Gençliğin en önemli sorun- larından biri yurtsa, diğeri de burs.

Devletin verdiği para 400 lira. Ama yetmiyor. Özellikle de büyük kentlerde...

Cebinde parası olmadığı için günü tek öğün yemekle geçiren, her gün onlarca kilometre yol yürümek zorunda kalan, sinemaya, tiyatroya neredeyse hiç gidemeyen, ders kitapları dışında kitap alamayan, kalacak yurt ve elindeki üç kuruş paraya kiralayacak ev bulamadığı için memleketine dönen yüz binlerce üniversite öğrencisi var.

Oysa, her biri geleceğin doktoru, mühendisi, yargıcı, öğretmeni, bakanı, başbakanı olacak ama onları bu en zor günlerinde yapayalnız bırakmaya devam ediyoruz...

Her iki sorun da eğer istenirse, çok kolay çözülebilir. Çünkü o güce ve kudrete fazlasıyla sahibiz. Eksik olan bu sorunu görüp, çözecek iradenin olmaması.

Bu dün de yoktu, bugün de... Ama gelecek için sanki ulu çınarlar tomurcuklanmaya, filizler vermeye başladı.

Peki, nasıl mı? Karşıyaka Belediyesi’nin başlattığı “Karşıyaka’nın Filizleri” projesiyle... Pek çok konuda olduğu gibi bu konuda da bir ilke imza attı. Yakında tüm ülkeye yayılır ve öğrencilerin en önemli sorunlarına çare olursa hiç şaşırmayın. Çünkü bu projenin sahibi siz olacaksınız!..

Avrupa’dan ödül geldi

Yukarıdaki satırları bir yıl önce yazmıştık. Sonuç ise mükemmel olmasa da umut verici. Dün akşam, burs alanlar ve burs verenler birlikteydi. Alan da memnundu veren de...

Sanat ve spor camiasının en önemli isimlerinin destekleriyle oluşturulan tanıtım filmi ve burs alan öğrencilerin minnettarlıkları, göz doldurdu.

Gecede CHP Kurmaylarının yanı sıra proje kapsamında burs alan üniversite öğrencileri ile burs veren apartman yöneticileri, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de vardı.

Projenin Mimarı Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, çok mutluydu. Çünkü hayali gerçeğe dönüşmüş ve çok daha önemlisi Karşıyaka’nın Filizleri Projesi, Avrupa Kamu Yönetimi Enstitüsü tarafından 2 yılda bir düzenlenen Avrupa Kamu Sektörü Ödülleri Yarışması’nda 36 farklı ülkeden 266 proje arasında en iyi uygulanan sosyal sorumluluk projesi seçilmiş. Ayrıca İzmir’de de yine pek çok sivil toplum örgütünden ödüller almış...

Burs alan öğrenci sayısı şimdilik 400 civarında ama iyi bir tanıtımla binlere hatta on binlere tırmanırsa hiç şaşırtıcı olmaz...

Daha şimdiden Türkiye’nin pek çok yerinde aynı umut tomurcukları filizlenmeye başlamış. Umarız daha da artar.

Sizler de kendi apartmanlarınızda, günde sadece bir liralık hatta 50 kuruşluk bir katkıyla bir ya da birkaç öğrenciye burs verebilir ve apartmanınızın girişine “Bu Apartman Öğrenciye Burs Veriyor” plaketini astırıp, bunun gururunu yaşayabilirsiniz...

Ünlüler de destekledi

Tıp, mühendislik, mimarlık, hukuk, eğitim, iktisat, işletme, iletişim fakülteleriyle konservatuar öğrencilerinin burs alma olanağı yakaladığı projeye, Cem Yılmaz’dan Arda Turan’a, Zuhal Olcay’dan Selçuk Yöntem’e, Haluk Bilginer’den Sıla’ya, Engin Altan Düzyatan’dan Serdar Ortaç ve Hadise’ye kadar onlarca ünlü isim, çektikleri tanıtım filmiyle destek çağrısı yaptı.

İşte o çağrılardan bazı satır başları:

-Eğitime destek olmak vatandaşlık görevidir… -Eğitime destek olmak vicdani bir ödevdir… -Eğitime destek olmak toplumsal bir sorumluluktur… -Toplumsal dayanışmanın bu en güzel örneğine gel sen de katıl… -Nerede olursan ol, bir üniversiteliye burs vererek geleceğine sen de sahip çık… -Toplumsal dayanışmanın bu en güzel örneğine sen de katıl… -Karşıyaka’nın Filizleri, Türkiye’nin Filizleri olsun!

Örnek proje

Ve son söz Başkan Akpınar’da: Karşıyaka Belediyesi olarak yerel yönetim sürecine, vatandaşlarımızı da dahil ederek birlikte yönetmek amacındayız. Uyguladığımız bu projeyle bunu da en iyi şekilde hayata geçirdiğimize inanıyoruz. Oluşturduğumuz bu koordinasyon sistemiyle her kesimden Karşıyakalıyı birbiriyle buluşturuyoruz. Sayımızın gün geçtikçe hızlı bir şekilde artması, bizlere bu projenin Karşıyaka’da ne kadar önemsendiğini ve benimsendiğini                göstermektedir. Yapmış olduğumuz bu çalışma diğer ilçe belediyelerine de örnek olmuştur. Bursa’nın Nilüfer Belediyesi, Ankara’nın Çankaya Belediyesi, İstanbul’un Ataşehir Belediyesi, Adana’nın Çukurova Belediyesi, Zonguldak’ın Çaycuma Belediyesi, Tekirdağ’ın Süleymanpaşa Belediyesi, Çanakkale’nin Biga Belediyesi projeyi belediyemize gelip, değerlendirerek kendi ilçelerinde hayata geçirmek istediklerini ifade ettiler. Yaptığımız bu çalışmalar sayesinde öğrencilerimiz kendi eğitim ve öğrenim hayatlarını bağımsız, hiçbir kurumun baskısı altında kalmadan, hiçbir örgüte boyun eğmeden özgür biçimde ve eşit imkanlarla sürdürmektedirler. Projemizin tüm Türkiye’ye örnek olması ve ihtiyaç sahibi her arkadaşımızın böyle bir destekten yararlanıp, rahat bir öğrenim süreci geçirmeleri en büyük temennimizdir.

Özetin özeti: Ülkemizde güzel şeyler de oluyor!..