MEHMET GÜNSÜR MÜ, BURAK ÖZÇİVİT Mİ?

Dizilerin içeriklerinden ziyade yarattıkları çiftlerle başarıya ulaşması günümüz yapımlarının acı gerçeği. İzleyici, dizi çiftlerini o denli içselleştiriyor ki onların isim bütünlüğü, sanki yaşadıkları hakikatmiş gibi hafızalara kazınıyor. Oyuncuların gerçek kimlikleri, karakterlerle özdeşleşerek akıllarda yer ediyor. Hatta yanılgılara dahi sebep olabiliyor… Ki beşer şaşar misali ben de aynını yaşadım. Bu doğrultuda asıl konuma başlamadan önce ‘Muska’ ile ilgili yazımdaki Aslı Şahin hakkında düştüğüm yanılgıyı da düzeltmek isterim.

‘Muska’ filminin başrollerinden Aslı Şahin’in dizi geçmişini konuşurken, kendinden çok emin biçimde fikir beyan eden arkadaşın, ‘Şefkat Tepe’de rol aldığı yönündeki bilgisine güvenmek benim yanılgımın kaynağı oldu.

Samanyolu TV’nin yeni sezonunu Eylül ayının ilk haftasında başlatacağı söylenen ‘Şefkat Tepe’ dizisindeki Aslı-Şahin karakterlerinin sürekli tekrarlanan aksiyonlarla yarattığı isim bütünlüğü, bu yanılgıyı doğuran sebep. Dizilerin bilinçaltına oynadığı oyun sonucu gerçekleşen bu durumu fark ettiğimdeyse iş işten geçmişti. Hani derler ya, ‘El eliyle yılan tut, yarısını yalan tut’ diye… İşte kırk yılın başı birinin bilgisine güvenmeye kalkışınca, bizimkisi de o hesaba dönüştü.

Yani anlayacağınız hatamı bana bildiren ve özgeçmişini yollayan tiyatro-dizi-film-reklam oyuncusu Aslı Şahin’in, ‘Hatırla Sevgili’den ‘Zengin Kız Fakir Oğlan’a farklı dizilerde rol almakla birlikte, isim çağrıştırması dışında, ‘Şefkat Tepe’ ile hiçbir ilgisi bulunmamakta. Bu konudaki hatamdan dolayı hem Aslı Şahin’den, hem de siz okurlarımdan özür dilerim. Sürç-i lisan ettik, affola.

HAZAL’A KİM DAHA İYİ PARTNER OLUR?

Şimdi bu açıklama ve özürden sonra dikkatimizi harıl harıl çalışmaları sürdürülen yeni sezonun dizilerine yönlendirip, buradan akıllarda iz bırakacak bir çift çıkar mı konusunu değerlendirecek olursak…

‘Sevimli ve Tehlikeli’ filminin çekimleriyle uğraşan Özcan Deniz’in rekor fiyatla ekrana çıkacağı sezondaki dizilerin henüz kadroları ve isimleri tam netleşmemekle beraber, dizi çifti bakımından dikkatler büyük ölçüde fanlarıyla hayli etkin bir konumda olan Hazal Kaya’nın yer alacağı yapıma yönelmiş halde.

‘Aşk-ı Memnu’ ve ‘A.Ş.K.’ dizilerinde birlikte rol aldığı Nebahat Çehre tarafından ‘mücadeleci ve çok hırslı’ şeklinde değerlendirilen Hazal Kaya’ya ‘Yolunu kaybeden bir aşkın hikâyesi’ sloganıyla yola çıkan yapımda kimin eşlik edeceği konusunun önem taşıması da bu ilginin sonucu.

Burak Özçivit mi, yoksa Mehmet Günsür mü başrolü paylaşacak?

Henüz ismi ve içeriği dahi netleşmeyen Ay Yapım imzalı dizinin senaryosu, şimdilerde‘Güllerin Savaşı’nı kaleme alan Melis Civelek ve Sırma Yanık’a teslim edilmiş. ‘Adını Feriha Koydum’u da onların yarattığını hatırlarsak yeni işlerinin de aynı kıvamda, zenginlikle fakirliğin buluştuğu, zorluklarla iç içe geçmiş bir aşk öyküsü olacağı kesin.

Dolayısıyla yönetmen koltuğuna Andaç Haznedaroğlu’nun oturacağı söylenen dizideki Hazal Kaya partnerinin önemi, muhtemel senaryo klasikliğinde daha da öne çıkmakta.

