Kafede canlı caz dinledik

Cihangir’deki Kaktüs’ün mönüsü, lokantalarda bulunmayacak kadar zengin. Ayrıca kahve ortamında caz dinlemek pek zevkli

Cihangir şimdilerde gençlerin, kendini genç hissedenlerin gözde semti. İmkanı olan, imkanını zorlayan, kendi ölçüsüne göre kiralık veya satılık ev arıyor.
Sebep: Cihangir’de 24 saat hayat var. Sokakları cıvıl cıvıl. Cihangir “yaşıyor”.
Geçen hafta sonu Cihangir’de bir lokantada yemek yedik, bir kahvede caz dinledik, lokantanın önünde çay içtik...
Kaktüs, Cihangir’in çok sayıdaki kafesinden biri. Cihangir Caddesi üzerinde, bir apartmanın alt katında büyük bir salonu var. Binanın önündeki geniş kaldırım üzerine dizili masalarında ise açık havada oturulabiliniyor.
1993’te Gülsüm Ağaoğlu, Ömer Erveren, Nakiye Boran ve Ülker Ün adında dört arkadaşın Beyoğlu İmam Adnan Sokak’ta açtığı Kaktüs yazar, çizer, sanatçı kuşağının Beyoğlu’nda dolaşırken, sinemaya giderken, sinemadan çıkarken bir şeyler yemek, içmek için günün her saatinde uğradıkları bir buluşma mekanı haline geldi.
Havası yanında mutfağının güzelliği, makarnaları, salataları ve tavuk yemekleri ile ün yaptı.
Beyoğlu Kaktüs eski çizgisinde müşteri ağırlamayı sürdürürken 2008’de Cihangir Kaktüs açıldı. Kapalı bölümü bar tezgahı ve salonu ile bir Fransız bistrosu havasında. Bazıları Kaktüs türü mekanları “yemekli ve içkili kahve” diye tanımlıyor.
Cihangir’deki Kaktüs’ün bir yiyecek içecek mönüsü var ki, bu kadar zengini lokantalarda yok.
14 sayfalık mönünün birinci sayfası kahvaltılara ayrılmış. Kahvaltı tabağı 13-18 TL arasında. Bu tabağa istek üzerine eklenecek börek, peynir ve yumurta çeşitleri var. Başlangıç yemekleri ve hafif yiyecekler sayfası çorba ile başlıyor (7 TL), ıspanaklı simit (12 TL) ile devam ediyor. Salatalar 16-18 TL. Burgerler ve sandviç çeşitleri
14-17 TL. Makarnalar 18-20 TL. Deniz ürünleri ve beyaz etler
19-24 TL. Kırmızı etler 26-29 TL. Şarabın bardağı 10-12 TL. Tatlılar, pastalar 10 TL, çay 3 TL, kahve 5 TL.
Kaktüs Kahve’nin iyi bir servis ekibi var. Pelin Dinçer yönetiminde barda Doğaner Gezici, salonda Ertuğrul Şenol servisi sürüklüyor.
Gelelim Cihangir’deki Kaktüs’ün bir başka özelliğine. Çarşamba, cuma, cumartesi ve pazar akşamları 22.00’den itibaren bu kafede canlı müzik var. Değişik müzik grupları sahne alıyor. Kahve ortamında caz dinlemek pek zevkli.

Kafede canlı caz dinledik

Şirin Soysal’ın müziği insanı rahatlatıyor
Biz Şirin Soysal Band’i dinledik. Viyana doğumlu Şirin Soysal, Dublin’deki Trinity College’da tiyatro eğitimi aldı, aynı şehirde sinema üzerine yüksek lisansını da tamamladı. Dublin Fringe Festival’in birçok oyunda yer aldı.
İstanbul’a döndüğünden beri müzik dışında sinema yazarlığı ve yönetmenliği ile uğraşıyor.
Müzik eğitimine lise yıllarında Mustafa Yurdakul’dan şan dersleri alarak başladı. Randy Esen ve Sibel Köse gibi ustalarla çalışıyor. Yumuşak, insanı etkileyen bir sesi var.
Şirin Sosyal’a piyanoda Kürşat Deniz, basta Baran Say eşlik ediyor. Popüler caz parçaları yanında batı ülkelerininde klasikleşmiş veya yeni yeni çalınır, söylenir olmuş parçaları da seslendiriyor. Yaptığı müzik insanı rahatlatıyor, içine işliyor.