Bağımsızlar

YSK “veto”lu adaylara seçim yolunu açtı. Leyla Zana ve arkadaşları seçime katılacaklar. Kurulun itirazlarını görüştüğü saatlerde Van, Batman ve Diyarbakır’dan şiddet görüntüleri yansıyordu ekranlara. Bismil’de yaşanan can kaybı bölgedeki gerilimi artırdı.
Hukuken kararlar ne derece de tartışmalı olursa olsun, “demokratik tepki”de ölçü kaçırılmamalı!
Dün Van’da bir banka şubesi önünde çıkan yangından etkilenen çalışanların paniğini verdi televizyonlar. Dumandan boğulmak üzere olan insanlar güç bela çıkarılıyordu dışarıya. Geçmişte de benzerleri yaşandı: Servis araçlarına, kamu binalarına yönelik saldırılarda masum insanlar ölüyor. Sokakları ateşe verirken, protesto eylemlerinin “yaşam hakkı”nı ortadan kaldıramayacağı gerçeğiyle yüzleşmek gerekiyor. Polisi “orantısız” güç kullanmakla suçlarken, bankada, postanede çalışan, işinde gücünde olan, çarşıdan pazardan, okuldan dönenleri “seçim ateşi”nin ortasına atmak barışçı söylemlerle açıklanamaz.
Keşke YSK, “yasaklanmış hakların iadesi”yle ilgili mahkeme kararlarını daha önce istemiş olsaydı. Bağımsız adaylarla ilgili sorun bu aşamaya gelinmeden çözümlenirdi.
Günlerdir tartışılıyor.
Seçimde adaletsizliğe yol açan asıl düzenleme yüzde 10 seçim barajıdır.
BDP barajın kalkmasını istiyor; CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da bir “son dakika” önerisi olarak Meclis’in toplanmasını istedi. TBMM’nin toplanması yeni bir kararla 12 Haziran seçimlerinin de ertelenmesini beraberinde getirebilir. Böyle bir sonuca ise yüzde 65’i değişmiş parti gruplarının en başta da AKP’nin tahammülü yok. Barajı düşürmezler!
YSK’nın dünkü kararıyla “kriz”in en azından bağımsız adaylarla ilgili bölümü aşıldı.
Leyla Zana, Hatip Dicle, Ertuğrul Kürkçü, Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel’in “veto” kararları mahkemelerden gelen belgeler ışığında kaldırıldı. BDP destekli adaylara seçim yolu açıldı. Kriz büyük ölçüde yatıştı.
Aksi durum Güneydoğu’da seçim güvenliğini de ortadan kaldırabilirdi.
Artık seçime dek geçecek sürede BDP destekli bağımsızlıkların ve tüm partilerin Kürt sorununun çözümü başta Anayasa değişiklikleri ve Türkiye’nin daha iyi yönetimi konusunda önerilerini ortaya koyma zamanı geldi.
Son olarak TESEV, sivil Anayasa önerilerini açıkladı.
Demokratik bir Anayasa ihtiyacı toplumun her kesimince seslendiriliyor.
Eşit yurttaşlık, resmi dil Türkçe olmak kaydıyla farklı dillerde öğretim hakkı, yerel özerklik gibi Kürt sorununu temelden çözecek konularda hayli cesur öneriler seslendiriliyor. TESEV’in Anayasa önerisinde yerel yönetimlere zabıta benzeri “kolluk” oluşturma yetkisi tanınmak isteniyor.
Seçime doğru başka hazırlıklar da gündeme gelecektir.
YSK dünkü kararıyla seçimi yeniden demokratik zemine çekti.
Bağımsızlar da Türkiye de rahatladı!

DİĞER YENİ YAZILAR