CHP’nin yıldız ekonomisti Sayek’i koltuğa kim bağladı?

Eklenme Tarihi03.05.2015 - 2:30-Güncellenme Tarihi03.05.2015 - 22:08

7 Haziran seçiminin en renkli milletvekili adaylarından birisi de olası CHP iktidarının ekonomiden sorumlu bakanı olarak görülen Selin Sayek Böke...
Tanıyıp da hakkında olumsuz konuşan tek kişi yok gibi. Siyasete atıldıktan sonra, bakış açılarında biraz değişmeler olmuş ama hâlâ çok seviliyor.
Çünkü hep pozitif, hep yüzü gülüyor ve en önemlisi de bir siyasetçiden daha çok bir arkadaş, bir abla ve başı derde düşenin can kurtaran simidi gibi. Samimi, donanımlı, heyecanlı ve kıpır kıpır. Yerinde duramıyor, enerjisini hiç kaybetmiyor. Son günlerde hemen her gün bir kaç televizyon kanalı ve bir kaç kent dolaşıyor. Onu bazen ekranlarda, bazen de meydanlarda görüyoruz. Ve görünen o ki siyaset sahnesinde daha uzun süre kalacak...
Siyaseti seviyor, çünkü siyaseti seven ve siyaset yapan bir aileden geliyor. Rahmetli annesi Füsun Sayek, Türk Tabipler Birliği Başkanı’ydı. Siyasete girişine, küçük oğlu Aksel’in dışında ailenin tümünden destek gelmiş.
Aksel (4), arada bir eve uğrayan annesine öylesine bozulmuş ki, eve son gelişinde, oturduğu koltuğa, koli bandıyla sıkı sıkıya bağlamış ve artık bir yere gidemezsin diye ültimatom vermiş. Çalışmam gerekir dediğinde, bilgisayarını getirip, al biraz da evden çalış demiş.
İşte bu yüzden, anne Sayek gün boyu meydanlarda ve ekranlarda olsa da aklının bir bölümü evde. Ve bir sonraki eve gidişinde nasıl bir sürprize karşılaşacak o da merak ediyor...
Peki ya büyük oğlu Can (10) bu işe ne diyor? O siyaseti seviyormuş. Hatta çok çarpıcı politik karikatürler çiziyormuş. Ama başım belaya girer mi diye de tedirginmiş.
Selin Hoca, bak işte siyasete girmem için bir neden daha diyerek, yaratılan korku dağlarının çocukları bile etkiler hale geldiğini örnek gösteriyor...
Eşi Mert Böke ise inşaat mühendisi ve özel bir şirkette çalışıyor. Allahtan o var, yoksa çocukların isyanını bastıramazdım diyor.

Dünyayı etkiler!
Bilkentli öğrencilerin, Sevgili Hocaları Selin Sayek Böke, anne, baba, dede, teyzenin doktor olduğu bir aileden geliyor. Tıpçılar her konuda konuşup, sıra çözüme geldiğinde paraya dayandığı için ekonomiye yönelmiş. 1993 ODTÜ iktisat mezunu. Dünyanın önemli üniversitelerinde kariyer yapmış ve o da pek çok siyasetçi gibi doçentlikte akademik kariyerine ara verip siyasete atılanlardan...
ODTÜ mezuniyet yıllığında, bugüne ve geleceğe ışık tutan ilginç değerlendirmeler ve işaretler görmek mümkün. İşte onlardan bazı satır başları:
- Bu tempoyla gidersen değil Türkiye’yi bütün dünyayı fethedeceksin.
- Kötü ve zor zamanlarda hep yanımdaydın.
- Bir çekmece dolusu işi kısacık zamanlara sığdırmanı, başarılarını her zaman takdir etmişimdir.
- Zaman onun için farklı bir hızda geçiyor demek yanlış olmaz. Selin, bir günde,  bizim bir haftada yaptıklarımızı yapmayı becerebilen, hep dolu dolu yaşayan bir insandır.
- Sayek, bölümden telefon numarasını bildiğim, hatta evine gittiğim, üstüne üstlük önceden tanımadığım tek insandı...
Öğrenci olur da lakabı olmaz mı? Yine yıllıktan öğreniyoruz ki, onunki de “Şöbiyet”miş!..
Farklı birisi!
Siyaset ve güç, hemen herkesi değiştiriyor onu da değiştirir mi? O her ne kadar hayır dese de bunu zaman gösterecek. O değişmese bile yakın çevresi özellikle de danışmanları onu çok farklı noktalara götürebilir. Nitekim götürüyor da...
Sade bir yaşantısı var. Daha önce annesini de konuk ettiğimiz Genç Bakış’a biraz maceralı da olsa, keyifle geldi, izleyenlerden tam not aldı ve yine keyifle ayrıldı.
Siyaset ve makamlar beni değiştirmeyecek diye de söz verdi.
Özetin özeti: Bugüne kadar çok sayıda akademisyen ve kadın politikacı geldi geçti. Sayek’in onlardan farklı olarak, siyasette çıtayı çok daha yukarıya çıkaracağı kesin. Çünkü kafasında yıllarca bunu kurgulamış, kendini hazırlamış ve ne istediğini biliyor!..

Etiketler