Hazal Kaya’ya eşlik edecek isim uzunca bir süre Burak Özçivit olarak lanse edilmişti. Hatta birileri çıkıp Mehmet Günsür’le birlikte bir aşk üçgeni yaratılacağından dahi bahsetmişti. Ancak şimdilerde sadece Mehmet Günsür ile el sıkışıldığı belirtilmekte. Artık hangisi doğruysa…

Sansasyonel fısıltılarla ve dillere dolanmanın ardından kof çıkan haberlerle reklamını yapmaya meraklı dizi dünyasında, ‘her şey her an değişebilir’ kuralı geçerli olduğundan dizi ekrana gelene kadar laf çevirmeler, oyuncuları değiştirmeler de yaşanacaktır elbet.

Buna karşılık, öteki veya beriki fark etmez deyip, mevcut iki seçenek üstünden bu dizideki muhtemel çifti yorumlayacak olursak, öncelikle Hazal Kaya’nın yeni işinin başarısı için partneriyle güzel bir ikili tablosu çizmesinin önemini vurgulamak isterim.

‘Balkanlar’ ve ‘A.Ş.K.’ dizilerinde ne yazık ki, tüm oyunculuk kabiliyetlerine karşın, Hazal Kaya ve partnerleri arasında, fanlara pozitif enerji yollayabilecek yeterlilikte bir çift yaratılamamıştı. Sahneler ve ilişkiler fazlasıyla yapay, duygusallıktan kopuk bir sunuma sahipti.

Bunun ötesinde yeni dizi için Mehmet Günsür ile Burak Özçivit’in uygunluğunu kıyaslarsak… İbre, ‘Muhteşem Yüzyıl’daki romantik duruşu ve haksız yere babası tarafından katledilen Şehzade Mustafa sempatisiyle izleyicinin gönlünü fetheden Mehmet Günsür’den yana!

Çağan Irmak’ın yeni filmi ‘Unutursam Fısılda’da Tarık karakteriyle bambaşka bir kimliğe bürünen Günsür’ün, hem son dizisinden akıllara yer eden başarılı imajı, hem de Hazal Kaya ile denk düşecek sempatik görselliği ortaya hoşa gidecek bir ikili çıkartma kapasitesine sahip.

Ancakkk… Bu olası ikilide fanların ilgisini engelleyen bir durumun varlığı da gözden kaçırılmamalı…

Fanlar, dizi çifti yaratırken onların sevgililiğe müsaitliklerini de çokça önemsiyorlar. Mutlu bir evliliği ve üç çocuğu olan Mehmet Günsür’ün bu aile babası hallerine ilaveten Hazal Kaya ile arasındaki yaş farkını da hesaba katarsak, romantik ve ideal çift müsaitliği biraz dibe vurmakta. ‘Hamam’dan bu yana Günsür’ün oyunculuk başarısı malumumuz. Ama halen ‘Hazal-Çağatay’ çiftinin hayalini kuran fanların, yetenekten ziyade birbirine denk çift merakı taşıdıkları gerçeği de yabana atılır cinsten değil!

Fahriye Evcen’le ‘Aşk Sana Benzer’ filminde iki sevgiliyi canlandıracak olan ve ‘Çalıkuşu’nda da birlikte gerçekten güzel bir çift yaratan Burak Özçivit seçeneğine gelince…

Aslında gerekli görsel değişim ve yorum farklılığı yaratıldığında insan ‘Neden olmasın’ diye düşünebiliyor. Yaş ve hayallere müsait bağlantısızlık detayları da bu düşünceyi güçlendiriyor. Ama ‘Çalıkuşu’nda, kendine biçilen rolün hakkını vermekle birlikte son reklamına ve dahi Bodrum yakınlarında çekimine başlanacak olan filmine de yansıyan aynı bakışlı, aynı yüz ifadeli yorum tarzının sabitliği… Yanı sıra bu stabil erkeksi havanın Hazal Kaya’nın masum genç kız görünüşüyle negatif bir etkileşim yaratacağı baz alındığında, ‘Hazal Kaya’yla güzel bir çift çıkartabilir mi’ sorusu da akıllara takılıyor!

Neticede fiziki uyumluluk da dâhil olmak üzere, romantizmde Hazal Kaya ile kimyası daha çok denkleşecek gibi görünen kişi, Mehmet Günsür. Tabii bu arada ‘Hazal-Mehmet’ veya ‘Hazal-Burak’ şıklarını değerlendirirken, ‘Hiçbirisi’ şıkkının varlığını da unutmamak lazım.

Anibal GÜLEROĞLU

www.twitter.com/guleranibal