Sonbaharın İlham Kaynağı

12 Eylül 2019

Sonbahar modası yeni bir döneme girişin, hayat ile ilgili belli kararların alınıp hayata geçirilişinin ve yepyeni başlangıçların modern tablosunu en görkemli şekilde sunmaya hazırlanıyor. Hayat büyük bir koşuşturma halinde devam ederken kıyafetler, yemekler, mekanlar ve aktiviteler tesadüfen şekilleniyor gibi görünseler de aslında hepsi planlı bir bütünün büyük bir ahenk içinde birbirine bağlı renkli kurdelelerinin gökkuşağını oluşturmasının fotoğrafı olarak hayatın bir köşesine kaydediliyorlar.

Önceki yazılarımda olduğu gibi gelecek yazılarımda da sonbahar ve kış trendlerinin detaylarını paylaşıyor olacak olsam da sonbaharla başlayıp kışla devam edecek bu yeni dönemin ana fikrinin ortaya çıkış kaynağı olan ana fikrin üzerinde durmam gerektiğine inanıyorum. Bu yıl hem astrolojik açıdan hem de dünyanın geldiği noktanın bizi yönlendirdiği yollar açısından çok önemli. Bu yıl dünya üzerinde hem açılım, bilgiye ulaşma, kendin olma, geleceğini şekillendirme konularında herkesin harekete geçtiğini gözlerimizle göreceğimiz hem de hayata ve insanlara olan bakış açılarımızın tamamen değiştiğine şahit olacağımız bir yıl. Bu manevi geçiş dönemi kuşkusuz modaya, yemeğe, tatile, kişisel hobilere de bambaşka bir bakış açısı ve hareket getirecek.

Bu şahane değişim olurken moda nasıl bir yola giriyor dersiniz? Hemen söylüyorum son yılların salaşlığını ve bakımsızlığını bir yana bırakıp çok daha şık, bakımlı, özenli ama bir o kadar da rahat, sıcak, samimi ve kişiye özgü bir rotaya yönelecek. Daha az tüketim odaklı, daha çok üretme hedefli, daha sakin ama daha klas ve kesinlikle ruhun yansımasına olanak sağlayan bir hal alacak. Sıcacık örme kazakları kumaş pantolon ya da desenli güzel eteklerle birleştirirken, şık bir kabanla tamamlayacağımız tatlı bir mevsim olacak. Kocaman şalları atkı gibi kullanırken, rahat olduğu için çirkinliğine artık katlanmayacağımız bot ve çizmelerle yollarda yürüyeceğimiz, her bir parçanın konfor, rahatlık ve kullanışına gösterdiğimiz özeni renk, kesim ve kalitesine de göstereceğimiz bu süreç hepimize derin ve oksijen dolu bir nefes aldıracak.

Sonbahar alışverişleri çoktan başlamışken, yeni alacağınız parçaları sıcak renklerden, şıklıktan asla ödün vermeyen modellerden, sıradanlıktan uzak çizgilerden ama mutlaka kendi stilinize hitap edenlerden seçin. Giyim, aksesuar ya da ayakkabı her ne alırsanız alın, bu ürünleri evde bulunan başka parçalarla bir araya getirdiğinizde fark yaratabileceğiniz, kullanma ve bakımı size yük olmayacak, sıkça giyseniz dahi sıkılmayacağınızdan emin olduğunuz seçeneklerden yana kullanmaya özen gösterin. Kendinize yakıştığına inandığınız yeni aksesuarlarla bir ressamın tablo yapması gibi renkleri yan yana deneyerek gözünüze güzel gelen farklı birleşimleri hayata geçirmeyi deneyin. Kendiniz bu süreci muhteşem yaşarken, bunu başkalarına hava atmak için değil ilham olmak için kullanmaya özen gösterdiğinizde, bu ışıltının nasıl da hızla yayılıp geleceği aydınlattığına şahit olacaksınız.

www.bukre.co.uk

Yazının devamı...

Renkli Giyinmekten Korkma

7 Eylül 2019

Renkli giyinen kişi sayısı her geçen gün hatırı sayılır derecede artmaya başlamış olsa da hala büyük bir çoğunluk kolaya kaçarak belli bazı renk ve tonlarına tutunarak hayatlarını geçiriyorlar. Çoğunlukla insanlar renkli giyinmekten kaçındıklarının bile farkında olmadıkları gibi bunu sadece önemsiz gördüklerini savunurlar. Aslına bakıldığında kimileri renklerin kendi üzerlerine çekeceği dikkatten kaçınırken, kimileri bu konuya kafa yormak ve renklerin uyumu ile ilgili zaman harcamak istemezler. Peki bazı insanların ilgi alanlarının tamamen dışında kalan renkler kıyafette kullanıldığında hayata nasıl katkı sağlarlar?

