Erdoğan’a kenevirden yapılmış gömlek

Eklenme Tarihi02.02.2019 - 8:15-Güncellenme Tarihi02.02.2019 - 10:04

Kenevir ve üretimi...
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bize dost görünen düşmanlar ülkemden kenevir üretimini aldı. Şu anda bunun çalışmasını yapıyoruz” çıkışıyla yeni bir boyut kazandı. 
Erdoğan’ın kenevir talimatıyla bu konuyla ilgili çalışma başladı. 
Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Samsun’dan kenevirden dokunan gömlek hediye edilmiş.
Erdoğan, Samsun adaylarını tanıtırken, Vezirköprü ilçesinin kenevir ekiminin merkezi olacağını açıklamıştı. 
Samsun Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Erdoğan’a teşekkür olarak kenevir ipinden dokunmuş üç adet gömlek hediye gönderdi. 
Taşçı’nın 3 yıl önce kadın istihdamını desteklemek için ilçede kurduğu Atakum Belediyesi Kültür Sanat ve Eğitim Merkezi tekstil atölyesine İzmir Olgunlaşma Enstitüsü de destek verdi. Atölyede, kadınlar tarafından dokunan kenevir kumaşlar Osmanlı motifleriyle de dizayn ediliyor. 
Atölyede çalışan kadınlar kenevirden ürettikleri birbirinden güzel geleneksel kostümleri Külliye’de defileyle sunmak istediklerinin mesajını da gönderdi.

Emine Erdoğan keneviri de yakın takibe aldı

Sıfır Atık Projesi’nin öncüsü olan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan kenevir üretimini de yakın takibe aldı. 
Sıfır Atık Projesi’ni himaye eden Emine Erdoğan, hem toprağı koruduğu hem de çevre dostu ürün alternatifleri sunduğu için kenevir üretimiyle de yakından ilgileniyor. 
Edindiğim bilgi, özellikle doğada binlerce yıl yok olmayan plastik ürünlerin yerine doğaya geri dönüşebilir endüstriyel kenevir ürünlerin alternatif olmasını destekliyor.

Parmak basanların evine gidilerek kursa çağrıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan ‘Okuryazarlık Seferberliği’nde 800 bin vatandaşa ulaşılarak rekor kırılmış. 
Okuryazarlık Seferberliği’ne katılanlarla ilgili rakamlar bir kaç gün önce açıklandı. 
100 bine yakın 65 yaş üstünün de katıldığı kurslarda özellikle bu yaşlardakilere nasıl ulaşıldığını ve kurslara davet edildiğini sorunca ilginç notlar çıktı. 
MEB okuma yazma bilmeyenleri tespit için YSK ile işbirliği yapmış. 
YSK seçimlerde imza atamayarak parmak basan vatandaşların ev adreslerini  Okuryazarlık Seferberliği kapsamında MEB’e vermiş. 
MEB bu adresler ışığında ev ev dolaşarak bu vatandaşları kursa çağırdı ve okuma yazma öğrenmesini sağladı.

Muhalefet de tebrik etti 

Geçen hafta Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde (AKPM) Türkiye ile ilgili rapor tartışıldı. 
AKPM Türk Grubu Başkanı Akif Çağatay Kılıç’ın, Avrupa ülkelerine, terör ve terör örgütleriyle ilgili ilişkiye yönelik “ders verici” konuşması ses getirdi. 
Kılıç yaptığı konuşma sonrası bir çok kesimden tebrik aldı. 
Katıldığı toplantılarda konuşmasının çok iyi olduğuna yönelik mesajlar alan Kılıç’ın muhalefet partilerinden de aranarak tebrik edildiğini öğrendik.