Çağrı

10 Ekim Pazar günü dünyada 130 ülkeyle birlikte Türkiye’de de küresel ısınmaya karşı uyarı eylemi var.
Açık Radyo yöneticisi Ömer Madra’nın çağrısı felaketlerle geçen 2010 yazından sonra iklim değişikliğine hâlâ kuşkuyla bakan çevreleri “buzul çağı”na girilmeden harekete geçirecek önemdedir:
“Dünya fırın gibi oldu. Gezegenin tarihindeki en sıcak 10 yılı, en sıcak 12 ayı ve en sıcak 6 ayı geride bıraktık. Yılsonu geldiğinde, muhtemelen gelmiş geçmiş en sıcak yılı geride bırakmış olacağız. Dört bir yanda tüm sıcaklık rekorları kırıldı: Mesela Pakistan’da gölgede 53 derecenin üstünü gördük. Eh, evdeki fırının düğmesini de 53 dereceye getirebiliriz pekâlâ, yemekleri ısıtmak için. Rusya bin yılın en yüksek hararetiyle kavruldu, 15 bin insan sıcaktan öldü, yangınlar çevrede nükleer tehdit yarattı, Sibirya tundralarında 1 milyon kilometrekare donmuş toprağın çözülmesi rekor hıza ulaştı, ülkede tahıl hasadının üçte biri yandı gitti. Rusya’daki sıcak hava dalgası, insan kaynaklı iklim değişikliğine bağlı olduğu bilim dünyasında tartışmasız kabul edilen ilk felaket oldu.
Pakistan’da meydana gelenler ise Kitab-ı Mukaddes’ten alınmış sayfalar gibiydi: Ülkede bir Nuh Tufanı oluştuğunu söylesek abartmış olmayız: Ülkenin beşte biri sulara gömüldü, 20 milyon insan evsiz barksız kaldı, tufandan etkilenenlerin sayısı 40 milyona ulaştı. 72 bin çocuğun açlıktan ölmesi an meselesiydi!
Kuzey Kutup bölgesinde deniz buzları görülmemiş bir hızla eriyor, devasa buzdağları kopuyor, okyanusların ısınmasıyla, mikroskobik canlı nüfusun çökmesiyle, denizlerde beslenme zinciri hızla kopuşa doğru gidiyor.
Günümüzde liderlerin, siyasetçilerin ve hükümetlerin uyguladığı enerji politikaları hem yoksul ve güçsüz kitleler, hem de gelecek kuşaklar açısından korkunç adaletsizliklere yol açıyor. Politikacıları harekete geçirmek için yıllardır dünyanın dört bir yanında çağrılarda bulunduk, protesto gösterileri yaptık. Ama onlar yeterince hızlı bir biçimde harekete geçemediler. Hatta, esas yaptıkları ‘yeşil badana’dan ibaret kaldı. Yani, en yeşilcinin kendileri olduğunu söylediler, ama fosil yakıt şirketlerinin özel çıkarlarına hizmet eden politikalardan başkasını görmedik onlardan.
Ama artık yeter!”
Yaşanabilir bir dünya için atmosferdeki karbondioksit miktarının güvenli üst sınırının milyonda 350 parçacık olması gerekiyor.
Bu miktar şimdiden milyonda 392 parçacık ve her yıl yaklaşık 2 ppm artıyor.
Uçurumun kenarındayız!
Pazar günü 15.00’te Galatasaray’dan başlayacak Taksim’de son bulacak müzikli, organik yemekli, bisikletli, danslı “eylemce”, siyasetin ihtiyaç duyduğu gerçek bir yeşil hareketin, “Küresel Isınmaya Dur” demek için “İş Başına” partisinin doğum günü de olabilir.
Eğlenceli partiyi kaçırmayın!