Menüsü zengin

Sultanahmet Four Seasons Oteli’ndeki Seasons’ın yoğurtlu kebaptan soğan çorbasına, ızgara etlerden balıklara zengin bir menüsü var

Sultanahmet’teki Four Seasons Oteli’nin 20. yılı nedeniyle Seasons Lokantası’nda, bugüne kadar mutfağın sorumluluğunu taşıyan şefler, bir akşam yemeği için farklı yemekler, tatlılar hazırladılar.

Menüsü zengin

Sultanahmet’teki Dersaadet Cinayet Tevkifhanesi (ünlü cezaevi) 1970 yılında boşaltıldı. Mülkiyeti Turizm Bakanlığı’na devredildi. Bakanlık binayı 1991’de 49 yıllığına Yapı Kredi Bankası’nın turizm işletmesine tahsis etti. Yapı Kredi bu binayı ve Beşiktaş’ta Devlet Konukevi iken otele dönüştürülen binayı daha sonra Astay Grubu’na, Mesut Toprak’a sattı. İki bina da Uluslararası Four Seasons zinciri tarafından otel olarak işletiliyor.

Okul gibi mutfaklar

Four Seasons otellerinin uzun süre tepe yöneticiliğini yapan Marcos Bekhit, bu otellerin lokantalarında çalışmaları için ünlü şefleri İstanbul’a getirdi. İstanbul’a gelen yabancı şefler sadece farklı lezzetler sunmuyor, mutfaklarında Mengenli gençlerimizi de yetiştiriyorlar. Onlar da ustalarından öğrendikleri nefasette yemekler yapıyorlar.

Şimdilerde ünlü lokantaların mutfaklarındaki şeflerin çoğu Four Seasons otelleri mutfaklarında, yabancı şeflerin yanında yetişen gençler. Four Seasons mutfakları okul oldu.

Eskiden otel lokantaları “makbul” sayılmazdı... Çünkü otel lokantalarında sadece otel müşterileri için yemek çıkardı. Günümüzde otel lokantaları şehrin en iyi lokantaları olarak ilgi görmeye başladı. Bunun iki nedeni var. Birincisi, dünyanın ünlü otel zincirleri bir şehirde birbirleriyle rekabet ederken mutfaklarını öne çıkarıyorlar. İkincisi, bu rekabet içinde lokantalar zarar edebiliyor. Mutfağın zararı otelin geliri içinde eritiliyor.

Şimdilerde Tarek Mourad, Four Seasons otellerinin genel müdürlüğünü yapıyor. 20 yıl önce Sultanahmet oteli açılırken yiyecek içecek müdürü olan Nihat Yücel, her iki otelin de sorumluluğunu taşıyor.

Nihat Yücel, Sultanahmet otel ve lokantasının 20. yılı nedeniyle lokantanın eski şeflerini ve müşterilerini bir araya getirmeye çalıştı. Eski şeflerden Ciaran Hickey ve Carlo Bernardini gelemedi. Yemekleri Giancarlo Gottardo, Mehmet Gök ve Savaş Aydemir hazırladılar.

Her yemek lezzetli

Siyah trüf mantarlı kaz ciğeri ile başlayan yemek, ricotta peynirli ravioli (makarna), kabak çiçeğine sarılmış Bodrum dil balığı, dana kaburga ile sona erdi. Her yemek lezzetli idi. Dana kaburga pamuk gibi hazırlanmıştı. Tatlı olarak ılık çikolatalı balkabağı keki ve cevizli dondurma yendi.

Sultanahmet Four Seasons Oteli’nin lokantası Seasons, otelin avlusunda, üç yanı cam yüksek tavanlı bir lokanta. Lokantanın şefi Sadık Ünal. Yoğurtlu kebaptan soğan çorbasına, ızgara etlerden günün balıklarına zengin bir menüsü var. n