“Dış güçler, AKP’yi de, DTP’yi de kapattırmayacak”

Eklenme Tarihi21.03.2008 - 1:51-Güncellenme Tarihi21.03.2008 - 1:56

Genç Bakış, önceki gece, Işık Üniversitesi’nde, “Türkiye nereye gidiyor?” sorusuna cevap aradı. SMS’le de AKP’nin yasaları ihlal edip etmediğini sordu. On binlerce katılımcının bu konudaki fikri ilginçti. Yüzde 80’i “Evet, ihlal ediyor” dedi.
Çok çarpıcı tespitler ve yorumlar yapıldı. En iddialı olanı ise daha önceki parti kapatma davalarının Savcısı Vural Savaş’tan geldi: Dış güçler, AKP’yi de, DTP’yi de kapattırmaz.
İşte satırbaşlarından bazıları:

Vural Savaş Onursal Yargıtay C. Başsavcısı
-  Sırf cumhuriyeti korumak için bu işi yapan savcılara sizler de sahip çıkmazsanız hiç kimse çıkmaz.
-  Siyasi partiler demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarıdır. Ama pek çok ülke, aykırı faaliyetlerde bulunan partilere karşı, yargının gereğini yerine getirmediği için felakete sürüklenmiştir. Hitler de seçimle işbaşına gelmiştir. Eğer o devrin savcıları, hâkimleri gereğini yapsaydı, Almanya o felaketleri yaşamazdı.
-  Gençlerin beyinleri yıkanıyor. “Halk açar, halk kapar” diyen birçok siyasi, Siyasi Partiler Kanunu’nda “Partiler kapatılabilir” maddesine onay verdi.
-  AKP hakkında 5.5 yıl önce de dava açılmıştı. Recep Tayyip Erdoğan’ın 312’den mahkûmiyeti vardı. “Üyelikten çıkarın” dediler, çıkarmadılar.
-  Bizim parti kapatmayla ilgili hükümlerimiz tamamen Almanya’dan alınmıştır. Biz zorlaştırdık onlar hâlâ eski kolay halini muhafaza ediyor. Almanya’da da komünist partisi kapatılmıştır.
-  Zamanında önlem alınmadığı için Belçika’nın toprak bütünlüğü korunamaz hale geldi.
-  İspanya’dan misal vermek istiyorum. Orada da ETA ayrılıkçı bir terör örgütü. ETA’nın siyasi kolu önce Herri Batusuna partisi adıyla kuruldu, katıldı ve yasaklandı. Euskal Herriorak adıyla sahneye çıktı. Kapatıldı. Sozialista Abertzaleak adıyla tekrar örgütlendi. Kapatıldı. Ezker Abertzaleak adıyla örgütlendi tekrar kapatıldı. Aukera Guztiak adıyla denendi. Kapatıldı. Son olarak 2001 yılında Batasuba adıyla örgütlendi. O da 2003’te yine yargı kararıyla kapatıldı ve tüm yöneticilerine siyaset yasağı getirildi. Sebep: “Terör örgütünü açıkça kınamamak ve teröristi ‘terörist’ diye nitelememek.”
-  Dış güçler, ekonomide bizim elimizi kolumuzu nasıl bağlıyorlarsa, partilerin kapatılmasında da etkili olacaklar. Bu iki  partiyi de (AKP, DTP) kapattırmayacaktır.
-  Başbakan Erdoğan Ocak 2004’te ABD’ye gitti. Oradaki ziyarette “Cesaret Ödülü” verildi. Bu ödül Amerikan Jewish Congress tarafından verildi. Daha önce bu ödüller 100 yıl içinde 10 kişiye layık görülmüş. Bu ödülleri alanların hepsi Musevi.

