


IoHO’nun kurucusu Manuel Beltran projeyle ilgili şunlaru söyledi: "Sanatın soyut şeyleri açıklayabileceğine inanıyorum. Sanatı kullanarak bir şeyleri harekete geçirebiliyorsunuz. Bu proje ile soru işaretleri doğurmak, yeni kıvılcımlara neden olmak istedim."

12-


Nvidia GeForce GTX ekran kartlarının fiyatları yavaş yavaş normale dönüyor

13-

Kripto para madenciliği yüzünden artan ekran kartı fiyatları yavaş yavaş normale dönüyor. Nvida’nın internet sitesi ve perakende mağazalarında ekran kartları normal fiyatta yerlerini almaya başladı.

14-


Başta kripto para madenciliği ardından Fortnite, Overwatch ve PUBG derken NVIDIA grafik kartılarının fiyatları dünyada epey artmıştı. Hatta piyasada ekran kartı bulunamaz hale gelmişti. 

15-


Düşük satın alma gücü ve yüksek fiyatlar kısa süre önce 10 serisi GeForce GTX GPU'ların gelmesini zorlaştırdı.

16-

Ancak kartlar NVIDIA'nın sitesinde ve perakendecilerde stoklara geri döndü. Oyuncular bundan sonra standart perakende fiyatlarında ekran kartlarını satın alabilecek.

17-


NVIDIA GPU'ları genellikle hızlı bir şekilde satılıyor. Bu yüzden karborsada da satış fiyatları çok yükseklere çıkabiliyor. Peki bunun sebebi ned? Bitcoin ve cryptocurrency madencileri, dijital para birimini daha hızlı üretmek için bu kartları kullanıyor. Son kripto patlaması, ekran kartlarının ve belleklerin hızla artmasına neden oldu.

18-


Ekran kartlarının yeniden stoklara girmesinin ardından 1080 Ti Founders Edition’un fiyatı 699 dolar düzeyine geldi.

19-

Yeni ekran kartlarının en düşük modeli 3GB’lık hafızaya sahip GTX 1060. Bu kartın fiyatı ise 229 dolar.

20-


Oyuncuların yine de çabuk davranması iyi olabilir.

21-

Kripto madencilerinin stok yapabileceği her fırsata, kartlar daha pahalıya mal olabiliyor. Yani fiyatların tekrar yükselmesi an meselesi.

İlginizi Çekebilir