İstanbul suyu beklerken

Eklenme Tarihi24.12.2017 - 23:54-Güncellenme Tarihi24.12.2017 - 23:54

İstanbul’un belli bir bölümü bütün hafta sonunu İSKİ ile flört halinde geçirdi. “Kaçan kovalanır” düsturunu benimseyen nazlı taraf İSKİ telefonlarınızı açmıyor, canı istiyor meşgule düşürüyor, ya da açıyor ama bir türlü bilgi vermiyor, verse bile onu habire değiştiriyor ki aranızdaki elektrik asla eksilmesin. İlişkisinin tavsadığından şikayet edenler kendisinden ders almalı.

“Tamam, suyumuz şu an kesik ama iki saat sonra gelecek” deyip gevşemek, ona göre plan yapmak, musluktan akması gereken suyu “elde bir” kabul etmek falan yok, her an her şeye hazırlıklı olacaksın.

Kesinti Beyoğlu ilçesinde cumartesi 15.00 sularında başlayıp Kurtuluş üzerinden Şişli’ye uzanarak Cihangir - Asmalımescit hattındaki hareketli bir hafta sonu akşamı geçirmeyi hayal eden eğlence mekanlarına olsun, Noel’i kutlamak için evinde hazırlık yapanlara olsun, hoş bir sürpriz yapmış oldu.

Haksızlık olmasın, yeni yıl öncesi bize yitirdiğimiz değerleri anımsatan, birleştirici, nostaljik bir hafta sonu yaşattı. Asmalımescit’te bir restoran tuvaletinde çocukluğumdan beri görmediğim kova ve maşrapayla karşılaştım az şey mi? Depoların da bir sonu var çünkü, malum. Mekanlar arası dayanışmaya, birbirine müşteri yollamaya varan yardımlaşma ortamına da şahit olduk bu vesileyle. Ortak dertler insanları birleştiriyordu, hatırladık.

Sadece mekanlarda mı, evlerde de durum aynıydı. En son ne zaman karşı yakadaki bir dostunuzdan “Bizim evde yıkanabilirsiniz” daveti aldınız mesela? Ya da komşunuzun kapısını ne zaman çalıp da bir şişe - kova - bidon - su istediniz? Biz bu hafta sonu yaşadık bunu. ‘80’ler nostaljisi sadece müzikle giyim kuşamla olmaz ki, ruhunu yaşatmak lazım.

Küs komşuların barışıp dostlukların pekiştiği bu kutlu günde, sosyal medya üzerinden olsun, telefon trafiğiyle olsun, bilgi paylaşımı da arttı. Çünkü İSKİ büyük ihtimalle heyecanı artırmak için, web sitesinde suyun tahmini geliş saatiyle sürekli oynayan birini görevlendirmişti. Konuşmalar şu minvaldeydi; “Saat 16.00’da gelecek diyorlar”, “Yok o on dakika önceydi, 20.00 yazıyor şimdi.” Böyle saati ileriye sara sara en son sabah 04.00’te geleceği vaat edilen suyun hayaliyle uykuya dalan halk, sabah gene unutulmaya yüz tutmuş “tısss” sesiyle uyandı.

 Şu an pazar saat 15.00 suları. Susuzluğumuzun 24 saati doldu. İSKİ en son “12’de suya kavuşacaksınız” demişti, şimdi şakanın dozunu artırdı, web sitesinden ilçemizde kesinti olmadığını iddia ediyor. Telefonlarımıza artık hiç çıkmıyor, otomatik kayotla arızanın giderildiğini duyuruyor. Madem arıza / kesinti giderildi, musluklardan neden su akmıyor, bunu açıklayan kimse de yok.

Bana kalırsa hepimiz yeterince nostalji yaşadık, sahip olduklarımızın kıymetini anladık, suyun hayat olduğuna dair şüphemiz kalmadı, Twitter’da ‘iski’ ‘hashtag’i TT listesinin tepesine tırmandı. Bütün amaçlara ulaşıldıysa bu gergin bekleyişe artık bir son verebilir miyiz?