Türkiye’nin enerji sorunu kalmayacak

Türkiye’nin enerji sorunu kalmayacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin 1. dünyanın 3. barajı olacak Artvin’deki Yusufeli Barajı’nı dün gezdi. LİMAK’ın davetlisi birkaç gazeteci ile birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan ile dolaştık baraj inşaatında. Yüzde 70’i tamamlanan ve gelecek yıl hizmete girecek baraj ile ilgili Erdoğan, LİMAK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Başkanvekili Sezai Bacaksız ve Yönetim Kurulu üyeleri Ebru Özdemir ile Batuhan Özdemir’den bilgi aldı.

Gazetecilerle yaptığı sohbette de Erdoğan, muhteşem bir eserin ortaya çıktığını söyledi. Barajın Türkiye’de 1, dünyada 3 numara olacağını belirten Erdoğan, “Türkiye’’nin enerji sorunu kalmayacak. Enerjide kendimize yetme sürecine giriyoruz. HES’ler önemli. 7 yılda kendini amorti edecek” dedi.

Eserin kendisinin konuştuğunu belirten Erdoğan, “Böyle bir baraja sahip çıkacağız. Herkes bunu anlıyor mu bilmiyorum. Anlayan var anlamayan var” dedi. Artvin’in adeta barajlar şehri olduğunu belirten Erdoğan, “Kullanma suyundan içme suyuna, elektrik enerjisi üretimine varıncaya kadar her şeyiyle bir barajlar şehri Artvin. Şimdi ise Yusufeli çok farklı bir konuma tırmanıyor. Kendi sınıfında ülkemizin en büyük, dünyanın en yüksek üçüncü eseri olacak Yusufeli Barajı’nı ülkemize kazandırmak için verdiğimiz mücadelenin şahidi sizlersiniz” dedi. Yusufeli Barajı’nda elektrik üretimine Nisan 2021’de başlanacağını bildiren Erdoğan, “Baraj inşaatının sürdüğü son 6 yılda ülkemizde yaşanan, Gezi olaylarından tutun da 15 Temmuz’a kadar tüm saldırıların hedefindeki yerlerden biri hep bu eser olmuştur. Yurt dışından yurt içine kadar pek çok çevre Yusufeli Barajı’nın inşasına engel olmak için her türlü çabayı göstermişlerdir. Çünkü bunların bu ülkede bir dikili ağacı yok. Bir ağaç mı dikeceksiniz? Onun da karşısına dikilirler. Yaptıkları iş hep budur. Biz milletimizle el ele verdik, dayanışma içine girdik. Özellikle de sizlerle el ele vererek tüm bu sıkıntıları aştık ve baraj inşaatına devam ettik. Barajın yapımında özellikle yüklenici firmanın bu noktadaki kararlılığını da huzurlarınızda alkışlıyorum” dedi. Yusufeli Barajı’nın tamamlandığında Türkiye’ye yılda 1 milyar 888 milyon kilovatsaat enerji üreteceğini bildiren Erdoğan, baraj inşaatının fiziki gerçekleşme oranının yüzde 70’i bulduğunu aktardı. Erdoğan, “Çünkü bunlar öyle hesap kitap bilmez” dedi. Barajda üretilecek elektriğin Türkiye’ye katkısının yılda 1 milyar 250 milyon lira olacağını söyledi.

17 kadın mühendis

Yusufeli Barajı, Çoruh Nehri üzerinde, Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü kontrolü ve koordinasyonuyla  Limak Holding tarafından tümüyle özkaynaklar kullanılarak Türk mühendisler ile hayata geçiriliyor. 6 bin çalışanın olduğu baraj inşaatında 17 kadın mühendis bulunuyor. Baraj inşaatında toplam 167 mühendis çalışıyor...