Futbol mu kadın mı?

Beşiktaş’ın eski teknik direktörü Slaven Bilic, muhtelif sebeplerle futbolla ilgisi olanolmayan pek çok kişinin göz bebeğiydi Türkiye’deyken. Evet, kadınların da tabii. Bence kaşından gözünden ziyade futbol dünyasında görmeye alıştıklarımıza benzemeyen muhalif, düzen dışı duruşuyla. Hani tam da Çarşı’yı sevdiğimiz nedenlerle.

O yüzden olsa gerek, dünyanın o en saçma sapan, en klişe kıyaslamasını bir de ondan duymak büyük hayal kırıklığı yarattı bende: Neymiş, futbol kadından güzelmiş! İzzet Çapa’nın Londra’da yaptığı Kelebek röportajının başlığı bu. Tabii ki alışığız kimi yorumcuların, teknik direktörlerin, futbolcuların tuhaf cinsiyetçi yakıştırmalarına, beğenmediklerine etek giydirmeye kalkışmalarına da, Bilic bu, ayrı bir yere koymuşuz kafamızda.

Soruda bir numara olduğuna inanmak istedim önce. Bazen sorulur ya hani, iş mi aşk mı gibi sorular, yoksa niye insan durup dururken böyle bir cümle kursun ki? Yok, basbayağı Türkiye’deki kadınların ilgisini sormuş İzzet Çapa, “Ne diyorsun buna?” demiş, o da cevap vermiş: “Kadınlara saygım sonsuz ama futbol onlardan güzel”. Allah allah. Hangi açıdan? Hani kadını nasıl bir sosyal aktivite, sportif faaliyet ya da hobi yerine koyuyorsunuz da ‘daha güzel’ oluyor biri diğerinden?

Hayır, hiç orijinal bir fikir değil tabii, ilk duyuşumuz asla değil. Espri belli ki ama hiç komik değil. Merak etmiyor da değilim, bu dahiyane kıyaslamayı ilk yapan kim acaba? Elmalarla armutları toplayıp çıkarmamayı ve dolayısıyla birbiriyle ölçmemeyi daha ilkokulda öğretmişlerken, bir spor aktivitesini insan türünün bir yarısıyla kıyaslamayı kim akıl eder ki? Biz hiç kendi aramızda konuşuyor muyuz, atıyorum buz pateni erkeklerden güzel diye?

Bunun için dahi bir parça daha kadına yakıştırılan bir sportif aktivite aramam gerekti, o da ayrı saçma. Futbolu bu derece tekelinizde görme hakkını nereden buluyorsunuz? Mis gibi kadın futbol takımları var, erkekler ofsaytı anlamayacakları varsayımı üzerine fıkralar, reklamlar üretip kendi aralarında eğlenirken tuttukları takımla diyar diyar gezen, ceza aldığınızda kıymetini anladığınız canavar gibi kadın taraftarlar var, ayıp olmuyor mu? Onların çektiği nedir bu maço dilden? Stadyuma sahiden futbol kendilerinden daha güzel mi değil mi diye bakmaya mı geliyorlar sizce? Ya da kameramanlar tribünleri çekerken güzel görünecek görsel malzeme bulabilsinler diye? Ki, futbol daha güzel olduğuna göre onlar da yormasınlar kendilerini boşa.

Bu taş da en ummadığımız yerden geliyor üstelik. Dünyanın her yerinde futbolla birlikte maçoluk da öğretiliyor anladığım kadarıyla. İstediğin kadar aykırı ol, farklı ol, okumuş yazmış ol, bir yerde içinden çıkıveriyor demek ki.