Ampute Futbol Milli Takımımız

.
Yavuz Kocaömer .Tüm Yazıları
11 Kasım Pazar 2018
Geçtiğimiz hafta Meksika’nın San Juan de los Lagos kentinde gerçekleştirilen Ampute Futbol Dünya Şampiyonası’nda, Ampute Futbol Milli Takımımız finalde Angola’ya penaltılarda 5-4 yenilerek ikinci oldu. Kendilerini bir kez daha yürekten kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Tabii kendini bilmez bazı sözde spor adamları, “Canım yani Dünya ikincisi de ne demek, niye Dünya Şampiyonu olmadılar ki!’ gibi sağda solda saçma sapan laflar ettiler. Bunlar, her zaman söylediğimiz gibi spor cahilleri. Buradan başka Dünya yok ve o Dünya’da birçok rakibinizi yenerek Dünya ikincisi oluyorsunuz. Bu başarı kutlanmaz mı? Bu başarı dile getirilmez mi? Ama ne yapalım, deve misali neremiz düzgün ki?
Umarız Avrupa Şampiyonası’nda olduğu gibi yine Turkcell bu sporcularımızı ödüllendirir.
Bu aralar engelliler sporunda devamlı uluslararası yarışmalar yapılıyor ve burada sporcularımız önemli başarılar elde ediyorlar. Bunlardan biri de Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF) tarafından Yunanistan’ın Kalamata şehrinde  yapılan Tekerlekli Sandalye Tenis Şampiyonası’nda Büşra Ün’ün çifte zaferi. Milli gururumuz Ün, tek finaller maçında İtalyan rakibini 6-2 ve 6-0’lık setlerle yendikten sonra çiftler kategorisinde de, Büyük Britanyalı partneri Jessica Webb ile İtalyan rakiplerini mağlup ederek, turnuvayı 2 altın madalya ile tamamladı.
Bu arada dikkatimizi çeken başka bir konu da geçtiğimiz hafta Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu tarafından Aksaray’da düzenlenen Türkiye Halter Şampiyonası’ydı. Yarışmalara 12 ilden 6 kadın ve 32 erkek olmak üzere 38 sporcu katıldı.
Bunların içinde kadınlarda Ceren Ayça Albayrak, Nazmiye Muratlı, Gamze Sayar, Dilfiroz Kuzdağ ve Emine Öz Türkiye Şampiyonu oldular. 6 sporcunun katıldığı yarışmada 5 Türkiye Birinciliği! Bu, bize biraz zayıf geldi. Aslında Nazmiye’nin açtığı yolda, ülkemizde, kadınlarda parahalter sporunun çok daha gelişmiş olması ve bu tarz yarışmalara çok daha fazla sporcu ile katılım gerekiyor.
Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu, yoğun işlerinden vakit bulursa herhalde bu konuda da bir önlem almayı düşünüyordur!
canlı skor
Şu an oynanan maç bulunmamaktadır.
Tüm maçlar için tıklayın