Yeni yılın ilk iş günü?

Eklenme Tarihi02.01.2018 - 1:30-Güncellenme Tarihi01.01.2018 - 23:43
Haftanın ilk günü gibi, yeni yılın ilk günü de hep zor geçer. Ama her şey gibi onlar da geliyor, yaşanıyor ve bir süre sonra da sıradanlaşıyor.
Tıpkı önceki yılların ilk günleri gibi...

Karamsar olmaya gerek yok. Her geçen yıl bizden çok şey götürüyor gibi görünse de kazanımları sanki hep daha fazla.
Niye mi? Çünkü her zaman olduğu gibi yaşananları değil yaşanmayanları, kazandıklarımızı değil kaybettiklerimizi, yaptıklarımızı değil yapamadıklarımızı düşünüp kendimizi üzmek için bahaneler arıyoruz.
Bir şeyi kaybettiğimizdeki üzüntüyle kazandığımızdaki sevinç doğru orantılı olmalı ama nedense üzüntünün dozu hep daha fazla oluyor.
Yaşanan, yapılan, kazanılan güzellikler, şarkı da olmuyor, haber de!
Şarkılardaki hüzün, haberlerdeki iç karartıcı başlıklar hep bu yüzden değil mi!..
Dünü, dün de bırakıp, sevinç, mutluluk, kazanç, huzur, keyif, seyahat, hoşgörü ve kahkaha haklarını yeterince kullanmayanlar için 2017’yi yerden yere vurmayı bırakıp, geleceğe bakalım.
2018 yeni bir şans ve bu şansımızı bugünden itibaren sonuna kadar kullanalım!
Biriktirdiklerimiz?
Gelin bu yıl bir farklılık yapıp birikimlerinizin türünü değiştirelim, para yerine dost, üzüntü yerine keyif, gerginlik yerine hoşgörü, kaçırılan fırsatlar yerine yakalanan fırsatları biriktirelim...
İki binli yıllara girdik, gireceğiz derken, 17 yıl geride kaldı. Hadi öncesini bırakalım, 2000 yılından bugüne kendiniz için ne yaptınız?
Örneğin sınav kazanmanın, diploma ve sertifika biriktirmenin ötesinde ne yaptınız? Eğitime hiç farklı bir açıdan bakabildiniz mi? Eğitimi, daha iyi bir karne ya da daha yüksek bir puan almanın ötesinde hiç düşündünüz mü?
Eğitimle insan olduğumuzun farkına varıyor, güzellikleri hissediyor, öğrenmeyi, üretmeyi, paylaşmayı, korumayı, saygıyı, hoşgörüyü, yenilenmeyi, hakkı, hukuku, adaleti, demokrasiyi, kısacası her şeyi, eğitimle kazanıp, eğitimsizlikle kaybediyoruz!
2017 ve önceki yıllarda olduğu gibi yine hep eğitimin öğreten, araştıran, sorgulayan, hesap soran, bilgilendiren ve gülen yüzünü, ısrarla sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.
Yalnız değilsiniz!
Yeni yıl eğitimin önemine inanan herkese daha fazla güzellikler getirsin ve inandıkları yolda mücadele verirken, yalnız olmadıklarını akıllarından hiç çıkarmasınlar.
Çünkü onlarla birlikte olmaya, eğitim meşalesini yakmaya devam edeceğiz. Eğitim, bilim, akıl ve gelecek için mücadele edenler, zaman zaman dışlanmışlık ve pişmanlık duyguları yaşasalar da er ya da geç hep kazanıyorlar.
Daha çok okuyan, daha çok düşünen, daha çok öğrenen, daha çok paylaşan, huzurlu, sağlıklı, kazançlı ve bir o kadar da keyifli bir yıl dileğiyle, yüreğinizden sevgi, yüzünüzden gülücük hiç eksik olmasın...
Yeni yılın ilk gününe nasıl başlarsanız öyle gidermiş! Hadi bir farkındalık yaratın; keyifle başlasın, keyifle devam etsin ve keyifle yeni yıla devir yapsın!
2018 MEB, YÖK, ÖSYM, TÜBİTAK, üniversiteler ve eğitime yön veren diğer kurumların hepimizi pozitif yönde şaşırtacağı bir yıl olsun.
Eğitimde yüzler gülerse, herkes güler!..
Özetin özeti: 2018 umutların hiç tükenmediği 
bir yıl olacak!..