Haydi, istim arkadan gelsin!

Süper Lig, 2 gün sonra yeni sezona merhaba diyor. Transfer yorgunu kulüplerimiz, yeni oyuncuları, kimi yeni hocaları ve hiç eskimeyen hedefleriyle macerayı sürdürecekler. Elbet bu maceranın başrolünde ezber yıldızlar da olacak, senaryoda yazılmamış, beklenmeyen kahramanlar da ortaya çıkacak.
İzleyecek, göreceğiz.
2019- 2020 sezonunun bence en dikkate değer olayı, bitmeyen yılan hikayeleridir.
Özellikle transferde!
Bir düşünün hele... Koskoca Galatasaray, Radamel Falcao’nun İstanbul’a gelmesi için haftalardır bekliyor. Falcao, ha geldi ha gelecek. Başkan Mustafa Cengiz, Abdürrahim Albayrak ve menajerler hummalı bir pazarlıkla yoğun çaba gösterdiler. Fatih Terim, transfer bitene kadar Falcao konusuna pek değinmedi.
Sosyal medyada esen Falcao fırtınasının yanı sıra papatya falına bakanlar da var. Gelecek mi gelmeyecek mi?
Sadece Galatasaray değil.. Hemen her kulüp transferde eksik noksan gidermeye, ihtiyacı karşılamaya gayret gösteriyor. Falcao kadar namlı olmasa da su gibi gerekli oyuncular da var. Örneğin Fenerbahçe stoper için tam bir çözüm bulmuş değil. Sakat Hasan Ali Kaldırım’ın yerine Ersun Yanal sürekli solbek arayışı içinde henüz güvenebileceği birini de bulabilmiş değil. Beşiktaş da genç Güven Yalçın’ın bekleneni verememesi üzerine santrfor arayışına girdi.
Anlayacağınız, lig başlarken hemen her kulüp, her hoca hâlâ transfer beklentisi içinde.
Bence bu iş gereksiz biçimde uzadı. Bir çok yeni futbolcu son anda imzayı atıp ilk antrenmanlarına çıktı. Hazırlık dönemine katılmadılar, anlayacağınız. Ayrıldıkları kulüpten fizik olarak nasıl geldiler? Bilmiyoruz.
Bu yılan hikayesi transferin can alıcı noktasını iki gün önce bayramlaşma muhabbetinde değerli meslektaşım Serkan Akcan tespit etti: “İngilizler bu yıl aldıkları bir kararla Premiership başlamadan önce transferi kapatıyorlar. Çok doğru ve yararlı bir karar. Bizde ise transfer uzadıkça uzuyor.”
Süper Lig’imiz, 26 Mayıs’ta bitti. Transfer 2 Eylül’de kapanacak. Takımlarımız o güne kadar 3 hafta lig mücadelesi yapacak. Kervan yolda düzülür!.. Ya da... İstim arkadan gelsin!
Bu hikayenin sürmesine, transfer sürecinin neredeyse 90 güne uzamasına bir çok neden bulunabilir. En gerçekçi yaklaşım, Serkan’ın dediği gibi yöneticilerin taraftara yaranma çabaları, antrenörlerin hemen her hazırlık maçından sonra yeni ihtiyaç listesi belirlemeleri ve menajerlerin de daha çok iş yapabilmeleridir. Peki yararlı olmuş mudur 90 günde devr-i alem? Sanmıyorum ama yine de bekleyip görelim.
Süper Lig’de yeni sezonun ilk görüntüleri şöyle olacak: Galatasaray yine şampiyon unvanıyla, aynı hedefe en yakın takım görünüyor. Fenerbahçe yepyeni kadro ile takım bütünlüğünü sağlayana kadar zaman kaybedecek. Ersun Yanal geçen yıldan verdiği şampiyonluk sözü nedeniyle çok ağır baskı altında çalışacak. Beşiktaş, Abdullah Avcı’nın yeni oyun anlayışıyla göze hoş gelen bir futbol sergileyecek. Barcelona ve M.City’nin sergilediği çabukluk ve pas oyununu göstermeye çalışacak. Takımın en göze batan oyuncusu Muhayyer... Galatasaray’da Fernando’nun satılması, merkezde boşluk yaratacak. Falcao’nun pazarlıkları sırasında Djagne’nin adeta yok sayılması, elde kalması sıkıntıya neden olacak.
Hazırlık maçlarında gördük ki 410 milyon ABD Doları + KDV ödenerek ekranlarımıza yansıyacak futbol, yüksek fiyatını hak eden bir zenginliğe kavuşamayacak. Yanılabilir miyiz? İnşallah!

Affet bizi Süleyman Abi
İstanbul dışındaydım, katılamadım. Arkadaşlar anlattı ki beş yıl önce aramızdan ayrılan Süleyman Seba’nın Feriköy’deki kabri başında yapılan anmasına pek az kişi katılmış. Dahası Beşiktaş yönetiminden seçilmiş tek kişi bile törende hazır bulunmamış. Hem üzüldüm, hem utandım. Beşiktaş’ı sadece profesyonel görevli Ali Naibi temsil etmiş.
Tamam, bayrama denk geldi. Peki herkes tatil yörelerinde. Lig tatilde. Hepsini anlıyorum ama, koskoca Beşiktaş kulübü daha iyi bir anma düzenleyemez miydi? Yönetim kurulu en az üç kişiyle temsil edilemez miydi ?
Özetle olmadı. Onu yattığı yerde kırdık. Affet bizi Süleyman Abi.

Hakemler: Yeni yıldız adayları
MHK 2019-2020 sezonunda Süper Lig’de görev alacak 43 hakemi belirledi. Bu hakemler arasında Bülent Yıldırım ve Serkan Çınar olmayacak. Listedeki hakemlerin içinde yıldızı parlayacak olanları yazayım: Arda Kardeşler, Halil Umut Meler, Zorbay Küçük, Abdülkadir Bitigen.. Bir de olağanütü yetenekli yeniler var: Cihan Aydın, Direnç Tonusluoğlu ve Turgut Doman... Bunları yazın kenara. İçlerinden yepyeni bir Cüneyt Çakır çıkabilir, diyen uzmanlar var.
Bekliyoruz.

Alkışlar Madam Frappart’a
UEFA, bugün oynanacak İstanbul’daki Süper Kupa finalinde Fransız kadın hakem Stephanie Frappart’ı görevlendirdi. Bu işin magazin boyutuna takılıp acaip bir kararmış gibi yorum isteyen meslektaşlar oldu.
Alın size yorum: Olimpik Hareket’in amaçlarından biri, kadının her alanda gelişimini sağlamaktır. FIFA, yıllardır federasyonlara mutlaka kadın yönetici alınmasını öneriyor. Kadın sporcularımız her alanda erkekleri solladı. Özetle artık kadın hakemlerin erkekler finali yönetmesi olağanüstü bir olay değil. Dahası 2020 Katar Dünya Kupası’nda kadın hakemler göreceğiz.
Öte yandan MHK’nın aldığı bir karar var: 40 kez 75 metrelik koşu testlerinde erkeklerle aynı zamanda koşan kadın hakemlere erkekler liglerinde görev verilecek.
Eh, hadi ama kızlar!