Başbakanımız hariç!
-  Benim açtığım Refah Partisi’ni kapatma davasını, Anayasa Mahkemesi 9’a 2 kabul etti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi 1’e karşı daha büyük bir çoğunlukla onayladı.
-  Yüzde 47 oy alan parti kapatılır mı? Halka, demokrasiye karşıdır bu deniliyor.  Köktendinci bir parti yüzde 2.3 lük marjinal bir parti olsaydı hoş görülebilirdi. Fakat temsil ettikleri tehlike ve sahip oldukları güç dolayısıyla Anayasa Mahkemesi tarafından uygulanan yaptırım, demokratik bir toplumda gereklidir. Farz edin ki bunlar yüzde 72’lik oy aldılar, laiklikten vazgeçecek misiniz? Türkiye Cumhuriyeti’nin federasyonlara ayrılmasına, Anayasamızın değişmez ilkelerinin değişmesine razı olacak mısınız? Siyasi partiler yasamız hayır diyor ve savcılara emir veriyor. Alınan oy ne olursa olsun, hatta oyu artarsa tehlike büyür, bunlara dur diyeceksiniz diyor. Savcılar da görevini yapıyor.
-  Özal zamanında CHP’nin iştiraki ile 163. madde kaldırılmıştı. Eğer o madde kaldırılmış olmasaydı, şu an yapılanlar gerçekleşmeyecekti.
-  Sayın Başbakan bana 20 milyarlık dava açmış. Açsın, benim için her şeyin bir kanıtı vardır. Bana bu tür davalar vız gelir.
-  Dış güçlerden hangisi PKK’yı destekliyorsa, o güçler, AKP’yi de destekliyor demektir.

Yiğit Bulut (Vatan gazetesi yazarı)
-  Bütün dünyada ekonomik çöküş var. İyileşme gibi kötüleşme de dışarıdan
-  AKP kapatılsa da kapatılmasa da, 550 milletvekili tek bir hükümet olsa da ekonomik kriz olacaktır.
-  Türkiye 1 saatte 5 milyon dolar faiz ödüyor. Türkiye’nin en büyük düşmanı faizlerdir.
-  Kemal Derviş neden Türkiye’ye getirildi? Çünkü Türkiye’nin default olmaması gerekiyordu. Derviş gelir gelmez hemen açıklama yaptı: “Sürdürülebilir borç dinamiği Türkiye için esastır”.
-  AKP de çarka çomak sokmuyor. Aslında hiçbir şey yapmıyor. Sadece izliyor. 23 Nisan başbakanı ve bakanları gibi.
-  Alevi-Sünni, Kürt, türban, soykırım? Tüm bunların altında Türkiye’nin rantını yeme durumu var. Ülkeyi kamplara bölüp soyuyorlar.
-  Sayın Başbakan’a buradan bir sözüm olacak “Gelin siz Türkiye’nin ödediği faizleri kesin, ben de ömrümün sonuna kadar sizin çantanızı taşıyayım”.
-  Yüce İslam dinini partilerle özdeştirmek akıllara ziyan bir şeydir.
-  Arap emperyalizmi Türkiye için büyük bir tehlikedir.

Sinan Aygün  (ATO Başkanı)
-  Öyle bir ülke ki akşam yatıyoruz 73 milyon 800 kişiyiz, sabah kalkıyoruz 70 milyon. Arada 3 milyon 800 milyon gibi büyük fark var. Kişi başına düşen milli gelir, buna göre  ayarlanıyor.
-  Milli gelir 9.000 dolar olacakmış. Kesinlikle doğru değil.
-  Evinize götürdüğünüz birçok ürün ithal. Türkiye’ye Arap sermayesinin geldiğini söylüyorlar. Öyle bir şey yok.
-  Borsa tamamıyla kandırmacadır.
-  Türkiye 1980-2008 yılında 465.893 milyar dolar yatırım yapmış.
-  1997-2002 arası Türkiye’nin ödediği faiz ise 367 milyar dolar. Türkiye soyuluyor.
-  Şu anki borcumuz 203 katrilyon.
-  Türkiye’de kredi kartından dolayı evlerine icra gelen aile sayısı 735 bin 970.
-  Sıcak para şu an 94 milyar dolar.
-  Türk Telekom’u 40 günlük faize verdik. 
-  Avrupa Birliği’ne girmeden Gümrük Birliği’ne girdik. Biz Rusya’ya sen benim malımı sat, ben de senin malını satayım diyemiyoruz. Türkiye’ye yapılan en büyük ihanet budur.
-  Sayın Başbakan DTP’nin kapatılmasıyla ilgili olarak verilecek karara saygı duyarız demişti. Ama kendileri hakkında dava açılınca yargıya saygıyı hemen unuttu.
Özetin özeti: Herkes doğruyu söylüyorsa, kim yalan söylüyor?..

Etiketler