228 yıllık lokanta: Gadsby’s

Gadsby’s, 1785 yılında John Gadsby isimli bir İngiliz tarafından açıldı. Zamanla ünlülerin toplantı yeri haline gelen lokanta halen aynı yerde hizmet veriyor, menüsü bile 200 yıllık

Washington şehrinin yakınındaki Alexandria’da, 228 yıl önce açılan bir lokantada yemek yedik. İstanbul gibi tarihi bir şehirde bırakınız bu kadar yılı, 100 yıldır, 50 yıldır ayakta kalan, bu kadar yıldır aynı binada müşteri ağırlayan kaç lokantamız var? (Biz 1453‘te İstanbul’u aldık. Kristof Kolomb Amerika’ya 1492’de ulaştı.)
Washington şehrinin yakınındaki Alexandria bir liman kenti olarak 1749’da kurulmuş. O yıllar deniz ticaretinde İngilizler hakim durumda olduğu için şehir İngiliz mimarisiyle inşa edilmiş. 1785 yılında, John Gadsby isimli bir İngiliz, limana yakın bir bina yaptırarak altında bir lokanta açmış.
1792 yılında lokantaya bir bina daha ekleyerek otel olarak işletmeye başlamış.

228 yıllık lokanta: Gadsby’s

Gadsby’s’de binayı, dekoru, mobilyaları orijinal haliyle korumuşlar.

Mahalli biraları sunuyor
Lokanta ünlülerin toplantı yeri haline gelmiş. George Washington, Thomas Jefferson, John Adam, James Moore bu lokantayı ünlendirmiş. İç savaşta lokanta politikacıların, gazetecilerin karargahı olmuş.
Washington’da yaşayan ve DPT’de yıllar önce birlikte çalıştığımız arkadaşımız Sevinç Arıkan ve kocası Hüsnü Arıkan bizi bu ünlü ve eski lokantaya götürdüler. Binayı, dekoru, mobilyaları orijinal hali ile korumuşlar. Yemek menüsü de 200 yıllık.
Lokantanın özelliği mahalli biraları müşterilere sunması. Bölgede üretilen
6 çeşit özel biraları var. Menüde, balık, ördek, tavuk, dana eti ile hazırlanmış özel yemeklere ağırlık verilmiş. Yemekler 25 dolar dolayında. Çorbanın kasesi 6 dolar, salatalar 8 dolar.
Gadsby’nin en ünlü yemeği George Washington yemeği imiş. Bu yemek, kızarmış ördek göğsü, patates, mısır ekmeği, lahana salatası ile tatlı şaraplı portakal dondurmasından oluşuyor (24 dolar).
Öğle yemeği için gittiğimiz lokantanın alt katındaki salonda masaların çoğu dolu idi. Orta yaş
ve üstü Amerikalılar lokantanın özel biralarını içerek tarihi ortamın zevkini çıkarıyorlardı.
Lokantanın fiyatlarının ucuzluğuna bakılarak Alexandria’nın ucuz bir yerleşim bölgesi olduğu sanılmasın. Şimdilerde burası Washington’ın biraz dışında yaşamak isteyenlerin tercih ettikleri, lüks binaları ile eskiden kalma yenilenmiş binaların bulunduğu bir bölge. Gadsby’s benzeri ucuz lokantaların yanında kişi başı 200 dolar ödeme ile öğle yemeği yenilebilen lokantalar da var burada. n