En güçlü pasaport?

Vize deyip geçmeyin, hem zahmetli hem de masraflı.

Dahası, pasaportunuz ne kadar güçlüyse, siz de o kadar güçlüsünüz! Peki, dünyanın en güçlü pasaportu hangi ülkenin?

Önceleri Almanya’ydı. Şimdi ilk sırada Japonya var. Henley Pasaport Endeksi’ne göre, 2018’de 190 ülkeyle vizesiz seyahat ve varışta vize anlaşmaları bulunan Japonya, seyahat serbestliği bakımından en avantajlı pasaporta sahip ülke oldu. Bu ay Myanmar ile anlaşma yapan Japonya’nın, 189 ülkeyle anlaşması bulunan Singapur’u geride bırakarak liderliğe ulaştığı belirtildi. Her iki ülke şubat ayında rakipleri Almanya’yı geride bırakarak ilk sıraya çıkmıştı.

Dünya genelinde 110 ülkeyle seyahat serbestliği anlaşmaları bulunan Türkiye ise listede 49. sırada yer buldu. 199 ülkenin pasaportunun kıyaslandığı listede, Afganistan ve Irak son sırada yer aldı. Vize itibar endeksinde umarız çok daha iyi sıralara yükseliriz!..

En güçlü pasaport

Vah Antalya vah!

Hemen her kentimiz gibi güzelim Antalya da beton yığını haline gelmiş.

Gökdelenler üzerinize üzerinize geliyor. Beton bloklar arasında bırakın denizi, 10 metre ötesini göremiyorsunuz. Sadece gökyüzü var o kadar. Ne hava koridorları dikkate alınmış ne de kentsel estetik. Örneğin dikine giden bir sokağın bitimine yatay devasa bir apartmanın yapılmasını anlamak mümkün değil.

Askerliğimin geçtiği o güzelim Antalya’dan ve portakal bahçelerinden eser kalmamış. Bu arada Antalya, en çok turist çeken kentlerin başında geliyormuş! Ne güzel, Allah’tan hemen hepsi, her şey dahilci de, otellerinden dışarı çıkmıyorlar!..

Fuar ve festivaller?

Yaşama renk katan her etkinlik, turistlerin vazgeçilmezleri arasında ilk sırada yer alır. Hemen her ülkede, binlerce fuar ve festival var. Biri biter, diğeri başlar. Sadece iç turizmi canlandırmakla kalmıyor, yabancı turistlerin de ilgi odağı haline gelebiliyorlar.

İşte bu noktada hepsinin çok büyük organizasyonlar gerçekleştirmesi beklenemez. Kimi dünya çapında ses getirir kimi de yerelde kalır. Sadece o kentin insanlarına keyifli anlar yaşatır.

Bu yüzden, büyükler kalacak, küçükler kaldırılacak demek, fuar ve festival ruhuna aykırıdır ki, böyle bir yanlış asla yapılmamalıdır.

En güçlü pasaport

Kaplıca turizmi

Türkiye, geçen hafta, sazlı, sözlü, elbiseli hamam sefasını konuştu.

Bunu bir şovmen yapsaydı çok sıradan olurdu ama bir belediye başkanının yapması tüm dikkatleri üzerine çekti! Amaç da zaten buydu.

Şimdi altını doldurma zamanı!

Eminiz ki Haymana’nın muhteşem kaplıcaları ve şifalı suyu, bundan sonra bilim insanlarıyla, şifa bulan hastalarıyla, candan misafirperverliğiyle çok farklı ve çok daha güçlü bir şekilde konuşulmaya devam edecektir.

Binlerce yıl, onlarca medeniyete şifa kaynağı olan Haymana Kaplıcaları, sağlığınız adına yaptığınız en büyük keşiflerden biri olmakla kalmayacak, fark edilmenizi de sağlayacaktır!

Birkaç günlük ziyaretler sonrasında, dönüşte, gelenlere en çok yöneltilen soru şu: Kesinlikle sende bir değişiklik var! Neredeydin, ne yaptın? Adeta gençleşmişsin!.. Test etmenin en iyi yolu, atlayıp gitmektir. Alışkanlık yaratacağını özellikle “Ben sıcak su sevmem” diyenlere hatırlatırım... Nereden biliyorum? O suyla büyüdük ve ne kadar uzaklarda olsak da, ah bir fırsat bulsak da gitsek diye hep aklımızda…

DİĞER YENİ YAZILAR