Balık üstü künefe

İskenderun, Arsuz’daki Palm Beach’in lokantasında kömürde pişmiş köfte ve balık yedik. Yemeği künefeyle tamamladık. Size de tavsiye ederim

Arsuz, İskenderun’dan başlayan, Arsuz Çayı’na kadar 40 kilometre devam eden sahilin adı. Milattan önceden beri bu sahil şeridinde farklı kavimler yaşamış. Şimdilerde de zengin bir insan mozaiği var. Müslüman Türkler yanında, Protestan ve Katolik Türklerin bu bölgede yazlık evleri yer alıyor. Bazıları da yaz döneminde otellere, pansiyonlara tatile geliyor. Kalıcılar yanında günübirlikçiler de plajları ve lokantaları dolduruyor.

Anlatıldığına göre yaz aylarında 115 bine yükselen nüfus kış aylarında 3 bin 500’e iniyor. Bölgedeki Ortodoks Türklerin çoğu yazı Arsuz’da geçiriyor. Arsuz’un küçük bir Ortodoks kilisesi var. Esnafın çoğu da Ortodoksluğa inanan Türkler.

Yöresel zeytinyağlıları tattık

Yazlıkçılar için Arsuz Çayı’nın iki yanında sıra sıra yazlık lokantalar faaliyet gösteriyor. En babayiğitleri Derya (Muhtarın Yeri), Çardak ve Sahil Safa lokantaları. Şehrin üç büyük otelinin (Arsuz, Palm Beach ve Gümüş) deniz kıyısındaki lokantaları da “doğru dürüst” lokantalar. Geçen hafta Maya ve İbrahim Bitargil’in kır düğünleri için Arsuz’a gittiğimizde bu lokantalarda yedik.

Emel ve Hanna Todurga’nun yönettiği Palm Beach’in deniz üzerindeki iskelesinde, aşçıbaşı Seyfi Kıra’nın yöresel zeytinyağlıları tattık. Bize kömür ateşinde köfte ve balık pişirdi. Zeytinyağlılar 10, kebap

çeşitleri 15-20 lira dolayında. Levrek ve çupranın porsiyonu 30 lira. Mercan

40 lira. Lagosun kilosu 120 lira. Balıklar, Arsuz balıkçılarının yakaladığı balıklar. Aşçıbaşının hazırladığı acısız köfteler kurutulmadan pişirilmişti ve lezzetli idi.


Fiyatlar makul düzeyde

Otelin ve lokantanın sahipleri Loret ve Mikail Gazel’in kızları Cemile, Yeditepe Üniversitesi’nden sonra tahsilini Almanya’da sürdürmüş. Antakya’ya dönünce aileye ait topraklarda üzüm yetiştirmeye başlamış. Bu üzümler Antioche markası ile şaraba dönüştürülüyor. Şarap genç ama farklı ve güzel içimi ile dikkat çekiyor.

Yazlık lokantaların fiyatlarının yüksekliği eleştirilir. Fakat bu eleştirilerde devamlı olarak Bodrum, Alaçatı, Çeşme lokantalarının fiyatları gündeme gelir. Arsuz’daki lokantaların hem yemekleri lezzetli hem de fiyatlar diğer tatil yörelerindeki fiyatlara göre daha makul. Özellikle zeytinyağlıları ve yöresel balıkları tavsiye edilir. Tabii ki nerede yenirse yensin Arsuz yemeği künefe ile tamamlanıyor. Arsuzlular “Bizim künefe farklıdır çünkü peyniri özeldir” diyorlar.