Farklı bir mekan

Yeniköy’deki La Vie En Rose dekoru, servisi, işletmenin sahibi anne-kızın müşterilere ilgisi nedeniyle giderek daha fazla rağbet görüyor

Yeniköy’de bir ana-kızın yaşattığı bir kahve var: Adı Pembe Hayat. Kapısında “La Vie En Rose” yazıyor. Peki nereden çıktı bu “Pembe Hayat” ismi? “La Vie En Rose / Pembe Hayat” Fransız şarkıcı Edith Piaf’ın unutulmaz şarkısıdır: “Bakışlarımı kaçıran gözler / Dudaklarında kaybolan gülüş / İşte ait olduğum adamın / Gerçek yüzü... / Ben onun kollarındayken / Kulağıma aşk sözcükleri fısıldadığında / Hayatı pembe görüyorum...”

Fransızca metnin İngilizce uyarlamasında, Louis Armstrong şarkıyı şöyle seslendiriyor: “Hold me close and hold me fast (bana sımsıkı sarıl) / The magic spell you cast (yaptığın büyünün etkisi geçmeden) / This is la vie en rose (toz pembe bir hayat bu)...”

Dört yıl önce Yeniköy’de, iskelenin karşısında, yol üzerinde küçük bir kahve açıldı. Masalarının örtüsünün renkleri, masaların üzerine konulan vazolarda her gün değişen taze çiçekler ile farklı bir kahve görünümünde idi. Görünümü yanında, mutfağı ve servisi ile de farkı yakalayınca, yaz-kış yol üzerindeki ve yoldan görünmeyen arka bahçesindeki masaları sabahtan akşama müşterilerle dolu hale geldi.

Pembe Hayat kahvesini eczacı Asu Azak ve kızı işletmeci Işıl Azak açtılar. Anne-kız her zaman işlerinin başındalar. Anne misafirlerle ilgileniyor, kızı mutfağı yönetiyor. Pasta yapıyor.

Işıl Azak’ın merakı Fransız pastalarına benzer farklı pastalar, tatlılar... Kahvaltı ve yemek menüleri de farklı.

Özel yemekleri var

Kahvaltıda Amerikalıların pek meraklı olduğu yağlı ballı yumurta Eggs Benedict ile bunun Türk usulü ile hazırlanmışı Turkish Benedict, Eggs Florantine ve avokadolu tost gibi özel yemekleri var. Gün boyu açık olan mutfağın
yemek çeşitlerinden çorba 8/12, baby burger 33 lira. Salatalar 30, chicken wrap 27, kavurmalı sıcak tartine 20, noodle 27, beef noddle 35, tortellini Alfredo 25, steak carbonare 45, steak Cafe de Paris 45, iki kişilik steak fondü 65 lira.

Kahvenin adı La Vie En Rose olunca, menüdeki yemekler de
Türkçe olamıyor. Menüde yer alan Türkçe tek yemek çökertme kebabı. Porsiyonu 45 lira.

Pembe Hayat kahvesi genelde orta ve alt yaş kadın ve erkeklerin, gençlerin ve kendilerini genç hissedenlerin kahvesi, lokantası oldu. Dekoru, servisi, işletmenin sahibi anne-kızın müşterilerle ilgisi nedeniyle giderek daha fazla ilgi görüyor. Haftanın belli günleri de arka bahçede bir DJ, sevilen melodileri seslendiriyor.

Gideceklere tavsiye: The Sizzling Brownie’yi tadınız
(27 lira). Sıcak demir tava içinde masaya getirilen çikolatalı pastanın üzerine, sıcak çikolata sosu döküyorlar. Sıcak demir tavanın içinde cızır cızır kaynayan sosta yüzen çikolatalı pastayı, masanın etrafında oturanlar paylaşıyor. Farklı bir takdim tarzı. Farklı bir tat. Demek ki Yeniköy usulü “pembe hayat” böyle oluyormuş. n