DSP - MHP köprüsü

DSP - MHP köprüsü


       Meclis Başkanlığı'na DSP'nin desteğiyle MHP'li bir milletvekili, Ömer İzgi'nin seçilmesi bekleniyor.
       Başbakan Ecevit, ortağına yaptığı bu "jest"i "koalisyon adabının gereği" olarak açıklarken, böyle zamanlarda 12 Eylül öncesi MHP'yi hatırlayan Rahşan Hanım'ın başkanlık seçiminden rahatsızlık duymadığını belirtti. Malum, Sezer'in tutumunun Başbakanlık'ta yarattığı sıkıntıyı da geçenlerde "aile içi muhalefet"in temsilcisi, DSP Genel Başkan Yardımcısı Rahşan Ecevit dile getirmişti.
       Ankara kulislerini yakından izleyenler Ecevit'in sağ kolu Hüsamettin Özkan'dan Rahşan Hanım'ın çok mutlu olmadığını bilirler.
       Baharda Çankaya için düşünülen "Demirel formülü" suya düşünce Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın Cumhurbaşkanlığı'na önerilmesinin "mutfak çalışması" ANAP kanadından da gelen telkinler sonucu Özkan tarafından yapılmıştı.
       Beş liderin imzasıyla Meclis'te "ayakta alkışlanarak" Köşk'e uğurlanan Sezer'in KHK nedeniyle hükümete direnince 1 Ekim'deki açılış konuşmasında uğradığı "sessiz protesto" düşündürücüydü.
       Başkanlık seçiminde "aday trafiği" başlayınca DSP - MHP köprüsü nedeniyle gözler yine Rahşan Hanım'ın tepkisine çevrildi. Ancak Ecevit DSP grubunda spekülasyonları kesin bir dille reddetti ve "Aslı olsa, benim haberim olurdu" diyerek Ömer İzgi'nin adaylığına destek verdi.
       Acaba, Rahşan Hanım, yakında Meclis gündemine getirilecek "af tasarısı"ndaki MHP faktörü nedeniyle "ikna edilmiş" olmasın?
       DSP disiplinli bir parti.
     "Aile içi muhalefet" susunca, gruptaki milletvekillerinin diyeceği bir şey kalmıyor!
       Cumhurbaşkanlığı'nda olduğu gibi Meclis Başkanlığı'nda da "sol"un adayı yok. Bu sancıyı duyanlardan Rıdvan Budak, "En azından ilk iki turda aday çıkarsaydık" diyerek MHP desteğini içine sindiremediğini söyledi.
       Aynı gün bir başka girişim dikkat çekiciydi.
       Geçen dönemin Meclis Başkanı adayı, DSP'li Uluç Gürkan, Almanya Başbakan'ı Schröder'in ev sahipliğinde haziranda bir araya gelen Clinton, Blair, Jospin gibi Batılı liderlerin "Berlin Bildirgesi"nden yola çıkarak, "Merkez solun dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ölmediğini" belirtme ihtiyacı duydu.
       ABD başkanlık seçimlerinde Clinton'ın selefi olmaya aday Al Gore'un ve rakibi Bush'un kampanyayı "sol esintili" politikalarla yürütmeleri karşısında Gürkan da küreselleşmenin "sosyal alternatifi"ni oluşturan "Çağdaş Yönetim Projesi"ni tartışmaya açıyor. Berlin bildirgesini bu amaçla parti örgütüne ve ilgili çevrelere dağıtıyor.
       DSP Genel Merkezi'ne de bir adet göndermiş olmasını diliyoruz.
       Meclis'e dönersek...
       Ecevit ağırlığını koydu ama Meclis muhalefetin de oylarıyla MHP yerine ANAP adayını seçerse koalisyondaki dengeler sarsılır, güven bunalımı doğar. Ömer İzgi'nin salı günü seçilme olasılığı yüksek görünüyor.Yazara E-Posta: dsazak@milliyet.com.tr