Pimi çekilmiş paket!

‘Şapkadan tavşan çıkarmak” tam da bu olsa gerek. Hükümetin Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden hemen öncesi Meclis’e getirdiği müzakere yasası, iktidar partisine sayısız avantaj, muhalefet içinse bir dizi zorluk içeriyor.
Daha net söyleyelim: Dün Beşir Atalay’ın açıkladığı 6 maddelik teklif, iktidar için ballı börek; CHP-MHP çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu içinse adeta pimi çekilmiş bir el bombası sayılır...
Öncelikle bu paketin gecikmiş ancak doğru bir adım olduğunu teslim ederek söze başlayalım. Bu paket Meclis’e gelmeseydi, 19 aylık çatışmasızlık süreci bu yaz zora girebilirdi. Paketin asıl önemi, durma noktasına gelen müzakere sürecine ivme katmış olması.
Bir diğeri ise parlamentoyu devreye sokması. Çözüm sürecinin başından bu yana Meclis’in baypas edilmesinin doğru olmadığı görüşündeyim. Zaten açılım sürecine yönelik en büyük eleştiri de parlamentonun devre dışı kalmış olması ve gizli kapaklı yürütülen müzakerelerin neyi amaçladığının kamuoyuyla paylaşılmamış olmasıydı. Gizlilik bir yere kadar! Ancak dünya örneklerinden biliyoruz ki Türkiye’nin PKK/İmralı’yla götürdüğü ölçekte büyük silahsızlanma müzakerelerinde bir noktada hep parlamentolar devreye girmiş. Yasayla bu açık (kısmen) giderilmiş oluyor.
Üstelik bu tasarıyla hükümet, kendini ‘adı konmuş’ ve ‘kurumsallaşmış’ bir sürece bağlamış oluyor. Şu zamana kadar müzakerelerin gizli ve flu kalması taraflara belli avantajlar sağladı. Ancak demokratik teamül ve siyaseten doğru olan, bundan sonraki süreçte hedefin ve yol haritasının deklare edilmesidir. Bu hem kamuoyuna işin ciddiyetini gösterir hem de taraflara belli sorumluluklar yükler.
Tabii bu paketi Meclis’e getirirken iktidar partisinin tek amacı şeffaflık değil; Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik hesapları da var. Ak Parti, doğru konjonktür yakaladığında Türkiye’deki 10 milyon civarındaki Kürt oyunun yarıdan fazlasını cezbedebiliyor. Bu tasarı sayesinde Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 1. turunda HDP-dışı Kürt oyunun Tayyip Erdoğan’a yönelmesi kolaylaşacaktır.
Daha da önemlisi, Meclis’e sevk edilen müzakere paketi, tam Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi, çiçeği burnunda çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu (ve CHP’yi) zor durumda bırakmayı hedeflemektedir. Çankaya kampanyasını ”siyaset üstü” ve “kucaklayıcı” bir söylem üzerine kurmayı hedefleyen İhsanoğlu, beklenmedik bir zamanda PKK’yla müzakere süreci gibi çetrefil bir konuda kesin bir pozisyon almak durumundadır. İhsanoğlu’nun süreci desteklemesi, MHP’yi kızdıracak, sürece karşı tavır alması ise, özellikle 2. turda Kürt ve muhalif oyların Ak Parti’ye kaymasına neden olacaktır.
Aynı sıkıntı CHP için de geçerli. Geçen hafta Diyarbakır’a gidip Kürt seçmene yönelik bir açılım başlatan Kemal Kılıçdaroğlu, şimdi nasıl bir tutum alacak? Bir yanda MHP’yle hassas dengeler ve CHP içindeki ulusalcılar; diğer yanda partisinin değişim çabaları ve Kürt oyları derken, CHP de zor bir ikilem içindedir.
Ancak CHP bu sefer bu tuzağa kolay düşmeyecek gibi! Dün görüştüğüm Sezgin Tanrıkulu ”Pakete karşı değiliz. Zamanlaması dışında karşı çıktığımız bir unsur yok. İçerik çok dolu değil. Başbakan seçime dönük klasik manevrası. Ama karşı çıkmayız” dedi. Grup başkanvekili de benzer açıklamalarda bulundu.
Demek ki artık memlekette Kürt sorununun siyasi müzakereyle çözülmesi konusunda konsensüs oluştu... Tasarı aslında her şeyden çok bunun ifadesi...