Bodrum’un Kısmet’i

Bodrum’daki Kısmet, yerel yemeklerin yenilebileceği, tertemiz bir esnaf lokantası

Bodrum’da, Konacık’ta, yol üzerindeki Kısmet lokantasının ününü duymuştum. Nasıl bir lokanta imiş diye kapısından içeri bakarken, önce gördüklerime, masaya oturunca da yediklerime inanamadım. Bodrum’a yolu düşenlere mutlaka uğramalarını tavsiye etmek için bu yazıyı yazıyorum.
Kısmet’e bir “esnaf lokantası” diyeceğim ama sakın ha, ismine eklenen “esnaf” kelimesi ile lokantayı küçümsediğimi sanmayınız. Bizde küçük yerleşim bölgelerinde (kasabalarda, nahiyelerde) eski yıllarda, iş yapan lokantalar sadece esnaf lokantalarıydı. Esnaf lokantası demek çarşı esnafından evlerine yemeğe gidemeyenlerin gün boyu uğrayarak karın doyuracakları lokanta demektir. Bu lokantaların özelliği, yemeklerinin çeşidi, lezzeti ile ev yemeklerini aratmaması ve fiyatının uygunluğudur. Esnaf lokantalarında “alafranga yemek” bulunmaz. Yöresel yemekler yenilir.
Bodrum’dan Turgutreis’e giden asfalt yol üzerinde Konacık trafik ışıklarını geçtikten sonra sağ koldaki Kısmet lokantasının kapısından girince, göze önce duvar dibindeki uzun yemek tezgahı ilişiyor. Bu tezgahta günlük yemekler sıralanmış.
Tezgahın arkasında (Boyu posu, inceliği ve tertemiz üniforması ile beş yıldızlı otellerin yabancı şefleri görümünde) gencecik, güler yüzlü bir aşçıbaşı duruyor. Duvarda haftanın ve günün özel yemeklerinin listesi var. Tam karşıda küçük bir odun fırını yanıyor. Salonun, masaların temizliği dikkati çekiyor.
Kısmet’i, daha önceleri Bitez’de bir bankada müdürlük yapan Orhan Dumanlı açmış, işletiyor. İşinin de başında duruyor. Yakışıklı genç aşçıbaşı Hakan Poyraz, eski İzmir Büyük Efes’te çalışmış.
Etrafa şaşkın şaşkın bakındığımızı görünce servis sorumlusu Halil Vural bizimle ilgilendi.
Önce duvardaki haftalık yemekler listesini inceledik. Haftanın her günü Kısmet’te özel bir yöresel yemek varmış. Örneğin pazartesileri otlu börek, çarşambaları lokum pilavı, cumaları keşkek gibi.
Camlı tezgahın arkasında yerel otlardan hindiba, hardal otu, pancar kavurma, ebegümeci-arapsaçı ve ısırgan otundan karışık kavurma, yabani pırasa, sarıot, çipez (lahana filizi), şevketibostan, acı ot kavurma, yumurtalı turpotu vardı.

Ekmeklerini  kendileri yapıyor
Karımla islim köfte, pazı sarma ve nohut yemek istedik. Aşçıbaşı ıspanaklı tavuk ile güveçte pişirilmiş tavuklu enginarı önerdi ama onları tadamadık.
İslim köfte, patlıcana sarılarak hazırlanmıştı. Pazı sarma ve nohut pek lezzetli idi. Kısmet’in bir başka özelliği ekmeklerini kendi fırınlarında yapmaları. Küçük çavdar unundan yapılmış ekmeği nohutun suyuna banarak yemek pek güzel oluyor. Kısmet yapımı turşu lezzeti artırıyor.
Halil Vural’ın ısrarıyla Kısmet’in pek beğenildiği söylenen suböreğini tattık. Aşçıbaşının ısrarıyla kuşbaşılı pideyi paylaştık. Kuşbaşları ufaktı ve çok iyi piştiğinden yumuşacıktı. Pidenin hamuru lezzetli idi. Fırında kıvır kıvır pişirilmişti.
Esnaf lokantalarının raconu, müşterilerin yemek sırasında birbirleriyle sohbet etmesidir. Yan masalardakilerle derin sohbete daldık. Yemeklerden, ekonomiden söz ettik. Vatanı kurtardık. Sağımızda oturan iki genç hanım çevredeki bankada çalışıyordu. Öte yandaki masada oturan çift, Bodrum’da işyeri açmaya gelmişti.
Aşçıbaşı Hakan Poyraz’a “tadamadığımız” lokum pilavının ne biçim bir şey olduğunu sordum. Lokum pilavı yöresel bir yemekmiş. El yapımı makarna kare kare kesilir, haşlandıktan sonra içine tereyağı konulan bir tavada ince et kıyması ile kavrularak servis edilirmiş.
Kısmet’te et yemekleri 6, sebze yemekleri 4, otlu pideler 6-7 YTL. Tatlı olarak günlük tel kadayıfları kıvır kıvır, kalburabastıları nefis.
Kısmet’te yemek servisi öğle saatlerinde başlıyor. Günlük yemekler tükeninceye kadar, yaklaşık saat 18.00’e kadar devam ediyor. Bodrum’culara duyururum.