Her ne kadar kamuoyu ona modacı dese de o bunu kabul etmiyor. Ben terziyim diyor. Pahalı giysilere karşı. İstanbul’un zenginlerini, “İstanbul’un Conconları” olarak nitelendiriyor ve onlarla işi olmadığını söylüyor. En büyük tutkusunun siyaset olduğunu ve bu konuya ciddi anlamda kafa yorduğunu özellikle vurguluyor.
CHP’yi daha etkin muhalefet yapamadığı için yerden yere vurdu. Atatürk sonrasında demokrasinin rafa kaldırıldığını ve halen devam ettiğini iddia etti. Eleştirilerden, Kültür Bakanı Günay ve Başbakan Erdoğan da payını aldı. Işık Üniversitesi’nde gerçekleşen Genç Bakış’ta, İpekçi öğrencilerden bol alkışlı bir karne aldı. Cinsel tercihi ise neredeyse hiç konuşulmadı. İşte programdan satır başları:

Bedelini ödedim
-  Ben kendi çizdiğim yolda yürüdüm. Bu yol insanlara ters gelebilir. Birçok insanın yolları da bana göre hiç hoş değil. Özgür bir hayat yaşayıp bedelini ödedim.
-  Ben bugün sürme sürerken, birçok insanın yüzüme gülerken hemen arkamdan alay ettiğini bilmiyor muyum? Ama her şeyin bir bedeli var.
-  Atatürk gözünü kapadıktan sonra zaten Türkiye’de birçok şeyin bozulduğunu görüyorsunuz. Bütün suçları AK Parti’nin üzerine yıkamazsınız.
-  Atatürk’ün getirdiği cumhuriyet, Batı taklidi olmayı getirmedi. Atatürk çağdaş olmayı getirdi. Size köklerinizi unutun Batı taklidi olun demedi.

Neden Ak Parti?
-  Hangi partiye bakarsam bakayım AK Parti’yi daha önde görüyorum. Çünkü AK Parti akıllı bir parti. Akıllı bir muhalefet olsaydı çok sevebilirdim. Ama akıllı bir muhalefet görmüyorum.
-  Ben varlık vergisi ödemiş bir ailenin çocuğuyum. Varlık vergisi diye faşist bir hareketi yapmış bir partiyi sevmemi söyleyebilir misiniz?
-  Bugün CHP hâlâ geçmişini irdelemiyor ve tartışmıyor. Baktığınız zaman bir İnönü hakikati var. Bakıyorsunuz kendisi çekildikten sonra Adnan Menderes’e köy enstitülerini kapattırmış, tren yollarını durdurmuş ve ilk defa Marshall yardımı diye bir yardım alıp Amerika’ya boynumuzu kaptırmışız. Amerika’nın bozulmuş süt tozlarını Anadolu’daki köylere attılar oy almak için ve Alevileri yıllarca kandırdılar. Demokrat Parti’yi de kışkırtan CHP’ydi. Sonunda adamları astırdılar.
-  Ben AKP’li olmasaydım da CHP’li olmayacaktım. CHP’nin tarihini de bugünkü yeni CHP’liler kadar iyi biliyorum.

Askerler için üzülüyorum
-  Bugün askere yapılanlara da çok üzülüyorum ama askeri diktadan gelen bir jenerasyon olarak da bugün bazı şeylerin tartışılmasının taraftarıyım. Asker de tartışılmalı.
-  Ben AKP’yi nereye kadar tutabilirim, yanlışlarını da görüyorum. Mesela milletvekili dokunulmazlığı kaldırılmıyor.
-  Dindar gençlik kelimesini hiç sevmiyorum. Bu sözü Başbakanımıza yakıştıramadım.
-  Benim çok sevdiğim bir Milli Eğitim Bakanı vardı Hüseyin Çelik. O da maalesef herhalde çok doğru işler yaptığı için görevinden alındı.
-  Kültür Bakanı olsaydım hiçbir davete kurdele kesmeye gidecek vaktim olamazdı.

İyi tanıtılmıyoruz
-  Yunanistan, küçücük Akropolis’le Yunanistan oldu. Bizde binlercesi var kimse bilmiyor.
-  Nemrut’a çıktım. Tuvalet ihtiyacım oldu, bekçiye sordum nerede diye. Nereye istiyorsan oraya yap dedi. O güzel heykellerin üstüne düşünebiliyor musunuz?
-  Türkiye çok iyi bir yere gidiyor. Bugün tabuların, duvarların yıkıldığı bir dönem yaşıyoruz. Türkiye’nin dikenleri kopuyor. Sol, sağ, inançlı, inançsız bir sürü diken vardı ve onlar kopuyor.
-  Atatürk gözünü kapadığından itibaren düşüncede yasaklı bir ülkede yaşadığımızı kabul edelim. Düşünce öylesine yasak ki. Aranızda bile konuşmak yasak. Ben böyle bir programı 30-40 sene önce yapma şansına sahip değildim. Şu kelimelerin onda birini etseydim, beni alıp içeri atmışlardı, o Diyarbakır Cezaevi’nde bulunan kemiklerden bir tanesi de benim kemiğim olurdu.
-  Ama bugün zannetmeyin ki hâlâ çok serbest ve hür bir ülkede yaşıyoruz. Bugün çıplak hanımlar da, değişik giyinen beyler de kötü muameleye maruz kalıyor aynı şekilde başı bağlı hanımlar da haksızlıklara uğruyor.

