‘Hesaplı’ kır lokantası

ABD’deki kır lokantası L’Auberge Chez François’da öğle yemeği menüsü 38 dolardı. Bu fiyat İngiltere’deki benzerlerinin çok altında.

‘Hesaplı’ kır lokantası

Great Falls, Washington’a 50 km uzaklıkta, varlıklı kesimin, geniş bahçeler içinde malikanelerinin olduğu bir mahalle. Bir yanda dere akıyor, öte yanda orman... Yemyeşil bir yer. Bu mahalleye giden Springvale Road üzerinde, Alsas’lı (Alsation) bir ailenin kır lokantası var (Alsas, Fransa-Almanya sınırında kendine özgü mutfağı olan bir yöre).


İki kardeşten biri mutfakta biri lokantada
II. Cihan Harbi’nden önce Fransa’nın en ünlü lokantalarında çalışan, harpten sonra ailesi ile Amerika’ya göç eden François Haeringer, değişik lokantalarda şeflik yaptıktan sonra 1976 yılında beş dönüm arazi almış ve arazinin ortasında bu kır lokantasını açmış. Arazi, ağaçlar ve çiçeklerle dolu bir park. François iki yıl önce ölmüş. Şimdi mutfağın başında oğlu Jacques var. Lokantayı küçük oğlu Paul işletiyor.


Washington’a son gezimizde bizi L’Auberge Chez François’e, DPT’den arkadaşımız Sevinç Kortan ile eşi Hüsnü Arıkan götürdüler (“L’Auberge” şehir dışında misafir ağırlayan han-kulübe şeklinde tercüme edilebilir). Öğleden sonra geç bir saatte yemek yemek için gittik. Salonu, bahçesi, dekoru, servisi ile lokanta gibi lokanta idi. Masamız ile ilgilenen Mark Hoye, menü hakkında bilgi verdi. Fiyatlara inanamadık. Bir kadeh Pinot Blanc veya Cotes du Rhone şarap dahil seçmeli fiks menünün karşısında 38 dolar (70 TL) yazıyordu.


Giriş yemekleri ıstakoz veya soğan çorbası, sarmısaklı midye, mantarlı krep, rokforlu kiş, taze kuşkonmaz, pate çeşitleri, üç farklı çeşit somon tabağı ve sebzeli sığır yanağı idi. Ana yemek çeşitleri arasında balıklar, ıstakoz salatası, tavuk, dana ciğeri, lahana salatalı Alsas et çeşitleri ve yemekleri, kuzu pirzolası, dana kaburgası ve bonfile vardı. Bunların yanında zengin yeşillikli salata ikram ediyorlardı. Seçmeli bir tatlı da fiks menü fiyatına dahildi. Yemekler gerçekten lezzetli, lokantanın havası çok çok iyi idi.


Dört kişi için 180 dolar dolayında bir ödeme yapıldı. Bu tür köy lokantaları İngiltere’de de moda. Washington’daki L’Auberge Chez François’nın, Londra’ya yakın köylerdeki Fat Duck, La Manoir aux Quatre Saisons, The Old Bell, French Horn, Cliveden House (Lady Astor’un yeri) ismini taşıyan ve kişi başına en az 350-400 dolar ödeme ile masadan kalkılabilen kır lokantalarından hiçbir eksiği yoktu. Fazlası vardı.