Asla vazgeçme!

Yaklaşık 60 yıldır düş kuruyorum. Hiç bir düşüm gerçekleşmedi. Neden? Düş kurmada zihinsel etkinlik egemen. Hüner o zihinsel etkinliği eyleme dönüştürebilmekte. O hüner de eğitilmiş, gelişmiş bir beyinle olası. “Hayat limon veriyorsa, limonata yap” kaç adet limon ile kaç litre sudan tadımlık bir limonata üretilir.

Ustalık, beceri, hüner, emek. Bir düşü gerçekleştirme olasılığı yaşamı ilginçleştiriyor. Demem o ki, düş hep vardı (hala var) gerçekleştirme olasılığı da hala uzak. Kötümserlik değil benimkisi, ne de olsa yürüyüp gidiyoruz yollarda bir biçimde. Dik, eğilmeden. “İnsanın kişiliği, hayatın örsünde, olayların çekiciyle dövülür, biçimlenir.” Sözcük ustası İlhan Selçuk, Japon Gülü isimli kitabının bir yerinde vurguluyor bunları. O sıra dışı muhteşem insanları okudukça, anımsadıkça bizim yazdıklarımız nedir ki?

“Dünya bir hayalciği kaybetti. Amerika’nın en büyük buluşçularından olan Jobs farklı düşünecek kadar cesur, dünyayı değiştirebileceğine inanabilecek kadar gözü pek ve bunu yapabilecek kadar yetenekliydi.(Barack Obama-6 Ekim 2011)
Yanıt son dizelerde eski Amerikan başkanından. Hayallerini gerçekleşirebilecek kadar yetenekli olmak.

Walt Disney, eski depoda fareyi izlerken, bir yandan da çiziyordu onu. Düş kurabilirsiniz, düşleriniz gerçekleşebilir. Unutmayın herşey bir fareyle başladı. Sonunda bir imparatorluk!

Mermerin içindeki heykel

Rönesans dönemin sanatçılarından İtalyan Michelangelo’nun (1975-1564) yaptığı heykelleri hayranlıkla izleyenler ona bu kadar canlı heykelleri nasıl yapabildiğini sormuşlar. Resimleri, şiirleri, mimari yapıtları ve heykelleriyle Avrupa sanatını yönlendiren ender sanatçılardan biri olan Michelangelo bu soruyu şöye yanıtlamış: “Önümde duran kocaman mermer kütleye baktığımda taşı değil içindeki heykeli görürüm. Bütün yaptığım iş heykeli hapsetmiş olan parçaları keskimle yontmaktan ibarettir.”

Yenikler

Her zaman kendilerini masum kurbanlar olarak göstermek eğilimindedirler. Ama bu gerçeğe tam uymaz. Hiç de masum değildirler. Yenildikleri için suçludurlar. Kendi halklarına kendi medeniyetlerine karşı suçludurlar. Sadece yöneticilerden değil, benden, senden, hepimizden söz ediyorum. Bugün tarihin yenikleriysek hem kendi gözümüzde hemde tüm dünyanın gözünden aşağılanmış durumdaysak bu sadece başkalarının değil, öncelikle bizim suçumuzdur. (Amin Maalouf)

Ne demişler

Firmamızın sahip olduğu tek bir varlık bulunmaktadır. İnsan, düş gücü. Bill Gates.

Rüyaları gerçekleştirmenin en iyi yolu uyanmaktır. S.M.Power

Eğer hayal edebildiğin birşeyse yapabilirsin. walt Disney

Sıradan insanların hevesleri büyük insanların ise idealleri vardır. Washington Irving

Çocuklar gülümsemeyi anne-babalarından öğrenir. Shinichi Suzuki

Romalıların ilginç uygulaması

Amerikan Prudential Financial sigorta şirketinin başkanı Joseph J.Melon yapmış olduğu bir konuşmada şöyle der: “Şimdiye kadar okuduğum herşey gösteriyor ki bu dünyada en çok başarılı olan insanların gerçekten saydığı kişiler hep aynı şeyi söylüyorlar. Hayatta en büyük zevk zenginlik, ödül ya da yüksek mevkiden gelmiyor. Değerli birşeyi değeri sürekli olan birşeyi başarmaktan geliyor. Eski Romalılar yapım işindeki başarıları nedeniyle kayda değer bulunuyorlar. Birçok Roma kemeri hala ayakta duruyor. 2 bin yıldır varlıklarını sürdürüyorlar. Romalıların ilginç bir uygulamaları vardı. Bir kemerin yapımını bitirdiklerinde sorumlu olan mühendisin iskele kaldırıldığında kemerin altında durması beklenirdi. Eğer kemer dayanıklı olmamışsa bunu ilk öğrenecek olan kendisi olurdu. Yaşamınızda neyi yapmayı seçerseniz seçin, öyle yapın ki çocuklarınızın çocukları birgün güven ve gururla altında durabilsinler. (Kaynak Hayata Yön Veren Öyküler.)

Gülümse

Karadeniz’in medar-ı iftiharı Temel, küçüklüğünde de pek afacan bir çocukmuş. o kadar yaramazmış ki öğretmenler ondan illalah demiş. Hemen hergün kavga edip birkaç çocuğu döver aklına esincede okuldan kaçıp sinemaya gidermiş. Karne zamanı gelmiş, annesi evde merakla onu bekliyormuş: Karneleri aldınız mı Temel?
Aldık anneciğim,

Hani nerede?

Arkadaşıma ödünç verdim anneciğim...

Babasını korkutacakta..

Asla vazgeçme

Vatan çiftliklerinizse,
kasalarınızın ve çek defterlerinizin içindekilerse vatan,
vatan, şose boylarında gebermekse açlıktan,
vatan, soğukta it gibi titremek ve sıtmadan kıvranmaksa yazın,
fabrikalarınızda al kanımızı içmekse vatan,
vatan tırnaklarıysa ağalarınızın,
vatan, mızraklı ilmühalse, vatan, polis copuysa,
ödeneklerinizse, maaşlarınızsa vatan,
vatan, Amerikan üsleri, Amerikan bombası, Amerikan donanması topuysa,
vatan, kurtulmamaksa kokmuş karanlığımızdan,
ben vatan hainiyim.
Yazın üç sütun üstüne kapkara haykıran puntolarla:
Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ.

NAZIM HİKMET