Her türbanlı inançlı değil
-  Benim de başıma her şey gelebilir. Ama ben gözüm kapanana kadar susmayacağım.
-  Bugün protest bir gençlik var. Ben de protesttim hâlâ da öyleyim ama protesto şekillerimiz farklıydı. Protesto hep olmalı ama protestonun şeklini bilmiyorlar. Yumurta atmak kavga etmek. Bu bizim yanlışlarımızdan biri.
-  Ben bütün türbanların inançtan olduğuna da inanmıyorum. İnançla takanların da arada harcandığına inanıyorum. Çünkü türbanı inançla takıyorsanız öyle makyaj yapmamanız, daracık kot giymemeniz, sokakta bir erkekle el ele dolaşmamanız gerekiyor. Orada bir çelişki var. O zaman anlıyorsunuz ki bu bir ideoloji.  Farz edin ki türbanı inançtan dolayı takmıyorlar, ideolojik bir sembol. Gençlikte her zaman için bir ideolojik sembol olacaktır.

Din dersi mecburi olamaz
-  Bizim zamanımızda da din dersi vardı ve mecburiydi. Ama ben çok memnumum. Bugün öğrendiğim 5 tane duayı orada öğrendim. Ama tabii ki din dersi mecburi olamaz. Bir çocuk sizden doğabilir ama sizle aynı inançta olmaya zorlayamazsınız.                                                  
-  Ben inancın politikaya karıştırılmasını doğru bulmuyorum. Bana kalırsa Diyanet İşleri Başkanlığı da kalkmalı. Diyanete aktarılan bütçe eğitime ve sağlığa aktarılsa daha iyi olur. Laik ve demokrat bir devlette insanlar camisine kendi sahip çıkmalı.
-  Bakıyorsunuz her yer camii. Cumadan cumaya doluyor ya da dolmuyor. Benim inancıma göre ibadetinizi her yerde yapabilirsiniz ama eğitim ve sağlık çok daha önemli konular.
-  AK Parti’yi desteklediğim için müşterilerim azaldı.
-  Bugün yobaz olanlar da bana tepkili. Onlar da bir tehdit unsuru benim için. Mardin’de bir medresede defile yaptım diye ortalık ayağa kalktı ama ben yapmaktan vazgeçmedim.
-  Giyinmekle bir kimlik kazanıyorsanız boş bir kimlik kazanmış oluyorsunuz. Beyninizi giydirmeniz önemli. O beyin sizle ömür boyu yaşayacak.
-  İktidar baskıcı hale gelmeye başladı. Artık o yumuşaklıktan çıkıp biraz sertleşmeye başladı. Bu beni ciddi anlamda korkutuyor. İkincisi çok fazla inanç üzerinden politika yapılıyor.                                                                             

Ölene kadar susmayacağım
-  Zürih’te çok önemli bir markanın mağazasında bir kot beğendim. Üzerinde işlemeler var, çok hoş. Fiyatını sordum, 4 bin 200 euro dediler. Ölsem vermem o parayı. Geldim buraya Eminönü’nden 5 liraya bir kot aldım. Üzerine kendim çizip işlemeler yaptırdım, 15 liraya mal ettim. Daha güzel oldu. Paranın kitaba, ya da güzel bir yemeğe verilmesini kabul ediyorum ama giyime verilmesini anlayamıyorum.
-  Köy enstitüleri kapatılmasaydı Anadolu’da ne kadar büyük bir eğitim sistemi olacaktı.
-  Gözüm kapanana kadar susmayacağım. Çünkü bunları yaşadım ve acısını çektim. Bugün benim memleketim, gençlerim, yeğenlerim, acılar çekiyorsa bu yapılan yanlışlardandır. Son 10 senedir yapılanlardan değil. Mesela sağlıkta herkes kavga ediyor. Ama benim dişlerimin 32’si birden Okmeydanı Devlet Hastanesi’nde yapıldı. Emekliyim, sigortamla gittim yaptırdım.
Özetin özeti: Cemil İpekçi, sözünü esirgemeyen birisi. Eleştireni de var, seveni de. Ve onun için önemli olan kendi doğruları!..