Dersim çağrısı

CHP’nin Van Çalıştayı’nda tartışılan Kürt sorunuyla ilgili çözüm önerileri hayli cesurdu.
Milliyet muhabiri Mansur Çelik, toplantıda dile getirilen önerileri derlemiş. Haberden, CHP’nin aylardır Doğu ve Güneydoğu tanımıyla bölgesel bir kalkınma sorununa indirgemeye çalıştığı ve “ürkek” bir dille yaklaştığı “Kürt Sorunu”nun adını nihayet koyma yönünde kararlar aldığı izlenimini ediniyoruz.
Açılımın net olarak nasıl ifade edileceği muhtemelen “seçim bildirgesi”nde belli olacak.
CHP, Kılıçdaroğlu’nun ifadesiyle Kürt sorununun çözümünde etnik ve dinsel siyasetlerin dışında bir “üçüncü yol” arıyor. CHP böylece bölgenin iki güçlü aktörü AKP ve BDP’den sonra bölgede var olmaya çalışacak. İstanbul’daki arama konferansında “üçüncü yol” önerisi Prof. Fuat Keyman tarafından dile getirilmişti. Kurultayda yeni yönetim oluştuktan sonra CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran’a raporu yeniden hazırlama görevi verildi. Eski Diyarbakır Barosu Başkanı Sezgin Tanrıkulu’nun da CHP’de genel başkan yardımcısı olarak yönetime girmesiyle süreç hızlandı.
Van’daki toplantı ise itirazlara rağmen SHP/CHP’nin yirmi yıl önceki koşullara göre hayli “ileri” sayılabilecek Kürt Raporu’nun gerisine düşmeyecek çözüm önerilerine açık geçti.
Silahların susması, af çıkarılması ve ana dilin önündeki engellerin kalkması gibi artık Türkiye siyasetinde genel bir beklenti haline gelen kalıcı çözümleri CHP de savunuyor.
Mansur Çelik’in haberinde “Van Açılımı”nın ana hatları şöyle formüle edilmiş:
“Yeni bir anayasal vatandaşlık tanımı yapılması, orta öğretimde seçmeli Kürt Edebiyatı ve Kürtçe derslerin konulabilmesi, anadil eğitiminin önündeki engellerin kaldırılması, Kürt kelimesinin kullanılması, Ergenekon ile ilişkilendirilecek söylemden kaçınılması, hakikatleri araştırma komisyonu kurulması.”
Dün önemli bir çıkış da CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan geldi.
Başbakan Erdoğan, CHP’nin Dersim konusundaki suskunluğunun her fırsatta üzerine gidiyor. “1938 Katliamı”nı dönemin tek parti yönetimine dolayısıyla CHP’ye yükleyip, bugünkü yönetimi de sessiz kalmakla suçluyor. Onur Öymen’in Meclis’teki bir konuşması da AKP liderine koz vermişti. Son olarak Oda TV yöneticisi Soner Yalçın’ı savunurken, “Nerede bu Ergenekon, bulsam gidip üye olacağım!” diyen Kemal Kılıçdaroğlu’na Başbakan, “Danıştay 2. Daire’ye git, 1 Mayıs katliamını hatırla; Dersim’e git bulursun” yanıtını vermişti.
CHP lideri dün Başbakan Erdoğan’ı, “Dersim arşivlerini açmaya” çağırdı.
Solcular ve Aleviler yıllarca bu politikaların mağduru olmuşken, 12 Eylül darbesinde cezaevlerinde ezilmişken, “devleti, statükoyu” savunmak, “güvenlik” politikalarına arka çıkmak neden CHP’ye düştü?! O yüzden Güneydoğu’dan soyutlandılar. Yeni CHP şimdi Kürtlerle barışmak istiyor.
Kemal Bey’in bu konuda bir inandırıcılık sorunu yok, çünkü Dersimli.