Masamın üzerinde seramikten yüksük kadar bir kaplumbağa duruyor. Onu ta İsrail sanatçılarının çalışma köyü olan Eir Hool’dan getirdim. Hafif kalkık başı, tombalacık sırtı ve koyu kahverengi ekosesiyle öyle filozof filozof düşünüyor.
İnsanlardaki sürat şehvetine şaşan bir Buda bilgesidir bu kaplumbağa.
***
Neden meyveleri koparmak için ağaçlara tırmanırsınız? Biraz bekleseniz zaten kendiliğinden yere düşecekler...
Neden bir aşkı tatmak için kadınların peşinden koşarsınız? Biraz bekleseniz zaten onlar kendiliğinden size gelecekler...
***
Ve neden ölmek, öldürmek için savaş edersiniz? Biraz bekleseniz zaten kendiliğinizden öleceksiniz...
Oysa meyve yerden toplandığı zaman değil, ağaca çıkıp koparıldığı zaman; kadın çaresizlikten kavrularak geldiği zaman değil, gönlünden fethedildiği zaman ve ölüm yatakta değil, mücadelede güzeldir.
***
Meyve düşecekmiş de, kadın gelecekmiş de, nasıl olsa ölecekmişiz de... Saadet miskinlikte olsa, insanoğlu füze mi yapmaya kalkardı?
Kaplumbağa tereddütler içinde düşünüyor.
La Fontaine’in masallarında tavşanı bir defacık geçtiği zaman ne kadar sevinmiş olduğunu hatırlıyor. Ama o bir sürat değil, bir basiret hikâyesiydi arkadaşım. Ve La Fontaine en büyük basiretin yarışı bir an önce bitirmekte olduğunu söylüyordu. Senin yavaşlığını tutmuyordu, tavşanın süratini kullanmayışına kızıyordu.
***
Kaplumbağa kımıldıyor.
Yok yok seni o şair de kurtarmaz. Biliyorum o şairin ne dediğini;
Erişir menzili maksuduna aheste giden.
Tizi reftar olanın payıne damen dolaşır.
***
Sen bakma ona... Fizik kaideleri şair sözünden daha doğrudur. Hızlı giden istediği yere daha çabuk erişir. İş sürati kesmekte değil, sürate mani olacak engeli kaldırmaktadır. Ayağına etek dolaşıyorsa külot pantolon giyersin.
***
Kaplumbağa bir adım attı.
Bir adım daha kaplumbağa, bir adım daha... Sabreden derviş muradına ermiş yerine, miskinlikten gebermiş, diyorlar. Sabrın sonunun selamet olduğuna da inanma... Selameti sabırda zannetme, budalalığının bir başka şeklidir bu... “Artık sabredemedim” sözü ceza kanununda bile hafifletici sebep sayılıyor.
***
Kaplumbağa yürümeye başladı...
Haydi kaplumbağa, haydi kaplumbağa...
Kaplumbağa koşuyor, kaplumbağa uçuyor...
***
Aa bizim kaplumbağa kayboldu...
Haydi canım, kaplumbağa ne kayboldu, ne uçtu, ne koşuyor. Sadece şimdi daha çok düşünüyor...

Yazarın Diğer Yazıları
Etiketlerİsrail