Catering’de de başarılı

Şef Didem Şenol müşterilerinin taleplerini karşılamak için catering servisi de yapıyor. Lokantalarındaki lezzet ve servis kalitesini catering’de de göstermesi bir başarıdır

Didem Şenol; New York’ta lokantacılık eğitimi gören, Türkiye’ye döndüğünde ünlü şef Mehmet Gürs ile çalışan, daha sonra Karaköy’de kendi lokantası Maya’yı açan genç bir hanım. Maya’daki başarısını Gram Pera ile sürdürdü. Şimdilerde Kanyon AVM’de Gram lokantasını işletiyor. Kanyon’da bir de büfesi var.

Didem Şenol müşterilerinin taleplerini karşılamak için catering servisi de yapıyor. Catering’in kelime anlamı yiyecek, içecek tedariki. Ama günümüzde catering, lokanta dışında, evlerde, işyerlerinde istek üzerine yemek servisi anlamında kullanılıyor.

Bir eğitim merkeziCatering’de de başarılı

Uluslararası Mey-Diago’nun Türkiye Başkanı Galip Yorgancıoğlu, şirketin yeni hizmet birimi International Wine and Spirits Academy’de (IWSA) bir yemek düzenledi. Yemeğin catering servisini Didem Şenol üstlenmişti.

Turizm ve gastronomi sektörüne hizmet vermek amacıyla faaliyet gösteren bu birimde otellerde, lokantalarda, turistik tesislerde çalışanlara meslekleriyle ilgili eğitim veriliyor. Gastronomi sektörü için hizmet veren bir eğitim ve uygulama merkezi. Eğitim için kullanılan
çok geniş bir mutfağı var.

Catering servisi ile hazırlanan bir yemek masasında neler yeniyor? İşte bunları yazacağım. Menüyü Didem Şenol ile Banu Yorgancıoğlu birlikte hazırlamışlar.

Yemek portakallı, kişniş tohumlu çiğ levrek tabağı ile başladı. Levrek zeytinyağı ve tere filizi ile tatlandırılmıştı. Daha sonra küçük bir tabak içinde biberiyeli bal ile tatlandırılmış, kadayıfa sarılı keçi peyniri servisi yapıldı. Izgara kuşkonmazlı yeşil salatada kullanılan kuşkonmazlar ve mini gevrek çok lezzetliydi.

Didem Şenol’un kendi yapımı kaz ciğeri, anasonlu armut reçeli ile sunuldu. Ana yemek kuru meyveli keşkek üzerinde kuzu incik idi. Kuzu etinin lezzeti ve pişirilişi de başarılıydı.

Özelliği olan tatlılar

Tatlı olarak bergamutlu, çikolatalı mus yendi. Çikolatalı mus kasesinin dibinde bir parça pasta olsa idi, daha iyi olacaktı. Çay ve kahveye eşlik eden tahinli kurabiye ve bezeler özelliği olan tatlılardı.

Bütün bunlar küçük tabaklarda, zamanlaması düzenli şekilde sunuldu. Mutfakta şef Didem Şenol’a Orhan Aydınalp, Yağmur Ünaloğlu, Veysel Bozkurt yardım ediyor. Servis sorumluları Orhan Aydın, Naci Mert, Selim Aytemiz ve Yusuf Kıvrak’tı.

Karaköy’deki Maya lokantasını çok beğenirdim. Yemekleri, havası, farklı idi. Gram Pera ile Gram Kanyon’u göremedim. Didem Şenol’un lokantalarındaki lezzet ve servis kalitesini catering’de de göstermesi bir başarıdır.