MEF Eğitim Kurum- ları’nın kurucusu İbrahim Arıkan vefat etti.
Kendisine Allah’tan rahmet, yakınlarına, sevenlerine, eğitim camiasına başsağlığı dileriz.
O, eğitim camiasında olduğu gibi iş dünyasında da herkesin sevdiği, saygı duyduğu, sessiz, sakin, üretken ama her şeyden de önemlisi çok iyi bir eğitimciydi...
Onu yıllarca MEF Dershaneleri’nin sahibi ve Özel Dershaneler Birliği’nin (ÖZ-DE-BİR) Başkanı olarak tanıdık. Ardından MEF okullarını kurdu.
Laik ve demokratik eğitimi destekleyen sivil toplum örgütlerinin pek çoğunda kurucu ya da yönetici olarak görev yaptı.
Üniversite sınavları ve dershaneler nedeniyle YÖK’le sık sık tartışmalara girdi.
İnandığı yolda tek başına da kalsa dimdik yürüdü. Esen rüzgâra göre hareket eden isimlerden biri hiç olmadı. Her ne kadar farklı iş alanlarına yönelse de eğitimden hiç kopmadı.
Ülke kalkınmasında eğitimin rolünü en iyi kavrayanlardan biri olarak iş dünyasının yükselen sesi oldu.
Bilime olan tutkusunu yıllarca gençlerle paylaştı. Uluslararası hale gelen MEF Bilimsel Proje Yarışmaları’nda her yıl yüzlerce öğrenci bilim adamı olma yolunda önemli mesafe kat etti..
Eğitimden kazandı, eğitime yatırım yaptı.
Hatta başka sektörlerden kazandıklarını bile eğitime harcadı.
Eğitim genelde nankör bir sektör olarak bilinir. Ömrünüzü verirsiniz ama karşılığını pek görmezsiniz. Takdir ve taltif edeni yok gibidir. Eleştirinin ise bini bir para. Ama o hiç yılmadı, her türlü engellemeye rağmen yoluna devam etti.
Başka sektörlerde birkaç yüz eleman çalıştıran, birkaç yüz milyar lira vergi verenler el üstünde tutulurken, on binlerce personel istihdam eden, milyonlarca lira vergi veren eğitim patronlarının yüzüne bakan olmuyor.
Oysa asıl alkışı onlar hak ediyor!
Sanılır ki eğitimin ticaretini yapıp çok para kazanıyorlar. Kesinlikle hayır. Aynı yatırımı başka sektörlere yapsalar ya da bankaya yatırıp faizini alsalar çok daha kazançlı çıkarlar. Ama tamamına yakını eğitim kökenli olduğu için eğitimden kopamıyorlar. Bu uğurda tüm servetini yitirenler ya da yitirme noktasına gelenlerin sayısı o kadar çok ki!..
Üniversite kurdu ama!..
Arıkan’ın eğitimdeki son yatırımı MEF Üniversitesi’ydi (2012). Bu konuda onu çok oyaladılar ama yılmadı. Çok büyük paralar harcadı, mükemmel bir üniversite ortaya çıktı ama ani hastalığı yüzünden keyfini yaşayamadı, açılışına katılamadı, öğrencilerle kucaklaşamadı...
Kendisine engel üzerine engel çıkaranlara yuh olsun!..
Arıkan, Yozgat’ın Sorgun ilçesinin okulu olmayan Salur köyünde doğdu. İlkokulu çevre köylerden birinde bitirdi, ardından devletin açtığı sınavları kazanarak önce ilköğretim okulundan, ardından da yükseköğretimden mezun oldu. Bir süre Yıldız Teknik Üniversitesi’nde fizik asistanı olarak çalıştıktan sonra 1972’de MEF Dershanesi’ni kurdu. Bugüne kadar yarım milyonu aşkın gencin geleceğine yön verdi. 1996’da kurduğu MEF Okulları ile de Batı standartlarında okul hayalini gerçekleştirdi, MEF Üniversitesi ile de eğitim yatırımlarını taçlandırdı...
Arıkan sıkı bir eğitim dostuydu ve bu nedenle benim de sevdiğim, saygı duyduğum isimlerden biriydi.
Ne kadar varlıklı olsa da devletin kendisine sağladığı olanakları hiç unutmadı.
Kazandığı her kuruşu, devletin kendisine sağladığı parasız yatılı eğitime borçlu olduğunu dile getirdi. “Devletin bu alicenaplığı karşılığında ne yapsam azdır. Topluma biraz olsun katkıda bulunuyorsanız, işte en büyük mutluluk budur” derdi.
Okulsuz köyden eğitim duayenliğine giden yolda, eğitime ve ülkesine duyduğu saygı, kendisine çok daha önemli eğitim yatırımları için büyük moral verdi.
Eğitime katkıları nedeniyle biz de kendisini kutluyor ve ruhun şad olsun diyoruz.
Yarattığın eserler, yetiştirdiğin öğrenciler ve çocukların Ümit, Ebru, Eda, ismini hep yaşatacaktır...
Özetin özeti: Bir ömrü dolu dolu yaşayarak arkada hoş bir seda bırakmak ne güzel. Güler yüzünle seni hiç unutmayacağız...