Yeni nesil üniver- siteler içerisinde en dinamik ve öğrenci memnuniyeti en yüksek olanlardan biri de İzmir Gediz Üniversitesi. Kurulalı henüz 10 yıl bile olmadı ama 100’e yakın ülkeden öğrencisi var. Bilimsel araştırmalar konusunda da 40 yıllık üniversitelere taş çıkartacak projelere ve patentlere imza attılar.
Üniversiteyi İzmir’in önde gelen isimleri bir araya gelerek kurdu, hızla yol aldı ve önümüzdeki süreçte, yeni bir Başkan ve 4 yeni mütevelli heyeti üyesiyle, kendisine yeni bir vizyon çizecek.
Mütevelli Heyeti Başkanlığı’na Türkiye’nin ilk kadın Turizm ve Çevre Bakanı Işılay Saygın geldi. Üyeliklere de eski Çalışma ve Güvenlik Bakanı Dr. Hakan Tartan, Prof. Dr. Saffet Mutluer, Opr. Dr. Nazan Pedükcoşkun ile işadamı Fikret Aktaş getirildi...
Hepsi de İzmir ve eğitim sevdalısı. Eminim ki üniversiteye yeni bir ivme kazandıracaklardır...
Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Abdullah Kavuk’un desteği, mütevelli heyeti üyesi olarak aynı oranda sürecek. Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik’in bitmez, tükenmez enerjisi ve gülen yüzü de aynı şekilde öğrencileri kucaklamaya devam edecek...

Başkan Saygın
Gediz’in kuruluşundan bu yana süren gelenek, görünen o ki, mütevelli heyetinde önemli değişiklikler olsa da bundan sonra da yola aynı tempoyla devam edecek.
Mütevelli Heyeti, her işe karışan değil, destekleyen konumunu yeni dönemde de artan bir şekilde sürdürecek.
Mütevelli Heyeti, mali konular da dâhil, yetkilerinin önemli bir bölümünü Rektör Çevik’e devrederek, çok doğru bir karar almış...
Yeni Başkan Saygın, tipik bir İzmirli kadın. 25 yaşında genç bir mimarken belediye başkanı seçildi. Daha sonra Özal’lı dönemde siyasetin aydınlık yüzü ve Türkiye’nin ilk kadın Turizm ve ilk kadın Çevre Bakanı oldu.
Aktif siyaset yaşamı sonrasında da eğitime olan ilgisi azalmadı, bu kez bir eğitim gönüllüsü olarak emek harcadı. “İzmirli eğitim gönüllüsü arkadaşlarımla beraber Gediz Üniversitesi’ni de bu ideallerle kurduk. Tek amacımız bilim meşalesinin ülkemizde daha güçlü yanmasına katkı sağlayabilmekti. Bir yandan bunu yaparken diğer yandan da ülkemize ve insanlığa yeni buluşlar kazandırmak için heyecanla çalışıyor, üniversitemizin altyapısını güçlendiriyor, hep daha iyisi için yorulmak bilmeden yol alıyoruz. Atatürkçü düşüncenin sahiplenilmesi, bilgi toplumunun gereklerinin yerine getirilebilmesi ve Ulu Önder’in gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyine erişilmesi amacıyla çıktığımız bu ulvi yolda bize eşlik eden herkese teşekkür ediyoruz” diyor...
Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik’i ilk Kırgızistan’da Manas Üniversitesi’nde tanımıştım. Müthiş heyecanlı, hoş görülü, her türlü yeniliğe açık ve olabildiğince de mütevazı bir kişiliğe sahip.
Daha önce defalarca ziyaret ettiğimiz üniversiteyi, yeni bir heyecanla anlattı, yeni bir heyecanla gezdirdi. Eski Bakanlardan Şükrü Sina Gürel de oradaydı ve o da öğretim üyesi olarak kadroya katılmanın keyfini yaşıyordu.
Rektör Çevik, gelecek konusunda, özellikle de uluslararası tanınırlılığı olan bir üniversite konusunda çok kararlı:
“Avrupa’dan Afrika’ya, Orta Asya’dan Uzak Doğu’ya ve Amerika’ya tam 96 ülkeden dünya gençliğini üniversitemiz çatısı altında buluşturmanın; lisans öğrencilerimizin yüzde 10.6’sının yurtdışından olmasının sevincini yaşıyoruz.
Bilimin, araştırmaların ve gelişmenin, yeni buluşların adresi olacak uluslararası marka bir üniversiteye doğru da kararlı adımlarla ilerliyoruz.”

Dünyada ilk
Üniversitede çok sayıda proje üretiliyor ve çoğu da TÜBİTAK ve uluslararası fonların desteğini almış durumda. İşte onlardan biri de Doç. Dr. Selim Solmaz’ın projesi.
Doç. Dr. Solmaz, Gediz’de geliştirilen yüzde 100 yerli teknolojinin doğalgaz, LPG, kömür ve fuel oil ile çalışan tüm ısı kazanlarında uygulanabileceğini, hem ev ve işyerlerini hem de kullanma suyunu ısıtan bu cihazların en büyük dezavantajlarından birinin elektriğe ihtiyaç duyması olduğuna dikkat çekti.
Doç. Dr. Solmaz, cihazların elektrik kesintisi durumunda çalışmadığını, bu nedenle mağduriyetler yaşandığını dile getirdi, şunları söyledi:
“Bu soruna kalıcı bir çözüm aradık ve yakıtın kombide yanması sırasında oluşan ısıdan elektrik ürettik. Böylece bu kazanlar kendi elektriğini kendileri elde edecek, dışarıdan elektriğe ihtiyacı artık kalmayacak. En fazla yüzde 20 maliyet artışı getirecek teknoloji, bu cihazların kesintisiz çalışmasını sağlarken, elektrik tüketimini de ortadan kaldırarak tasarruf ettirecek.”
Özetin Özeti: Gediz’de önemli değişimler yaşanıyor...