Yeni bir kahve

Müellif Sokak’ta açılan yeni bir kahve Kameleon Bak-Kal. Burada gün boyu hafif yemek servisi yapılıyor

Hacer Gündoğdu Sayman daha önce Tünel Pasajı’nda işlettiği, içinde sanatevi, kahve ve lokantaların yer aldığı yerleşkeden daha farklı, çağdaş bir yerleşke yaratmış. Şişhane’de, Vergi Dairesi binasının yanından başlayarak, Galata Kulesi’ne doğru inen Müellif Sokak ile sokağın bir arkasındaki İlk Belediye Caddesi üzerindeki binaların alt katlarını, bir bütünlük içinde, tasarım atölyesi, sanat merkezi, kahve ve lokanta olarak düzenlemiş.

Yeni bir kahve

Giysi de satılıyor

Kameleon giysi tasarımı bölümünde farklı giysi ve aksesuarlar satılıyor. Süleyman Saim Tekcan’ın desteklediği sanat atölyesinde sergi devam ediyor. Atrium ismini sürdüren sanatevinde antika ve yeni Türk el sanatları satılıyor. Bak-Kal adını taşıyan kahvede gün boyu hafif yemek servisi var. Krepler, salatalar, tostlar, börek çeşitleri 14-18 lira arasında.

Tüm kapalı bölümlerin sokağa bakan camekanlarının önüne ve kaldırımlara dizilen masalara oturarak çay-kahve içmek, Aylin Tümer’in hazırladığı pastaları yemek mümkün.

Müellif Caddesi ve İlk Belediye Caddesi tertemiz, yemyeşil, canlı caddeler olmuş.

Hacer Gündoğdu Sayman Samsunlu bir ailenin sekiz çocuğundan biri. Kardeşi Kaşif ile birlikte yüksek tahsillerini 1968-1975 yıllarında Viyana’da yaptılar. 1976 yılında Nuruosmaniye Caddesi 48 numarada, babalarının mülkü olan bir dükkanda turistlere sanata dönük eserler satmaya başladılar. Hacer Gündoğdu Sayman 1994’te Tünel Geçidi’ne taşındı.

Bu geçidi yıllarca antikacı, kitap kurdu Mustafa Kayabek’in dükkanı süslerdi. Hacer Gündoğdu Sayman’ı pasaja çeken Mustafa Kayabek’in bu “gizemli dükkanı” olmuştu.

Pasajın bir köşesinde bulunan ve hastanelere sağlık gereçleri, ilaç satan eski bir dükkanı raflarına dokunmadan, sanat ürünleri satan bir dükkana dönüştürdü. Sonra yanındakini kiraladı. Berlin’den taşıdığı Wehner sanatevinin dolaplarını, kartotekslerini, çekmecelerini bu dükkana yerleştirdi. Sanat dükkanının karşısında yer alan, Mustafa Kayabek’in terk ettiği kitapçı dükkanını hiçbir şeyine dokunmadan kahve haline dönüştürdü. Ka-Ve adı ile ünlenen, Batı ülkelerindeki sanatçı kahveleri benzeri kahve, “rüya atmosferinde” sımsıcacık, farklı bir kahve idi.

Farklı bir yerleşke

Tünel Pasajı İstanbul’a gelen yabancıların uğradığı, İstanbul’da yaşayanların çay-kahve içtiği, yemek yediği, pasajdaki masalarda veya kahvehane ve lokanta bölümünde oturarak dostlarıyla sohbet ettiği “farklı-özgün” bir mekan olmuştu.

Bundan üç yıl önce Hacer Gündoğdu Sayman, 14 yıldır Beyoğlu’nun en renkli köşesi haline getirdiği Tünel Pasajı’nı ünlü lokanta zincirlerinden birine bırakarak Assos’a çekildi.

Yaratıcı ve çalışkan kadınlar boş duramıyor. Müellif Sokak yerleşkesi, Tünel Pasajı deneyimine dayalı ama bambaşka, farklı bir yerleşke. n

DİĞER YENİ YAZILAR