Köpeklerde ağız bakımı, diş sağlığı

SADIK dostlarımızın ağız bakımı ve diş sağlığı çok önemlidir. Dişlerini düzgün fırçalamalı ve özen göstermeliyiz. Kendi kendilerine fırçalayamayacakları için diş bakımını onlar yerine bizim yapmamız gerekir. Dişleri korumak ve güçlendirmek için arada petshoplardan diş için özel üretilmiş kemiklerden alabiliriz. Ayrıca köpekler için satılan diş fırçalarıyla da haftada 2-3 kere dişlerini fırçalamamız gerekmektedir.
Köpekler için satılan diş fırçalarından bazıları uzun sopalı olup bazıları da resimdeki gibi parmağa geçirmelidir. Köpekler için ayrıca diş macunu da satılır. İleride zorluk yaşamamak için köpeğinizi diş fırçalama olayına yavruyken alıştırmalısınız. Yavruyken diş fırçasına alıştırmak için fırçaya sevdiği bir şeyi sürerek başlayabilirsiniz. Mesela köpekler için tüp halinde jeller satılır. Bunlar biftekli ya da tavuklu olabilir. Aynı zamanda vitamin olan bu ürünler köpeğiniz için zararlı değildir. Bu üründen biraz fırçaya sıkarak köpeğinizin ağzını açmasını sağlayabilirsiniz. Birkaç denemeden sonra köpeğiniz buna alışacaktır ve zorluk çekmeden dişlerini fırçalatmaya izin verecektir. Her seferinde macun kullanmanıza gerek yoktur. Sadece fırçayla bile ovalamanız yeterli olacaktır.

Ağız kokusu çözümleri
Köpeğinizin ağzı kokuyorsa dişlerinde tartar var demektir. Diş tartarı uzun vadede köpeklerin dişlerinin çürümesine ve dökülmesine neden olur. Diş tartarını önlemek için köpeklerinizin dişlerini fırçalamanız gerekir. Eğer bunu yapamıyorsanız düzenli olarak dişindeki tartarları temizletmelisiniz. Bu konuda veterinerinize mutlaka danışın. Ayrıca çekirdekleri çıkartılmış yeşil elma da diş bakımı için alternatif olabilir. Eğer köpeğiniz yeşil elmayı seviyorsa haftada iki kere verebilirsiniz, bu da tartar oluşumunu engeller.
Ayrıca “ProDen Plaque Off” ürünü de tartarla savaşta sizi destekleyecektir. Ben kullandım, oluşmuş tartar için bir çaresi yok fakat gerçekten ağız kokusunu sıfıra indiriyor, tavsiye ederim. Bu ürünü, içinden çıkan ölçü kabıyla köpeğinizin mamasına karıştırıyorsunuz. Kurutulmuş bir tür yosundan elde edilmiş tamamen doğal bir üründür. Bizde bir haftada ağız kokusunu ortadan kaldırdı.
Haftaya apartmanda köpek beslemek ve yasal yükümlü-lüklerden bahse-deceğim...

BLOG
CANAN BOZKIR isimli okurumdan ‘BLOG’uma gelen bir bilgiyi sizlerle paylaşmak istedim:
“Yazılarınızın takipçisiyim. Bugün sizinle üzüntümü paylaşmak istedim. İki yaşında bir kedim ve üç yaşında köpeğim dostça birlikte yaşarlarken kedim hain insanlar tarafından zehirlendi. Köpeğim arkadaşını, ben Sarı’mı kaybettim. Bu nasıl bir vicdandır ki kendisine zarar vermeyen bir yavruya kıymak. Bunlar insan olabilir mi?...”
Canan Hanım, acınızı paylaşıyorum. Maalesef ülkemiz hayvan hakları ve yaptırımları konusunda çok gerilerde kalmış. Önlem alması gerekenler maalesef bizler oluyoruz. Gönül rahatlığıyla kedilerimizi veya köpeklerimizi dışarıda gezdiremiyoruz. Yasaklar bir yana ben köpeğimi tasmasıyla bile dışarda yürütürken gözümün önünden ayırmıyorum, yerden bir şey yemesin aman zehirlenmesin diye. Başınız sağolsun, söylenecek fazla bir söz olmuyor bu durumlarda. Kendinize ve köpeğinize çok iyi bakın. Sevgilerimle...

DİĞER YENİ YAZILAR