Beşiktaş klasiği

Fenerbahçe’den sonra Galatasaray derbisinde de bir “Beşiktaş klasiği” izledik. Kırmızı kart görerek takımlarını eksilten BJK’lı oyuncular nedeniyle maçlar kaybedildi.
Demirören yönetimi Ertuğrul Sağlam’ın yerine teknik direktörlüğe Mustafa Denizli’yi getirdiğinde hedef şampiyonluktu. Denizli, Fenerbahçe ve Galatasaray’ı yönetmiş, iki takımı da şampiyon yapmış, deneyimli bir hocaydı. Aynı başarıyı Beşiktaş’ta da göstermesi halinde “Üç Büyükler”i lig şampiyonluğuna taşımış tek antrenör olacak Mustafa Denizli.
Ancak Beşiktaş’ta işler iyi gitmiyor.
Denizli ile siyah beyazlılar, hem Fenerbahçe’ye hem de Galatasaray’a yenildiler.
Ligin ilk yarısını 6. sırada bitirdiler.
Sivasspor bu sezon da başarılı ve ilk yarıyı lider bitirdi. Trabzon aynı şekilde şampiyonluğa oynuyor.
Fener açıldı; Galatasaray ise son haftalarda müthiş bir form yakaladı. Gönderilmek üzere olan Skibbe, takıma istikrarı getirdi. Tempolu ve bol gollü galibiyetler alıyorlar. Lincoln, Baros, Arda her maçta yıldızlaşıyor.
Beşiktaş’ta da maçın kaderini değiştirecek futbolcular var:
Delgado, Nobre, Holosko gibi.
Üçünün halini de Galatasaray karşısında gördük.
Holosko penaltıya neden oldu.
Delgado, hakeme “kart” işareti yaptığı için ikinci yarının başında oyundan atıldı. 2-1 yenik durumdaki takımın maçı çevirmesi mümkünken, Ali Sami Yen’den 1 eksikle galip çıkma, hatta berabere kalma şansı kalmadı. Aynı sorumsuzluk Kadıköy’de Fenerbahçe maçında sergilenmişti.
Şimdi en kolayı yapılacak, Beşiktaş üzerindeki “hakem oyunları” gündeme getirilecek.
Bunca para dökülen, zamanlı - zamansız teknik direktör transferlerine milyarlarca dolar akıtılan BJK’nın neden istenilen performansı sergileyemediği üzerinde durulmayacak.
Fatura birkaç futbolcuya kesilecek.
Bu gidişle 2008-2009 sezonunda da şampiyonluk hayal olacak.
Demirören yönetimi Ertuğrul Sağlam’ı gönderdiğinde de yazmıştık. Beşiktaş’ta bir yönetim, “sistem” sorunu var diye. Mustafa Denizli geldi, o da kendi “sistem”ini oturtmaya çalışıyor. Ancak takım daha iyiye gitmiyor. Zirveye tırmanması gerekirken, düşüyor. 3 yılda 5-6 antrenör, 100’den fazla futbolcu değişirse böyle olur. İdeal bir takım ve “istikrarlı” bir futbol bir türlü sergilenmiyor.
Galatasaray, ekonomik sorunlarla daha fazla boğuşmasına karşın takımda müthiş bir moral var. Gençlerin özgüveni yüksek. Beşiktaş ise bocalıyor.
Makus talihimiz bu sene de değişmeyecek gibi.
Denizli sezonu tamamlamalı. Deneyimli teknik adam, belki şampiyonluğu yakalar.
Beşiktaş, şampiyon olmazsa “istifa”yı düşünecek olan Yıldırım Demirören yönetimidir!