Cumhurbaşkanı Erdoğan önemli bir testten geçiyor. Kendisinden önceki cumhurbaşkanları bu sınavda hep çaktılar. Bakalım, onun söylemleri ile icraatı birbiriyle ne kadar örtüşecek? Siyasetçiler için sandığın yani millet iradesinin üzerinde bir güç yok. Bu söylemi en fazla dile getiren de seçilmiş Cumhurbaşkanı Erdoğan...
Geçtiğimiz ay 14 üniversitede rektörlük seçimi vardı. En fazla oy alan 6 aday YÖK’e bildirildi. YÖK de aday sayısını 3’e indirerek, Cumhurbaşkanlığı’na sundu. Şimdi o adaylardan biri Erdoğan tarafından rektör olarak atanacak...
Hocaların iradesi hiçbir zaman YÖK’ün umurunda olmadı. Dünkü oylamalar bunu bir kez daha gösterdi. Seçimlerde en fazla oy alan bazı mevcut rektörler alt sıralara indirildi. İndiremezler mi, yetkileri olduğuna göre elbette indirebilirler. Aynı şekilde Cumhurbaşkanı da, kendisine gönderilen üç adaydan herhangi birini rektör olarak atayamaz mı? Elbette atar. İşte o zaman hiç kimse, ne olur, en azından üniversitelerde, demokrasiden, hocaların iradesinden ve seçimlerden söz etmesin...

Veto yiyen rektörler
Görünen o ki YÖK’te çok şeyler değişecek. Yekta Saraç’ın YÖK Başkanlığı’na atanmasıyla boşalan YÖK Başkanvekilliği’ne, YÖK Yürütme Kurulu üyesi Prof. Dr. Yavuz Atar seçildi.
Rektör adaylarını belirleme toplantısında ise Adnan Menderes, Balıkesir, Celal Bayar, Gebze Teknik, Kafkas, Kahramanmaraş, Mersin ve Mustafa Kemal Üniversitesi rektörleri, seçimde en fazla oyu almalarına rağmen, Cumhurbaşkanlığı’na gönderilen listede ikinci ve üçüncü sıralarda yer aldılar.
İşte seçim yapılan üniversiteler, YÖK tarafından belirlenen ilk üç ve aldıkları oy sayıları:
Adnan Menderes Üniversitesi: Prof. Dr. Cavit Bircan (100), Prof. Dr. Mehmet Kamil Öcal (91), Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu (162)
Balıkesir Üniversitesi: Prof. Dr. Kerim Özdemir (97), Prof. Dr. Mahir Alkan (137), Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper (123)
Bülent Ecevit Üniversitesi: Mahmut Özer (271), Prof. Dr. Suat Hayri Uğurbaş (181), Prof. Dr. Bayram Ali Çetinkaya (15)
Celal Bayar Üniversitesi: Prof. Dr. Ahmet Kemal Çelebi (108), Prof. Dr. Ahmet Var (73), Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli (204)
Gaziosmanpaşa Üniversitesi: Prof. Dr. Mustafa Şahin (205), Prof. Dr. Fatih Coşkun Ertaş (78), Prof. Dr. Mahfuz Elmastaş (77)
Gebze Teknik Üniversitesi: Prof. Dr. Haluk Görgün (70), Prof. Dr. Orhan Şahin (84), Prof. Dr. İbrahim Soğukpınar (20)
İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü: Prof. Dr. Mustafa Güden (73), Prof. Dr. Metin Tanoğlu (56), Prof. Dr. Mehmet Polat (29)
Kafkas Üniversitesi: Prof. Dr. Cevdet Bozkuş (54), Prof. Dr. Sami Özcan (204), Prof. Dr. Mehmet Fatih Avşar (55)
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi: Prof. Dr. Durmuş Deveci (55), Prof. Dr. İlhami Taner Kale (73), Prof. Dr. Mehmet Fatih Karaaslan (74)
Kocaeli Üniversitesi: Prof. Dr. Sadettin Hülagü (291), Prof. Dr. Ali Demirci (263), Prof. Dr. Başar Çolak (211)
Mersin Üniversitesi: Prof. Dr. Ahmet Çamsarı (80), Prof. Dr. Tuğba Yelken (125), Prof. Dr. Gürol Emekdaş (178)
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi: Prof. Yalçın Karayağız (214), Prof. Dr. Sitare Turan Bakır (13), Prof. Dr. Meriç Bakiler (8)
Mustafa Kemal Üniversitesi: Prof. Dr. Hasan Kaya (175), Prof. Dr. Ertuğrul Baltacıoğlu (69), Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder (217)
Sakarya Üniversitesi: Prof. Dr. Muzaffer Elmas (640), Prof. Dr. Muharrem Tosun (89), Prof. Dr. Remzi Altunışık (85)
Ayrıca ilgili üniversitelerin mütevelli heyetlerince, Çankaya Üniversitesi’ne Prof. Dr. Hamdi Mollamahmutoğlu, Doğuş Üniversitesi’ne Prof. Dr. Abdullah Dinçkol ve Nuh Naci Yazgan Üniversitesi’ne de Prof. Dr. Kerim Güney rektör adayı olarak bildirildi.

Kadının adı yok
Yukarıdaki listeye dikkat ederseniz, rektör adayları arasında neredeyse hiç kadın yok.
Oysa, 130 bin öğretim elemanından 54 bini ve profesörlerin üçte biri kadınlardan oluşuyor.
Özetin özeti: Üniversitelere keşke biraz daha kadın eli değse. Mevcut kadın rektörlerin tamamına yakını çok başarılı...