Renkler hayatın akışı içinde tahmininizden çok daha etkin rol oynarlar. Nasıl ki çiçeklerde, alacağımız herhangi bir üründe ya da baktığımız bir tabloda ilk dikkatimizi çeken renkse, kıyafetlerimizin de karşı tarafa verdiği mesajın ilk harfi aslında renktir. Renkler ruha iyi gelir. Çünkü motivasyonu ve duygu durumunu etkilerler. Gün içindeki enerji durumumuza olan etkileri büyük resimde hayatımıza etkileri demektir. Renkler sizi daha ulaşılır yapar.İletişiminizin gidişatını belirleyip, insanların size yakınlık ve uzaklığına etki eder. Renkler etrafınızı renklendirir. Renkleri çeşitli ve sık kullanmaya başladığınızda çevrenizin de kıpır kıpır insanlarla dolduğunu ve renklendiğini hemen fark edersiniz. Yolda yürürken ya da bir kahve alırken insanların gülümsemeleri ve sizinle merhabalaşmaları ile karşılaşmanız tesadüf değildir. Renkler iş performansınızı yükseltir. Ruh halinize olan olumlu etkileri ile haliyle günün her anında ve hayatın her alanında sizi harekete geçirir ve çok daha yüksek enerji ile harika işler çıkartmanıza neden olur.

Renklerin büyülü dünyası aslında her daim insanları büyülerler. Sıradanlaşan yaşamların içinde bir çok kişi detayları görmeyi uzun süre önceden beri unutmuş olsa da bunu birbirimize hatırlatmak o kadar zor değil. Renklerle dolu günler yaratın. Renkli giyinin, arkadaşlarınıza renkli hediyeler alın, çocuklarınızla onların renk renk boya kalemlerini alıp resim yapın. Renkleri hayatınıza katın. Ruhunuzu ferahlatın.

www.bukre.co.uk

Yazının devamı...

Kıyafetin Ne Diyor?

24 Ağustos 2019

Kendimizi ifade etmemizin en belirgin ve ilk gözlemlenen yöntemi olan giyim (kıyafet, aksesuar, makyaj vb.) hakkımızda çok şey anlatıyor. Dünya’nın bu denli modaya dolayısı ile yan kollarına olan ilgisinin asıl nedeni de tartışmasız bu. Yaşımızı, ruh halimizi, kişiliğimizi, işimizi insanlara ilk an kıyafetlerimizle anlatıyor, onlar hakkında ilk bilgiye de bu sayede ulaşıyoruz.

Yani aslında kıyafetlerin çok önemli bir dili var. Bizi çevremizdeki insanlara anlatıp onlarla yakınlaşmamıza ya da uzak kalmamıza neden olan en önemli unsur giyim tarzımız. Daha da önemlisi sadece başkalarına verilen mesajlar değil, giydiklerimizin bize hissettirdiklerinden dolayı gün içindeki başta kendi kendimizle ilişkimiz ve dolayısı ile diğer insanlarla olan ilişkilerimiz de etkileniyor. İçinde çok iyi hissettiğimiz bir kıyafetle ışık ve neşe saçarken, hiç sevmeden giydiğimiz bir kıyafetle bütün gün huysuz ve sıkılgan olabiliyoruz.

Takım elbise, ceket, gömlek gibi iş hayatının vazgeçilmezi kıyafetlerin kişiyi daha fit, şık, hareketli, güvenli ve güçlü göstermesi tesadüf değil. Bu karşınızdaki kişiye ‘ayakları üzerinde duran ve ne yaptığını bilen’ biriyim mesajı vermenin en bilinen yolu.

Jean, sweat shirt, gömlek kombinlerinin daha sık rastlandığı kişilerden ise bu kıyafetler yolu ile ‘yaratıcı, açık, ılımlı’ olduklarının mesajını alıyoruz. Yani günümüzde hızla yaygınlaşan bu giyim tarzının yaratıcı işler yapılan ortamlarda karşımıza çok daha sık çıkıyor olması bir tesadüf değil.

