En iyi yılbaşı kutlaması erken yapılandır


Yılbaşı gecesi kalabalığından, fahiş fiyatlardan, aksayan servisten, fiks menülere mahkum olmaktan, trafik sorunundan kurtulmanın en kolay yolu nedir? Kutlamayı birkaç gece önce yapıp yılbaşı gecesini evde TV karşısında geçirmek...

Son günlerde birbirimize hep aynı şeyi soruyoruz: “Yılbaşında ne yapıyorsun?” Çoğu zaman cevap aynı: “Daha belli değil.” Bu yılbaşında yazın favorileri Bodrum ve Çeşme’ye giden çok. İstanbul’da ise mekan sahipleri ve işletmeciler, yılbaşı akşamı için yeteri kadar rezervasyon alamamaktan bu yıl her zamankinden daha çok şikayetçi. Nedeni belli: Artık hepimiz akıllandık. Bir gece önce ya da sonrasında gidip eğlenebileceğimiz bir mekana yılbaşı gecesi gidip üç-beş kat daha fazla para vermeyi istemiyoruz.

En iyi yılbaşı kutlaması erken yapılandırSadece fahiş fiyatlar da değil korkutan. Kalabalık, aksayan servis, fiks menülere mahkum olma da cabası. Bunların yanı sıra esas sorun trafik. Bir yerden bir yere arabayla gitmeye çalışmak insanı delirtebiliyor. Uber’in taksilerle ilgili telefon uygulaması özellikle geceleri hayatımızı kolaylaştırmasına rağmen... Kutlama yapacağınız yere yürüyerek gidemiyorsanız ve gitmek zorunda da değilseniz, unutun gitsin.

Artık mahallede sosyalleşiliyor

Zaten İstanbul yeme-içme ve eğlence hayatı giderek daha dar alanlara sıkışıyor ve herkes kendi mahallesinde sosyalleşmeyi tercih ediyor. İstanbul yeme-içme ve eğlence hayatında önemli değişiklikler olduğunu geçen yılbaşında gördük. Hatırlarsınız; Cihangir, Teşvikiye gibi semtler 2015’e elektrik kesintisiyle girdi. Yılbaşı kutlamaları Taksim Meydanı ve Nişantaşı, Abdi İpekçi Caddesi’nden Etiler, Nispetiye Caddesi’ne taşındı.

Sadece bunlar da değil, asıl en önemli değişiklik, artık evden uzaklaşmayıp mahallede sosyalleşilmesi... Çoğu zaman mecbur kalmadıkça mahalle dışına çıkmak bile gelmiyor kimsenin içinden. Tabii bunun en büyük sorumlusu yine İstanbul trafiği. Kimse trafikte saatler geçirmeyi göze almıyor. Biraz da bu yüzden artık her semt kendi buluşma noktalarını yaratıyor. Örnek verelim. Eskiden Balıkçılar Çarşısı, Kazan ve Kamburun Bahçesi gelirdi Beşiktaş denince akla, şimdi ise Londra kökenli Pizza East’ten Taksim’in Çin mutfağıyla ünlü lokantası Çin Büfe’ye, şık kafe-bar Joker No. 19’a kadar seçenekler artıyor. Etiler-Bebek civarındakiler kendi rotalarından çıkmıyor, Kadıköy Balık Pazarı ise Nevizade’nin eski günlerini yaşatıyor.

Yılın yükselen semtleri

Yılın yükselen semtleri sırasıyla Topağacı, Beyoğlu ve Karaköy. Topağacı’nın yükselişi Kozmonot ve Union 22’nin açılışıyla başladı. Bröd’den Kruvasan-Kruton ikilisine yemek seçenekleri ve Gallia’dan Efendi’ye barlar da eklendi. Beyoğlu’nda ise Soho House’un açılışı Konsolos, Aheste Pera, 9 Ece Aksoy gibi farklı tarzda mekanlara da yaradı.

Karaköy ise kışa hızlı bir başlangıç yaptı; Goya, Mitte, Fossil, Madeo, Cano gibi yeni mekanlarla.

En iyi yılbaşı kutlaması erken yapılandır180 kişilik bekleme listesi

İşletmeciler yılbaşı gecesi yeterli sayıda rezervasyon olmamasından şikayet etse de

tabii istisnalar da var. Bkz. Papermoon’da 180 kişilik bir bekleme listesi olduğu konuşuluyor kulaktan kulağa. Papermoon’da yer bulamayanlar Sunset’e, Ulus 29’a ve şehrin diğer klasikleşen mekanlarına gitmeyi tercih ediyor. Tabii her mekan bu kadar şanslı olmuyor.

Lucca’nın kutlaması yarın

Bazı mekanlar da yılbaşı öncesinde yaptıkları partilerle konuşuluyor, Karaköy’deki Colonie gibi. Yılbaşını erken karşılamak isteyenlerin bu hafta en heyecanla beklediği parti yarın akşam Lucca’da. Lucca New Year Warm Up Party akşam 20.00’de başlıyor. The Diplobrat & Gazali vs Space Girls etkisiyle.

Zaten yılbaşı gecesini kendi evinizde ya da bir ev partisinde geçirme şansınız yoksa yapılabilecek en iyi şey kutlamanızı birkaç gece önce yapıp yılbaşı gecesini de evinizde TV karşısında geçirmek.

Şimdiden mutlu yıllar!