Türkiye’de öğrenci ya da veli olmaktan daha eziyet verici bir durum yok. Hele ki şu günlerde.
Dünyanın hiçbir medeni ülkesinde, sınavlar, kayıtlar, nakiller böylesine eziyete dönüşmüyor.


MEB Hata Bakanlığı’na, ÖSYM de Hata Merkezi’ne dönüştü.
MEB’den sonra dün de ÖSYM 3 soruyu iptal etti.
Milyonlarca gencin geleceğine yön veren bu iki kurum, yanlışsız bir sınav dahi yapamaz hale geldi. Gerisini artık siz düşünün...
Bu hatalardan birini öğrenciler yapacak olsa, hayatları kayıyor ama nedense bu kurumlar ve bu kurumları yönetenler daha da güçleniyor.
ÖSYM, sınav sonuçlarını açıklayıncaya kadar adaylara ve yakınlarına adeta dokuz doğurttu.
Bugün yarın diye diye günler geçti.
En azından dün sabah saatlerinde, sonuçların akşam 17.00’de açıklanacağı duyurulabilirdi.
Bu bile yapılmadı.
En zor dönem!
Üniversite Sınav Maratonu’nda asıl zorlu süreç şimdi başlıyor.
Adaylar, bir ömür boyu sürdürecekleri mesleklerini, önümüzdeki bu bir iki haftalık kısa süreçte belirleyecek.
İşte bu yüzden tercihler konusunda çok dikkatli olmaları gerekiyor.
Milliyet olarak önceki yıllarda olduğu gibi yine adayların yanında olacağız. Geleceklerine yönelik en doğru tercihi yapmaları için her türlü bilgiyi kendilerine sunacağız.
Yükseköğrenime girişte artık bir gelenek haline gelen ve hiç tartışmasız en iyi başvuru kaynağı kabul edilen Milliyet Akademi 2015 Tercih Rehberi’ni 6 Temmuz’da bayinizden ücretsiz olarak alabilirsiniz.
İçerisinde hem tercihlere yönelik önemli püf noktaları var hem de devlet ve vakıf üniversitelerine yönelik en güncel bilgiler yer alıyor. Daha da önemlisi, tüm rektörler, adaylar neden sizi seçsin sorusuna cevap veriyor.
Bu arada kendilerinden defalarca bilgi istememize rağmen, bilgi göndermeyen üniversitelere de yuh olsun diyoruz. Adayları böylesi zamanlarda bilgilendirmeye-cekler de ne zaman bilgilendirecekler. Bu üniversitelere yolu düşen öğrencilere şimdiden geçmiş olsun. Çünkü böylesi vurdumduymaz üniversitelerde öğrencilik hiç de kolay geçmez!..
Kafalar karmakarışık!
Adaylar dün akşam saatlerine kadar sonuçlar açıklansın diye heyecan yaşıyordu. Şi mdi onun yerini, puanım niye eksik geldi, acaba bir yanlışlık mı var, bu puanla nereye girebilirim tedirginliği aldı.
Çok sayıda adaydan, sınavdaki netlerim ile açıklanan netler arasında büyük farklılıklar var maili geldi. Bu adaylara önerimiz, hemen ÖSYM’nin internet sitesine girerek cevap kartını görmeleri. Eğer yine de tatmin olmazlarsa, hemen ÖSYM’ye bir itiraz dilekçesi vermelerinde yarar var.
Dün akşam geç saatlere kadar, en azından biz bu yazıyı bitirene kadar, sınavla ilgili sayısal bilgiler açıklanmadı. Dolayısıyla, LYS ile ilgili en önemli ayrıntıların yorumu yarına kaldı. Tabii yeni bir gecikme olmazsa!..
Örneğin, Türkiye ortalamaları çok önemli. Aynı şekilde hangi puan türünde ne kadar yığılma var ve en önemlisi de hangi puan dilimindeki öğrenciler hangi fakültelere girebilirler. Tüm bu ayrıntıları tercihler tamamlanıncaya kadar sizlerle paylaşacağız.
Gün içerisindeki anlık gelişmeleri ise Twitter’da AbbasGucluTR adresinden de takip edebilirsiniz...
Özetin özeti: Belki Ankara farkında değil ama milyonlarca aile için şu günlerde çocuklarının geleceğinden daha önemli bir şey yok. Milletin vekiliyiz diye başkente gidenler biraz milletin sorunlarıyla ilgilenseler iyi olur.