Çeşit çeşit Boşnak böreği

İzmir’deki Ayşa Boşnak Börekçisi sokak üzerinde küçük bir dükkan. Burada böreklerin, yemeklerin ve tatlıların lezzetinden pek memnun kaldık

İzmir’de, Swissotel Efes’teki toplantıda yemek arası verdiler. Gazeteci arkadaşımız Abdurrahman Yıldırım “Sizi farklı bir lokantada yemeğe davet ediyorum” dedi. Altı arkadaş otelden çıktık. Alsancak’ta, kapısında “Ayşa Boşnak Börekçisi” yazan küçük bir lokantaya gittik. Lokanta dediysem, sokak üzerinde küçük bir dükkan. Kaldırıma birkaç masa konulmuş. Girişin bir yanında esnaf lokantası türü yemek tezgahı var. Tezgahın camlı bölümünde hazır yemeklerin dumanı tütüyor. Tezgahın üzerine de börek ve tatlı tepsileri dizilmiş.
Öğle saatinde kaldırım üzerine konulan masalar ile içerideki masalar dolu. Müşterilerin çoğu genç ve orta kuşak erkekler, kadınlar. Adının Elif Karadan olduğunu öğrendiğimiz bir genç kız ve yardımcıları koşuşturuyor. Çalışanların hepsi kadın.

Kuru etli fasulyesi çok meşhur
Menünün başında kıymalı, ıspanaklı, peynirli, patatesli, pırasalı, patlıcanlı, kabaklı Boşnak börekleri var. Porsiyonu 5 lira. Mısır unu, ıspanak ile yapılmış tepsi mücveri zelanik, Boşnak mantısı ribitsa, kurutulmuş yufkanın et suyu ile yumuşatılması ile hazırlanan potoplika ise porsiyonu 6-7 liradan satılıyor.
Börekleri ve hamur işlerini paylaşarak yemeğe başladık. Ayşa’nın kuru etli fasulyesi meşhurmuş. Bosna’dan getirttikleri isli kuru et ile hazırlanıyormuş. Kuzu etli şevketibostan yemekleri pek beğeniliyormuş. Onları da tattık. Ev baklavası, kalburabastı ve aşurelerini de paylaştık. Çayımızı içtik ve kişi başı 20 lira ödeme ile masadan kalktık.
Elif Karadan’a “Ortalama kişi başı ne ödeme yapılır?” diye sordum. “Bizim müşterilerimiz
13-17 lira arasında ödeme ile masadan kalkar” dedi.

Ayşa’nın hikayesi
Ayşa’da servis sabahları çorba servisi ile başlarmış. Sabah çorbası 5 lira imiş. Öğlenleri börek ve tencere yemekleri tükendiğinde
servis de sona erermiş.Yemeklerin, tatlıların ve böreklerin lezzetinden pek memnun kaldık.
Lokantaya ismini veren “Ayşa”nın peşine düştüm. Hayat hikayesini dinledim. İlginç bir hayat hikayesi var. “Benim adım Ayşe Karadan... Bizim aile Boşnak kökenli. Onlar bana Ayşa der. Lokantada müşterilere sunduğumuz yemeklerin tamamını biz evlerimizde yapardık. Bosna’daki çatışmalardan sonra ailemizin göç ettiği eski toprakları görmek istedim. Baktım ki kadınların çoğu bizim börekleri ve tatlıları yaparak para kazanmaya çalışıyor. İzmir’e dönünce ben de evlerde pişirdiklerimizi müşterilere sunmak için bir lokanta açayım dedim. Biz dört kız, dört erkek kardeşiz. Kardeşlerimin çocukları var. Ayşa’nın yemekleri ilgi görünce iki yerde daha dükkan açtık. Şimdi ailemizin üyelerinin çoğu bu işte çalışıyor, geçimini sağlıyor” diyor.