Aydın

Yerel Haber
22 Ekim 2017 - 13:17

Yaya Yolu Yapılacak Diye 50'Ye Yakın Ağaç Kesildi İddiası

IHA

Kuşadası’na bağlı Davutlar’da bir termal tesisin yanındaki korulukta ağaçların yaya yolu yapılacak diye kesildiği iddiası tepkiye neden olurken, Kuşadası Belediyesi ise iddiaları yalanlayarak yapılan başvuru sonucu yol düzenlemesi yapıldığını bildirdi.
Edinilen bilgiye göre, Kuşadası’na bağlı Davutlar’da bulunan jeotermal ve sağlık tesisinin hemen yanındaki koruluktan yaya yolu geçirmek için iş makineleriyle çalışma başlatıldı. Belediye ekiplerinin nezaretinde özel bir firmaya ait kepçelerle yürütülen çalışma sonunda koruluk içerisindeki 50’ye yakın zeytin ve çam ağacı kesildi. Çevre sakinlerinin tepkisine yol açan olaya termal tesiste kalan turistler de tepki gösterdi. Kepçelerle yerlerinden sökülen ağaçlar daha sonra traktör römorklarına konularak başka yere taşındı.
Ağaç kesimi sırasında ayrıca 5 yıldızlı termal tesisin elektrik, altyapı ve su bağlantıları da büyük hasar gördü. Tesis sahipleri ağaç kesimi yapılan yerin kendileri tarafından kamuya terk edilen koruluk bir alan olduğunu belirterek, "Burada 50 metre uzunluğunda ve 7 metre genişliğinde imar planında bir yaya yolu var. Zaten bu yol yapılmıştı. Burası koruluk bir alan ve hiçbir yere ulaşmıyor, hiç kimsenin kullanabileceği bir yol da değil. Neden böyle bir uygulama yapıldı anlamıyoruz. Üstelik ağaçların kesilmesi işlemi yapılırken başlarında belediye yetkilileri vardı ancak iş makineleri özel bir şirkete aitti. Kamuya ait bir yerde özel şirkete ait iş makineleri nasıl işlem yapar üstelik de belediye yetkililerinin gözü önünde anlamış değiliz. Aydın Valiliği ve Kuşadası Kaymakamlığına gerekli suç duyurusunda bulunduk" dediler.
Ağaçların iş makineleriyle kesilmesine çevreciler de tepki gösterdi. Çevre sakinlerinden Mustafa Cengiz, "Yaşananı anlamakta zorlanıyoruz. Kuşadası ve çevresinin daha fazla yeşil alana ve ağaca ihtiyacı varken, olan ağaçlar da bir hiç uğruna kesiliyor. Burası barındırdığı, yeşilliği ve ağaçlarıyla özenilecek, doğal güzelliğe sahip bir koruluk idi. İmar planında yaya yolu var ama zaten mevcutta da bir yaya yolu vardı. Bu yolun ulaşabileceği hiçbir nokta yoktu. Burası kuş konmaz, kervan geçmez bir yer. Bir hiç uğruna 50’ye yakın çam, çınar ve zeytin ağacı kesildi, koruluk tarumar edildi ve öylece bırakıp gittiler" diye konuştu.

Belediyeden iddialara karşı açıklama
Kuşadası Belediye Başkan Vekili konuyla ilgili açıklamasında, "Davutlar’da belediyemiz tarafından ağaç kesimi yapılmamıştır. Söz konusu yer imar planında yol. Bir kişi tarafından burası kendi amaçları için kullanılıyordu. Yapılan başvuru üzerine burada imar planına uygun şekilde yol düzenlemesi yaptık. Orada zaten iddia edildiği gibi ağaçlar yoktu ve ağaç da kesilmedi" ifadelerini kullandı.

AydınYerel Seçim Sonuçları

Aydın Hava Durumu

15°CŞİMDİPERŞEMBE
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.