Böyle bitmez!

Hrant Dink davasını izleyenler dördüncü yılın sonunda gelinen aşamayı, “Bu dava böyle bitmez!” diye protesto ettiler. Hrant’ın avukatları, eşi Rakel ve arkadaşları, Savcı Hikmet Usta’nın esas hakkındaki görüşünü açıkladığı duruşmayı terk ettiler.
Savcı Erhan Tuncel ve Yasin Hayal’in aralarında bulunduğu 7 sanık hakkında iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi.
Tetikçi Ogün Samast da dahil edildiğinde bu kararla birlikte Hrant suikastında en başa dönülmüş oluyor. Cinayet Trabzon’daki çetenin üzerine yıkılıyor. Dink ailesinin ve avukatların düş kırıklığı bu yüzden. Haklı olarak “Bu dava böyle bitmemeli” diyorlar.
Türkiye benzer düş kırıklıklarını pek çok olayda yaşadı.
Bugünlerde Çankaya Köşkü’ndeki Susurluk Zirvesi tutanakları gündemde.
Ömer Lütfü Topal cinayetini de içeren “faili meçhul”ler elbette birkaç polisin marifeti değildi. Ayhan Çarkın yıllar sonra yaptığı itiraflar nedeniyle tutuklanırken eski ANAP milletvekili Alparslan Pehlivanlı’nın katilinin öldürülmesine ilişkin talimatın eski bir başbakana kadar uzandığını öne sürdü.
Adı Susurluk’la anılan eski bakanlardan Mehmet Ağar ise ancak dokunulmazlığı son bulduktan sonra dava sürecine katıldı ve onca zamandan sonra 5 yıl ceza aldı.
Şimdi bu “derin” koruma mekanizması Hrant Dink davasında yaşanıyor.
Yine de Savcı Hikmet Usta esas hakkındaki görüşünde tarihe önemli bir not düşüyor.
Suikastın Ergenekon bağlantılı olduğunu belirtiyor:
“Hrant Dink suikastından yaklaşık bir yıl sonra, 2008 itibariyle başlanan Ergenekon operasyon ve soruşturmalarının kararlılığı ve etkinliği nedeniyle derin yapılar ve onlara bağlı Trabzon’da yuvalanan terörist grubun gerçekleştirebileceği en son suikast Hrant Dink suikastı olarak tarihe geçmiştir.
Dink cinayetinin gizlilik kuralları ve örgütsel hiyerarşiye azami özen gösteren Erhan Tuncel ve Yasin Hayal yönetiminde Ergenekon Terör Örgütü’nün Trabzon’da faaliyet gösteren bir hücre yapılanması tarafından işlenmiş olduğu değerlendirilmektedir.”
Savcının kuşkuya düşmeyecek biçimde net olarak görüş bildirdiği “Ergenekon bağlantılı” Trabzon’daki yapılanmanın İstanbul ve Ankara’daki uzantılarının dört yıldır çıkarılamamış olması Samast, Tuncel ve Hayal’e yönelik cezalar ne olursa olsun Hrant için “adalet” beklentisini karşılamıyor.
Erhan Tuncel Trabzon emniyetinin “muhbiriydi.”
Mc Donald’s bombacısı Yasin Hayal ile Erhan Tuncel arasındaki telefon kayıtları “imha edildiği” gerekçesiyle derin yapılara ulaşılamadığı gerekçesi inandırıcı gelmiyor.
Dördüncü yılın sonunda Hayal’in akıl sağlığının Adli Tıp tarafından hâlâ araştırılıyor olması tuhaf değil mi?
Jandarma, emniyet, istihbarat ve İstanbul Valiliği arasındaki tehdit ve suikast trafiği çözülmeden bu dava bitmez.
Bitmemeli.