Akşam yemekleri için uygun lokanta

Ankara’daki Niki’de tavan yüksek, salon ferah, masalar beyaz örtülü, tabak çanak düzgün, yemekler ise lezzetli

Ankara’da akşam yemeği için gidilebilecek masası beyaz örtülü, doğru dürüst lokanta arıyoruz. Balıkçı lokantalarından, meyhanelerden söz ediyorlar... “Yok mu doğru dürüst bir lokanta?” diyoruz... Sorduklarımızdan bilen yok. Mecburen telefonla Milliyet’in “yaşam yazarı” Çağdaş Ertuna’yı aradık. “Ben soruşturur, size bildiririm” dedi. Soruşturmuş. Niki’yi önermişler.

Restoran bahçeli bir binaya taşınmış

Niki daha önceleri Kavaklıdere’de, Divan Oteli’nde idi. Ankara’da 1963 yılında Piknik birahanesini açan, daha sonra
RV lokantasını kuran iki kardeşten Reşat Onat’ın kızı Gülen Köse ve damadı açmışlar, işletiyorlardı.

Niki adının mitolojideki zafer tanrısından esinlendiğini söylüyorlar. Ben sözlüğe baktım. Kelimenin doğrusu Nike... Ama herhalde kolay okunması için Niki yapmışlar.

Birkaç ay önce Niki yer değiştirmiş. Gaziosmanpaşa’da iki katlı, bahçeli bir binaya taşınmış. Bina ve bahçesi lokanta olarak düzenlenmiş. Alt katta bir bar bölümü oluşturulmuş.

Niki yer değiştirirken, Gülen Köse’ye, 1955 yılında Ankara’da Yenişehir’de Flamingo pastanesini açan ve geçen yıl ölünceye kadar Flamingo’yu yaşatan kimya mühendisi (dostum) Saffet Hakkı Tarı’nın kızı Zeynep Tarı ortak olmuş. Şimdi iki genç kadın baba mesleklerini sürdürüyorlar.

Biz lokantanın ikinci katındaki bölümde yemek yedik. Tavan yüksek, salon ferah, masalar beyaz örtülü. Tabak çanak düzgün. Salonun Şefi Hüseyin Altuntaş idi. Masamızla Mehmet Ali Ağa ilgilendi.

Menüde iştah açıcılar olarak ev yapımı somon carpaccio, Şam fıstıklı dilim enginar, bastilla (yufka ile sarılmış Fas usulü baharatlı ördek), ızgara dana etli rulo böreği, fırında kabak mücver vardı (fiyatları 15 lira dolayında).

Tatlı olarak elmalı tart ile sıcak çikolatalı puding

Ana yemekleri deniz mahsulleri ile linguine, erişte çeşitleri 25 lira dolayında. İki kişilik paella 75 lira. Kızartılmış ördek (confit de canard) 52 lira. Günün balıkları, ızgara et çeşitleri 45-55 lira arasında. Tatlılar 20 lira idi.

Biz dört kişi idik. Dana carpaccio, bastilla, ev yapımı sebzeli erişte, biberli bonfile, Memo kebabı ısmarladık ve paylaştık. Tatlı olarak elmalı tart ile sıcak çikolatalı puding getirdiler. Bir şişe şarap ile birlikte kişi başı 100 liraya masadan kalktık.

Yemekler lezzetli, servis düzgündü.

Akşam yemekleri için uygun lokanta