Spor kıyafetlerin, motivasyonumuzun düşük olduğu anlarda bile giydiğimizde bize hareket etme enerjisi verdiklerini biliyoruz. Spor yapmaya üşendiğinizde hemen bir koşu şortu ve spor ayakkabılarınızı giyin bakın nasıl da hemen kendinizi dışarı atmak istiyorsunuz. Sizi bu şekilde gören kişilerin enerjinizi fark etmemeleri olanaksız.

Canlı renkler hayatımıza neşe, hareket, heyecan kattıklarından, özellikle canınız sıkkınken ya da ruh halinizin daha iyi olmaya ihtiyacı varken bu renkleri tercih etmeniz durumunda nasıl keyifli ve neşeli olduğunuza şaşıracaksınız. Ama tabi renkli giyinmek için de olur olmaz her rengi aynı anda giymemeye özen gösterin. Dışarıdan canlı görüneyim, enerjimi etrafa yayayım derken, ne giyeceğini bilmez biri konumuna düşmeyin.

Özellikle bilinen markaların tercih edilmelerinin en önemli sebebi, markanın değerinin kişiye prestij ve şıklık kattığının düşünülmesidir. Marka giyinmek kimine göre görgüsüzlük ya da hava atmak gibi gelse de kendisi zaten prestijli, şık ve değerli olan kişilerin de bütünlüğünü tamamladığı bir gerçektir ki bunda hiç yanlış bir şey yok. Ancak eğer kendinizi değersiz, yetersiz ve marka ile değerlenecek biri olarak hissediyorsanız bunu asla kıyafet ya da para ile satın alınacak herhangi bir şeyle başaramazsınız.

Yazının devamı...

Mini Mini Çantalar

19 Ağustos 2019

Bu sene mini mini çantalar çok moda. Güzel tasarımlı, renk renk ve her kaliteden minyatür çantalara hemen hemen her yerde rastlamak mümkün. Hem şık, zarif hem de her kıyafete yakışıyor olmaları sebebiyle çok ilgi gören bu çantalar, maalesef çoğunlukla kullanışsız oluyorlar. Bir defa alınıp kullanılamadıklarından ikinci defa tercih edilmeleri de haliyle zor oluyor.

Almış olduğunuz ve asla kullanmadığınız çantalara bir göz attığınızda birinci sırada bu içine bir türlü hiçbir şey sığmayan ve dolayısı ile de asla kullanılmayan çantalardan bulacağınıza eminim. “Ayyy çok beğendim ama çooook güzel”, “bunu ben kesinlikle kullanırım”, “ben zaten büyük çanta sevmiyorum, her gün bunu kullanacağıma eminim” gibi kendinizi ikna eden açıklamalarla alınan bu çantaların sonu raflarda tozlanmaktan başka bir senaryo olamıyor.

Mini çantaları alırken eğer bazı konulara dikkat ederseniz hem kullanışlı hem de şık ve zarif çantalarla şıklığınıza şıklık katmaya başlayabilirsiniz.

Almak istediğiniz çantaya öncelikle cep telefonunuzun sığıp sığmadığını kontrol edin.

Anahtarsız ev ya da arabanıza giriş yapamayacağınızdan anahtarlarınızın çantanıza sığması sizin içinde önemli olsa gerek?

Kimlik, kredi kartı ve para olmadan da evden çıkmadığımızı düşünürsek, mini kartlığınızın da çantanızda olması lazım.

Ruj dudak kalemi gibi minik ama kesinlikle yanınıza almanız gereken makyaj malzemenizin sığması da iyi olur.

Minimumda bu kadar eşyayı alacağına emin olmadığınız her çantaya harcanan para boşa harcanmış para demek. Dolayısı ile sadece moda olduğu için asla kullanmayacağınız her nesne gibi bu çantalara da para harcamadan önce bir düşünün. Her zaman görüntü kadar, kullanışlı ve konforlu olan ürünleri tercih edin. Hem severek her gün kullandığınız eşyalarınız olsun, hem de boşa harcanan paralarınızı biriktirip bambaşka ama sevdiğiniz şeyleri almaya paranız olsun.

Yazının devamı...

En Trend Aksesuarlar 2019

3 Ağustos 2019

2019 yazında kıyafetler kadar aksesuarlar da ön planda. Stil denince artık herkes biliyor ki kıyafet kadar ayakkabı, çanta, takı, saç aksesuarları gibi diğer parçalar da çok önemli. Ki tarih boyunca kimi zaman az kimi zaman çok kullanılsa da aksesuar ve diğer giyim parçaları her zaman önemli oldu. Son yıllarda giyimin bile önüne geçen bu önemli detayların 2019 yazına damga vuranlarına bir göz atalım.

