FESTiVALiNE MÜZiĞiNE KONSERiNE SAHiP ÇIK

Eklenme Tarihi11.07.2012 - 2:30-Güncellenme Tarihi10.07.2012 - 22:34

Efes Pilsen One Love’ı 11’inci yılında hâlâ bira festivali sananlar var. Bir müzik festivalinin sponsorsuz yapılamayacağını unutuyorlar mı?

Sosyal medyada ikiye  bölündük, “Eyüp’te bira festivaline hayır” diyenler ve “Festivaline, müziğine, konserine sahip çık”  diyenler olarak.
Efes Pilsen One Love öncesi protestolar her yıl oluyor. Festivalin 11’inci yılı olmasına rağmen hâlâ protesto edilmesi şaşırtıcı tabii. Öncelikle altını çizelim, One Love bir bira festivali değil, bir müzik festivali. Sponsoru, Efes Pilsen. Pekala başka bir marka da olabilirdi. Burada önemli olan festival, marka  değil.
Nasıl gazeteler, dergiler,  televizyonlar reklamla yaşıyorsa, konserler ve festivaller de sponsorlar sayesinde gerçekleşiyor. Sponsorlar olmasa ne festivaller ne de konserler gerçekleşebilir. Bu durumda sponsorları protesto etmek saçma değil mi?
Bir firma bir müzik festivalinin sponsoru diye kimsenin o firmanın ürünlerini kullanması gerekmiyor. İsteyen alır, istemeyen almaz. Festivalde sahneye çıkacak isimleri  beğeniyorsanız gidip müziklerini dinlersiniz olur biter, beğenmiyorsanız da gitmemeniz, yeterli bir protestodur.
Festivalin Eyüp Sultan’a yakın yerde olması konusuna gelince; Eyüp Meydanı’nda değil, Santralistanbul’da olacak. Santralistanbul’da şimdiye kadar birçok etkinlik yapıldı. Sonuçta bir üniversite kampüsü burası. Her etkinliğin sponsorları bir bir inceleniyor mu? Buna gerek var mı?
Bırakın sponsorlarla uğraşmayı, gidin  istediğiniz konsere, festivale. Sadece müzikle ilgilenin, gerisini bırakın organizatörler  düşünsün.

ÖRÜMCEK ADAM’IN ORGANiK YUMURTASI
‘Örümcek Adam’ bir haftada   341 milyon dolar hasılat yapmış. Bir ‘Örümcek Adam’ hayranı olarak filmi sevdim, Marvel’in hikayesine sadık kalınması da, 3 boyutlu olması da birer artı. Benim favorim Örümcek Adam‘ın bir gökdelenin tepesinden uçmak üzereyken çalan cep telefonunu açtığı sahne oldu. Teyzesi Örümcek Adam’a yumurta siparişi verdi. Örümcek Adam, ‘Yumurta mı? Organik mi?’ deyince kahkahalarla güldüm. Gördüğünüz gibi süper kahramanlar bile artık organik beslenme derdinde. Örümcek Adam’ın da işi zor. Gökdelenlerin tepesinden uçacak, dünyayı kurtaracak ama olsun önce ev siparişleri alınacak, hem de organik olacak.

Hamdi Şişli’ye geliyor
İstanbul’a iki yeni otel birden geliyor. İkisi de Radisson Blu’nun franchise’ı. Biri Beyoğlu’nda, Pera Palas’ın sırasında. Diğeriyse Şişli’de, Şişli Camisi’nin karşısında. İki otel de Çeşme Sheraton’un da sahibi olan Dilek Holding’e ait.
“Marka algısı bambaşka bir şey. Marka bilinirliği hedefe ulaşmakta büyük avantaj. Marka otele inananlardanım. Marka olmak otelin gayrimenkul değerini bile artırıyor” diyor Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İskender Dilek.
Pera’daki otel 133 odalı, 7 katlı. İçinde Botanica SPA olacak. Şubat sonunda açılması planlanıyor. İskender Dilek’e göre “Oteller restoran işletmeciliğinde başarılı olamıyor. Trend olacak mekanlar yaratamıyor.” Bu yüzden Pera’daki otelin terası için iki grupla görüştüklerini söylüyor.
Şişli’deki otelse konumu itibarıyla bir iş oteli olacak. “Şişli-Mecidiyeköy hattında yeme-içmede ciddi bir boşluk var. Otelin girişine Hamdi’yi açıyoruz. Hamdi’ye gitmek isteyenler otelin içine girmek zorunda kalmayacak, dışarıdan ayrı bir girişi olacak. Evlere servis de yapılacak” diyor İskender Dilek. Sırf Hamdi’nin Şişli’ye gelmeye ikna edilmesi bile başlı başına bir şey.
Bir sonraki hedefse Boğaz’da Rumeli Hisarı-Kuruçeşme hattında deniz kenarında 50-100 odalı, event alanı büyük, ultra lüks bir otel yapmak. Tabii uygun alan bulunursa.