AB ve yargı

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu’nun İstanbul’daki toplantısı ardından Adalet Bakanı Sadullah Ergin konuk parlamenterler ve yazarlarla bir araya geldi.
Tarabya Hakimevi’ndeki buluşma Türkiye’de hız kesen reformlar ve AB üyelik müzakerelerini canlandırmaya dönük 4. Yargı Paketi ve İfade Özgürlüğü Eylem Planı üzerine hayli bilgilendirici oldu. Yemekte tutuklu gazetecilerin davalarına giren AB ve Uluslararası AF Örgütü’nün Türkiye temsilcileri de vardı.
Nedim Şener ve Ahmet Şık davaları yakından takip ediliyor.
Tutuklu gazeteci sayısı, uzayan davalar ve cezaevindeki 100’ü aşkın gazetecinin meslekleri nedeniyle mi, yoksa “örgütsel faaliyet” ve “adi suçlar” yüzünden mi tutuklu olduğu Bakan Ergin’in “hakemliğinde” bir kez daha tartışıldı.
AB gözlemcileri, “terör örgütleriyle” doğrudan bağ kurulmadıkça ve şiddet içermedikçe tutuklu gazetecilerin durumunu ifade özgürlüğü kapsamında görüyor. Türkiye’nin demokratik sicilini gölgeleyen bu durumun bir an önce düzeltilmesi bekleniyor.
Adalet Bakanı Sadullah Ergin komisyon toplantısında yasal düzenlemelere ilişkin hazırlıkları açıkladı:
“Avrupa Konseyi ile önümüzdeki günlerde başlatmayı planladığımız proje ile AİHM’nin basın özgürlüğü ile ilgili verdiği ihlal kararlarına sebep olan uygulamaların ortadan kaldırılmasını hedefliyoruz. Tasarı ile basın ve ifade özgürlüğünün geliştirilmesi ve toplumsal barışın tesisi amacıyla, basın yayın yoluyla işlenen suçlarla ilgili dava ve cezaların infazının ertelenmesine yönelik bir kısım düzenlemeler ihdas edilecektir.”
Ceza ertelemesi yoluyla gazeteciler hakkında “gizliliği ihlal”den açılan davalar düşecek.
Adalet Bakanlığı Brüksel’e bir temsilci atamış.
Türkiye’deki reform paketleri konusunda dışarıyı, içerden daha iyi bilgilendiriyor.
Tutuklu gazetecilerin davalarını izleyen komisyonu bile meslek örgütlerinden çok Adalet Bakanlığı enforme ediyor.
Ergin, “AB çevreleri bizi insan haklarını ihlal etmekle eleştiriyor. Biz de diyoruz ki bu ihlalleri önlemenin yolu müzakerelerin önünü açmak değil mi? Yargıyla ilgili iki başlık açılmıyor. Bloke ediyorlar. Ona rağmen diyoruz ki, başlık açmıyorsunuz hiç olmazsa tarama raporunu gönderin ki biz reformları tamamlayalım. Zaman kaybetmeyelim. Onu da yapmıyorlar” diyor.
Yargıtay’daki dosya stoku eritildikten sonra davalar ortalama bir yılda karara bağlanacak.
Özel yetkili mahkemelerin geleceği henüz netleşmemiş.
Bakan Ergin’e, cezaevlerinden gelen şikâyetleri aktardık. Yasemin Karadağ’ın cezaevi aracında ve hastanede uğradığı şiddet konusunda soruşturma açılmış. Jandarmanın yetkilerini Adalet Bakanlığı devralacakmış.
Adalet Bakanı, Silivri dahil gazetecileri “tecrit” iddialarını yerinde görmeye davet ediyor.
Cezaevlerinin kapısı medyaya açılacak!
Bakan gitmeden gazetecilerin serbest bırakılması umudunu yineliyoruz.