Merkel’in dekoltesi

Eklenme Tarihi15.04.2008 - 0:07-Güncellenme Tarihi15.04.2008 - 0:09

Norveç’te bir opera binası açılması, Türk gazeteleri için 1. sayfa haberi olabilir mi?
Normalde olmaz. Ama dün bütün büyük gazetelerimizin 1. sayfasındaydı bu haber...
Operayı bu kadar cazip kılan şey ise, açılışa gelen Alman Başbakanı Angela Merkel’in derin göğüs dekolteli bir tuvalet giymiş olmasıydı.
Gazetelerdeki haberlere göre “Şansölye, göğüslerini cömertçe sergilediği dekoltesiyle herkesi büyülemişti. Herkesin ağzı açık kalmıştı. Herkes ondan söz etmişti.”
* * *
Bizimkiler Alman Başbakanı’nın göğüs dekoltesini bu kadar önemseyip 1. sayfadan fotoğraflı verdilerse kim bilir Alman basınında nasıl kıyamet kopmuştur; değil mi?
Merak ettim.
Milliyet Frankfurt bürosunu arayıp İrfan Ergi’den dünkü Alman gazetelerindeki “Merkel dekoltesi” haberlerini sordum.
“Hiçbirinin birinci sayfasında yok haber” dedi Ergi...
“Nasıl olur, iyice bak. Bütün dünya ondan söz etmiş, Almanlar nasıl atlar haberi?” diye üsteledim.
Yeniden baktı. Yoktu.
Almanların itibarlı gazetelerinden Süddeutsche Zeitung, bırakın fotoğrafı basmayı, açılışı haberden bile saymamıştı.
En saygınlardan Frankfurter Allgemeine, Oslo’daki yeni opera binasının özelliklerini ve Başbakan için alınan güvenlik önlemlerini anlatmıştı. 1. sayfada bir Merkel haberi vardı ama, Başbakan orada dekoltesiyle değil, demiryollarını özelleştirme politikasına yönelik eleştirilerle haber olmuştu.
Sosyal demokrat eğilimli Frankfurter Rundschau açılışı, magazin sayfasında “Merkel, Oslo Operası’nda zarif” başlıklı bir paragraflık fotoğraf altı haberle, küçük görmüştü. 
Die Welt 4. sayfadaki bir resim altı haberde Başbakan’ın “boydan” bir pozunu verip yeni stilini övmüştü.
“Merkel dekoltesini gösterdi” haberi, magazin haberleriyle meşhur, 4 milyon tirajlı Bild gazetesinde vardı. Onda da ikinci sayfadaydı.
* * *
İrfan Ergi’ye “bu ilgisizliğin” nedenini sordum:
“Alman basını genelde siyasetçilerin özel hayatına girmez. Örneğin, Berlin Belediye Başkanı’nın eşcinselliği ya da eski Başbakan Kohl’ün sevgilisi de bilinir, ama bir özdenetim mekanizması sayesinde haber olmaz burada. Merkel’i İtalya tatilinde mayosunu giyerken görüntüleyen İngiliz paparazzilere ateş püskürmüşlerdi” dedi.
Dekolteye Türk basınının gösterdiği ilgi, Alman basınının ve hükümetinin de dikkatini çekti. Der Spiegel dergisinin internet sayfasında dekoltenin Türkiye’de haber olması haber yapılırken Hükümet Sözcüsü dünkü basın toplantısında, “Başbakan, akşam kıyafetinin bu ölçüde sükse yaratmasını amaçlamamıştır. Dünyanın konuşacak daha önemli konusu yoksa elimizden bir şey gelmez” dedi. Sonra da göz kırparak alaycı bir üslupla ekledi:
“Merkel’in kıyafeti Türkiye ile tam üyelik görüşmelerini hiçbir şekilde etkilememektedir.”
“Onlar Alman biz Türküz. Bizim için kamusal alanda dekolte sergileyen bir başbakan haberdir” denilebilir tabii, ama bir başbakanın sadece göğüs çatalı göründü diye kendi ülkesinde görmediği ilgiyi bizim gazetelerde bulmasında bir tuhaflık yok mu?
Kadın cinselliğinin gerekli gereksiz bu kadar öne çıkarılması doğru mu?
Son “İtalyan geline tecavüz” vakasında gazetelerimiz İtalyanca manşetlerle yürek ferahlatan tepkiler verdiler; ancak şunu da düşünmeliyiz:
Tecavüzcülerin bu kadar cüretkâr davranmasında, “bir kısım basın”da her yaz dönemi uydurulan ve potansiyel tecavüzcülere göz kırpan “Helga Türk erkeklerine bayılıyor” haberlerinin hiç rolü yok mudur?

 

Yazarın Diğer Yazıları
Etiketler