GAP genç

23 Nisan’daki çarpıcı manzaralardan birisi, Van’da yırtık lastik çizmeleriyle gösteri yapan kız çocuğuydu.
Aynı gün Ankara’da başka bir kız çocuğu Başbakan’ın koltuğuna oturdu, ‘Muhalefetle aranız nasıl?’ diye soran gazetecilere ‘Her zamanki gibi’ yanıtını verdi.
Hakkari’de bundan önceki bayramlardan farksız, yine ‘kendisi olan’ bir erkek çocuğu ise DTP operasyonlarını protesto amacıyla yapılan bir gösteride özel harekâtçı polisin elinden kurtulamadı. 23 Nisan falan dinlemeyen görevli, otomatik silahın dipçiğini yerdeki çocuğun başına acımasızca indiriyordu.
Görüntülerin medyaya yansıması üzerine polis açığa alındı; yetkililer yaralı çocuğu ziyaret ederek özür dilediler.
TBMM’de ise DTP Grubu, ‘oturma eylemi’ yaptı. Boykotun nedeni, ‘taş attıkları gerekçesiyle cezaevlerine konulan çocukların haklarını savunmaktı’. Ahmet Türk,‘Bırakın bu çocuklar dağa değil, okula gitsin’ diye konuştu.
Ülke yönetimindeki ve siyasetteki bu diyalogsuzluğa karşın, üniversite gençliği umutla diyalog arıyor.
29 Mart yerel seçimleri için Gaziantep’e gittiğimizde orada anlatmışlardı. 8 -11 Mayıs tarihlerinde Mardin’de ‘Gap Gençlik Festivali’ yapılacak. Programın ayrıntılarını, ‘www.gapgenc.org’dan öğrenebilirsiniz. ‘Değişim için Paylaşım’ sloganı altında bölgedeki gençlerle, Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde okuyan gençler arasında gelecek için dostluk köprüleri kurmayı amaçlıyorlar.
Böylece gençlik grupları arasında iletişim sağlanacak ve yeni açılımlar yaratılacak.
Gençlerin kendileri ve çevreleriyle ilgili sorunlar hakkında çözümler üretebilecekleri alanlar oluşturulacak.
Farklı sosyal ortamlardan gençlerin bir araya gelmesiyle, kültürler arası diyaloga katkı sağlanacak.
Görece hizmetlere erişimi kısıtlı gençlerin, seçeneklere ve olanaklara yerinden erişimi artırılacak.
Gençlik alanında bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeyde bilgi akışını sağlayacak alanlar yaratılmasına destek olunacak.
Festivale GAP bölgesi il ve ilçelerindeki gençler başta olmak üzere, yurtiçi ve yurtdışından gençler ve gençlik STK’ları davetli. Ev sahipliğini Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Mardin, Kilis, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak Gençlik ve Kültür Evleri yapacak.
8-11 Mayıs arasındaki GAP Gençlik Festivali kapsamında panel, konser, atölye, fuar, sergi, kültür ve sanat etkinlikleri yer alıyor.
‘Sosyal Haklar Kıraathanesi’ açılacak.
Üniversite gençliğinin Güneydoğu’yu tanıması için GAP Gençlik Festivali önemli bir fırsat.
68 kuşağının ‘Zap köprüsü’ bugün bile simgesel anlamını koruyor.
Çocukların mağdur edilmediği, bayramların boykot edilmediği, coşkuyla kutlandığı, silahların sustuğu bir Türkiye özlemini hayata geçirecek olanlar gençlik hareketleridir.
Mardin’de festival düşüncesi heyecan verici. GAP idealini gençler hayata geçirecekler.