İkizler Dolunayı

10 Aralık 2019

12 Aralık Perşembe sabahı İkizler burcunda senenin son dolunayı gerçekleşecek. Dolunaylarda Güneşle Ay karşı karşıya gelir. Astrolojide bu oluşum tamamlanma, netleşme enerjisi taşır. İkizler Dolunayı'nın etkilerini de 26 Aralık'taki Güneş Tutulmasına kadar hisssediyor olacağız.

İkizler-Yay aksında gerçekleşen dolunay bizlere, ilişkilerimizde kendimizin ve karşımızdakinin iletişim halini düşündürtecek. Yüzeydeki davranışlarımızla derin düşüncelerimizin tutarlılığını sorgulayacağız.

Dürüstlük kavramı da oldukça gündemimizde olacak. İlişkilerimizde karşılıklı ne kadar dürüstüz? Her anlamda açık yürekli olup objektif davranabiliyor muyuz? Bu sorular etrafında döneceğiz. Eğer kendimizde ya da karşımızda gördüğümüzü görmemezlikten gelme eğilimimiz varsa, bu yanılgı tuzağına be sefer düşmemeye çalışalım. Zaten bu tarz durumların daha çok gün yüzüne çıkacağı bir süreçteyiz.

Kulağımıza çok fazla haber gelecektir. Bilgi kirliliği yoğun olacağından her duyduğumuza inanmamaya gayret edelim. Biz de olur olmaz bilgileri etrafa yaymayalım.

Dolunay anında değişken ve öncü nitelikler baskın, sabit nitelik ise zayıf. Bu sebeple bir karar vereceğimizde acele etmeden ve önyargılı olmadan, olayları tartarak ilerlemek önemli hale gelecek.

Oğlak burcundaki kuvvetli etki hem maddi konuları hem de ilişkileri ciddiye almamıza sebep olacak. Kendimizi bu konularda sıkışmış, baskı altında hissetmemiz mümkün. Ya da değersizlik endişesiyle baskı kurma eğiliminde olabiliriz. Her iki durum da bize ani çıkışlarda bulunma potansiyeli verdiğinden, özellikle sözlerimize dikkat etmenin daha sonra faydasını göreceğimiz bir dönemdeyiz.

21-27 Nisan, 24-30 Ağustos ve 22-28 Aralık dönemlerinde doğan kişilerin bu dolunayda karşılaşacakları olaylara kalıcı çözümlemeler getirme şansları yüksek.

Her tamamlanma süreci sağlıklı bir yeni başlangıç için gereklidir. Bu, kimi zaman bir ilişkinin bitişi, kimi zaman da ilişki içinde bir davranışın sonlanması olarak değerlendirilmelidir.

Yazının devamı...

Jüpiter Oğlak Burcunda

3 Aralık 2019

Güneş sisteminin en büyük gezegeni Jüpiter, 2 Aralık 2019'da Oğlak burcuna geçiş yaptı ve 19 Aralık 2020'ye kadar bu burçta seyrine devam edecek.

Jüpiter şans, bolluk, iyimserlik, adil olma, fanatizm, abartı ve ahlaki değerler gezegenidir. Bulunduğu yeri korur, büyütür. Sınırları sevmez, yayılmacıdır.

Oğlak burcu ise ciddiyeti, statüyü, sorumlulukları, olgunluğu ve disiplini ifade eder. Yönetici gezegeni Satürn'dür. Satürn Jüpiter'in tam tersine sınır koyandır. Bu sebeple Jüpiter Oğlak burcunda astrolojik olarak düşük konumda tanımlanır. Kendi performansını istediği gibi gösteremez.

2019'da Jüpiter, kendini güzel ifade ettiği Yay burcundaydı. 2019 boyunca doğum haritalarımızda Yay burcunun düştüğü ev konuları ile ilgili gelişme yaşamış, inandığımız konulara odaklanmış ve sınırlarımızı buralarda genişletecek adımlar atmıştık.

Jüpiter'in Oğlak burcundaki serüveninde ise şansı yaratanın emek olduğunu düşüneceğiz. Bu sefer doğum haritalarımızda Oğlak burcunun yer aldığı ev konularıyla ilgili yoğunlaşma yaşayacağız. Zaten Satürn, Pluton ve Güney Ay Düğümü uzun zamandır Oğlak burcunda ve hayatımızın bu alanına oldukça sorumluluk yükledi. Jüpiter geçişiyle konular daha da büyüyecek. Fakat üzerimize düşeni yaptıysak, hak edişimiz varsa karşılığını alacağımız, ilerleme gösterebileceğimiz alanlar yine buralarda olacak. Bir yandan da ilerleme isteğimizde engelleniyormuş ya da kısıt altındaymış gibi hissedebiliriz.

Ahlaki değerleri de ifade eden Jüpiter, Oğlak burcunda etik değerler konusuna daha fazla önem vermemize sebep olacak. Tabi bir o kadar, bu konularla ilgili yozlaşmalara da şahit olacağız.

Oğlak geçişi ekonomiyi, devlet yönetimini ve iş dünyasını yakından ilgilendirecek. Bu alanlarda mücadeleler, dönüşüm süreçlerinin başlangıçları yoğun yaşanacak.