Retro çantalar bu yılın parlayan yıldızları. İster eski zamanlardan kalan vintage, ister retro görünüme sahip olsun, orijinal deri güzel bir çantanız olsun. Her bütçeye uygun ister ikinci el ister yeni bir çok seçenekten biri kesin sizin çantanız.

Aynı anda takılan birden fazla kolye son yılların en popüler detaylarından olmaya aynı popülerlikte devam ediyor. Birden fazla, değişik uzunluklarda takılan kolyeler kıyafete ayrı bir hava veriyor ve tüm dikkati üzerinize çekebiliyorlar. Ancak sadece üst üste değişik kolye takmış olmak için elinize gelen her şeyi aynı anda takmayın.

Çok büyük ve kedi stilli gözlüklerden gözleri göremediğimiz bu yaz, hem renkli hem klasik renklerdeki gözlüklerin büyüklüğünden sadece gözleri değil, yüzleri bile zor görüyoruz.

Püsküllü küpeler yine son birkaç yıldır olduğu gibi bu yıl da çok var. Eğer daha önceden aldığınız püsküllü küpeleriniz varsa ve takmaya ara verdiyseniz, hemen göz önünde bir yere koyun ve ilk fırsatta kullanmaya başlayın.

Saç bantları bu yılın en çok konuşulanı ve her yerde görüleni. Eskiye dönüşün en önemli göstergelerinden büyük taçlar, saç fularları ve değişik bağlama şekilleri ile bandanalar bu yaza hızlı bir giriş yaptı.

Bel çantaları bu yıl aniden geri geldiler. Her ne kadar erkek ya da kadın günlük hayatta kullanılması pek hoş karşılanmasa da, çok değişik versiyonları üretilen bel çantaları bu yıl hemen hemen her yaştan her stile eşlik ediyor.

Yazının devamı...

Saçlarım Şekil, Önümden Çekil!

18 Temmuz 2019

Hanımlar şimdiden haberiniz olsun bu sonbahara göz alıcı ve kişiye özel saç aksesuarları ile bomba gibi gireceğiz. Büyük ve parlak tokalar, saç bantları, eşarplar, küçük ya da büyük halka ve zincirler, cüretkar ve dikkat çekici saçlar yeni sezonda en az kıyafetler kadar konuşuluyor olacak.

Uzun yıllardır zaten yapılı ve fazla şekillendirilmiş saçlar rağbet görmediği gibi çok uzunca bir süre daha gündemde olmayacağa benziyor. Yapılmış olsa bile doğal görünüme uyan ve sade saçlar biliyorsunuz ki çok moda. Bu yeni sezonda daha da günlük ama kişinin kendince tasarladığı saç modelleri ve kullandığı kendine özgü aksesuarları ile taçlanacak olan saç modası herkese yeni fikirler ve hayata farklı bir bakış açısı getirecek.

80’lerin şiddetli etkisini kıyafetler kadar saçlarda ve saç aksesuarlarında kadife, saten, çivili ve klasik görünümlü saç bantlarıyla göreceğimiz bu yıl hem retro hem de modern görünümlü saçlarla ortalarda gezeceğiz. Klasik görünümlü saç aksesuarları da bir süredir tozlanmış durdukları raflardan çıkacak ve başlarımızın tacı olacaklar.

Saçlar için bu denli iddialı bir döneme girerken, saç stilinizi değiştirmekten korkmayın. Yıllardır alıştığınız saç modellerini bir kenara bırakın ve sizi tamamen yenilenmiş hissettirecek yeni modellere hemen bakmaya başlayın.

Çok kısa olmayan saçlar bu sezon dağınık bir şekilde tepeden toplanacak ya da Eylül ayına kadar hala açık ve dalgalı olacaklar. Eylül itibari ile geriye taranıp ıslak görünümle düzleşecekler ya da yukarıdan at kuyruğu yapılıp sağa sola sallanacaklar. Örgü saçlar yine her zaman olduğu gibi popüler olacak.

Her ne şekilde olursa olsun bütün saçlar büyük klips tokalarla süslenecek. Hem de sadece bir tane değil, birçoğunu aynı anda takan birçok kişiyi görünce bu akımdan korkmayıp, istediğiniz tokayı takıp sokağa çıkmanın keyfini sürmeye başlayacaksınız. Sakın ‘ben duymadım’ demeyin, bu yıl saçlar ve saç aksesuarları çok konuşulacak.

www.bukre.co.uk

Yazının devamı...