Erdoğan balkona!

Eklenme Tarihi31.07.2008 - 0:17-Güncellenme Tarihi31.07.2008 - 0:18

Tuhaf karar!   Baba evini yakmaya kalkışmakla suçlanan çocuk hakkında “Evet, yakmaya kalkışmış, ama harçlığını kessek yeter” kararı çıktı.
Çocuğa da “Bir daha yapma. Yaparsan elim yakanda” denildi.
Bitti.
Peki “Laiklik karşıtı eylemlerin odağı haline geldiği” Anayasa Mahkemesi üyelerinin çoğunluğunun kararıyla tescillenmiş bir parti nasıl iktidarını sürdürebilecek?
* * *
Elbette işin bu boyutu çok tartışılacaktır. Ama önümüzdeki süreçte iki kesimin tavrı önem kazanacaktır:
Birincisi, parti kapatmalardan siyasi sonuç bekleyen kesimlerin, demokrasilerde partileri ancak seçmenin sandıkta cezalandıracağına artık inanmaları ve hukuku siyasi hesaplaşmaların dışında tutmaları...
İkincisi, AKP’nin bu ciddi uyarıdan gereken dersi alması; Başbakan’ın son seçim gecesi balkondan yaptığı ve sonra tamamen unuttuğu vaatlerine geri dönmesi...
Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın deyişiyle “Birlikte yaşamanın şartlarını sağlama” yörüngesine girmesi...
Kapatma kararlarını eleştirsek de şu siyasi bir gerçek ki, her kapatma, kendisinden sonra doğan hareketi biraz daha merkeze yaklaştırdı.
Dileriz bu kez, kapatmama kararı aynı etkiyi yapar. AKP iktidarını, hem yönetim üslubunu, hem uzlaşmaz, hem dayatmacı tavrını değiştirmeye, toplumdaki laiklik hassasiyetini önemsemeye, başka partilerin de kapatılmasını zorlaştıracak demokratik bir anayasa girişimine yönlendirebilir.
* * *
Bunların da ötesinde Türkiye’nin bu noktada ayağını dibe vurduğuna ve bundan sonra çıkışa geçeceğine inanmak istiyoruz.
Daniel Howden’ın İngiliz Independent gazetesinde önceki gün yayımlanan makalesini çoğumuz, yenilmişlere özgü bir teessürle okuduk
“Müslüman, demokratik, laik, ekonomik açıdan istikrarlı ve Avrupa Birliği ile Ortadoğu’yu birleştiren bir ülke yaratma projesi”nin bugün Türkiye’yi muhtemelen “dünyanın en önemli siyasi deneyi” haline getirdiğini yazıyordu.
Ve “Şimdi bu proje çökmek üzere” diyordu.
Howden’e göre, “Fransa, Avusturya, Almanya gibi ülkeler Türkiye’nin katılım sürecinin durmasını sessiz bir memnuniyetle izliyorlar”dı.
Tüm bölgeye umut veren bu projeyi durdurmak için parmaklarını kımıldatmalarına bile gerek yoktu.
Süreci yavaş yavaş boğulmaya bırakacaklardı.
Tabii “dünyanın en önemli siyasi projesi”yle birlikte...
* * *
Başımızı şu son dönem içine gömüldüğümüz kapatma ve çete davalarının dosyalarından, hain bombaların toz dumanından kaldırıp büyük tabloya bakarsak neyi kaybetmek üzere olduğumuzu daha iyi anlayabileceğiz.
Sadece bizim için değil, dünya için şans olabilecek bir fırsattan göz göre göre ve kan revan içinde uzaklaşıyoruz.
Sokaklarda patlayan bombalar, gergin davalar, yarınından umudu kesen yığınlar bu kopmanın eseri...
Şimdi Yüksek Mahkeme’nin uyarısı, her kesimde gerektiğince ciddiye alınırsa, yeni bir başlangıca vesile olabilir.
Ve proje sahiplerinin her fırsatta kendi ayaklarını kurşunlamasıyla kesintiye uğrayan dünyanın en önemli siyasi projesi, kaldığı yerden devam edebilir.

Yazarın Diğer Yazıları
Etiketler