2008 senesinde Jüpiter yine Oğlak burcundaydı. O sene ağırlıklı gündemimizi, hayatımızda büyüyen konuları hatırlamakta fayda var.

Yazının devamı...

Venüs Oğlak Burcunda

27 Kasım 2019

Astrolojide nasıl bir ilişki istediğimizi, sevgimizi nasıl gösterdiğimizi, özdeğer algımızı ve maddi değerlerimizi anlatan gezegenimiz Venüs'tür. Venüs 26 Kasım-20 Aralık tarihlerinde Oğlak burcunda ilerleyecek.

2-26 Kasım arasını Yay burcunda geçiren Venüs, bu süreçte bizleri ilişkilerde daha rahat, özgürlüğe düşkün ve maceracı bir havaya büründürmüştü. Şimdi ise Oğlak burcuna geçişiyle ilişkilerde kendimizi daha sorumlu hissettirecek.

Sevgi konularında ayaklarımız yere sağlam basmak isteyecek. İlişkilerde istikrar ve güven ön planda olacağından daha azimli ve sabırlı davranacağız. Oğlak burcunun soğukkanlı tutumu sebebiyle sevgi ifadelerimizde mesafeli davranıp, duygularımızı arka planda tutmayı tercih edebiliriz.

Finansal konularda da risk almayıp temkinli davranma eğilimindeyiz. Gereksiz harcamalara girmek yerine para biriktirme isteğinde olabiliriz.

Bu dönemde başlayan ilişkiler ve yapılan yatırımlar, doğum haritasında özel bir etki yoksa sağlam ve kalıcı olur. Çünkü olaylara ciddiyetle ve ölçe biçe yaklaşırız.

27-30 Kasım tarihlerinde beklemediğimiz ama bizi mutlu eden gelişmelere şahit olabiliriz.

9-14 Aralık'ta ise maddi konularda ve ilişkilerde kendimizi normalden fazla bir şekilde sorumluluk altında ve kısıtlanmış hissedebiliriz. Ama unutmayalım bu süreç bir yandan da bizi kararlı ve sebatkar olmaya zorlayacaktır. Dikkat etmemiz gereken, o dönemde değersizlik hissinin yaratabileceği girdaba kapılmamak.

Herkese sevgilerimle,

Yazının devamı...

26 Kasım Yay Yeniayı

25 Kasım 2019

26 Kasım Salı günü İstanbul saatiyle 18:05'te Yay burcunda bir yeniay gerçekleşecek. Gökyüzünde uzun zamandır bizi zorlayan enerjiler hakim. Bir çoğumuz değişik alanlarda verdiğimiz sınavlarla yorgun düştük, ümidimizin azaldığını hissettik. Yay Yeniayı azalan iyimser bakış açımızı yeniden güçlendirmeye gönüllü.

Geçtiğimiz Boğa Dolunayında "korkularımı bitirince daha güvenli olurum" demiş ve bu yönde birtakım tamamlanmalar yaşamıştık. Şimdi kaldığımız yerden devam ediyoruz. Başlatma enerjisi yoğun olan Yay Yeniayı ile cesur, girişken, inançları uğruna keşfetmeye gönüllü bir ruh hali içinde olacağız. Korkularımız sebebiyle atamadığımız adımları atabilecek motivasyondayız. Geride bırakmamız gerekenleri bırakabileceğiz.

Uzun zamandır Akrep burcunda ilerleyen Merkür bizleri içimize döndürdü ve bastırdığımız duygularla, hasır altı ettiğimiz konularla yüzleşmeye zorladı. Yay Yeniayı son bir aydır su yüzüne çıkan konuların çözümleri için adım atma zamanının geldiğini söylüyor.

Bu süreçte yaşadığımız sağlık sorunlarının çözümüne yönelik fırsatlarla karşılaşabiliriz.

İkili ilişkilerdeki problemleri aşmak için de olumlu bir dönem olacak. Kendimizi kaygılarımız sebebiyle saklamayıp ortaya koyabilirsek, ilişkinin güven zemininin sağlamlaştığını göreceğiz. Üstelik ilişkimizde fark edemediğimiz potansiyelleri bulma fırsatımız var.

Aynı zamanda dikkatli olmamız gereken zorlu bir açı da söz konusu. Mars ile Uranüs'ün karşıtlığı tüm motive ve cesur halimize dürtüsellik katmaya çok müsait. Bu sebeple gözü karalıktan, kindar tutumlardan ve fevri davranışlardan sakınalım. Ötelediğimiz isteklerimizle ilgili önümüze düşen olaylarda, hırsımıza yenik düşüp kontrolü bir anda kaybedebiliriz. Bu konuda uyanık olmaya çalışalım.

Bu hafta finansal konularda da fazla risk almamaya dikkat.

Hepimizin etki alacağı Yay Yeniayı, kişisel doğum haritalarımızda Yay burcunun düştüğü alanlarda bize adım attırmaya uygun fırsatlar vaad ediyor olacak.

Yazının devamı...