Heron faciası

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Ortasu köyünde Heronlarca saptanan hedeflere yönelik F-16 bombardımanı sonucu 35 sivil yaşamını yitirdi.
Genelkurmay’a göre uçaklarca ateş altına alınan bölge PKK’nın Sinat-Haftanin kamplarına yakın geçiş noktalarından biriydi. Son dönemde verilen kayıplara karşı örgüt “misilleme” hazırlığı içindeydi. Karakollar hedef alınacaktı. İstihbarat, keşif ve gözetleme faaliyetleri sonucu 28 Aralık akşamı bir grubun Türkiye sınırına doğru hareketlendiği ve “eylem yapacağı” tespit edildikten sonra uçaklarca vurulduğu bilgisi TSK tarafından açıklandı.
Köylüler ise çoğu 20’li yaşlarında olan gençlerin PKK ile ilgileri olmadığını ve “sınır ticareti” yaptıklarını savunuyor. Karakoldaki askerlerin de “kaçakçılık” amaçlı bu faaliyetleri bildikleri ve çoğu zaman göz yumdukları ifade edilmekte.
BDP lideri Selahattin Demirtaş’ın açıklaması da bu gerçeğin altını çizmekte:
“Yaklaşık 50 kişiden oluşan bir grup köylü, köylerine ulaşmak üzereyken karakol görevlileriyle karşılaşmışlar. Görevliler ‘buradan geçmeyin’ diyerek başka bir yol göstermiş. Köylüler o yola girdikten bir süre sonra uçakların bombalı saldırısına uğramışlar. Ölenlerin tamamı o köylüler. Aralarında üniversiteye hazırlanan gençler var. Bunlar kaçakçılıkla geçinen köylüler. Karakoldakiler de her şeye hâkim, biliyorlar.”
Demirtaş’a göre “açık bir katliam” söz konusu. BDP lideri şöyle diyor:
“Aleni bir şekilde savaş uçakları gelip bombalamış. Genelkurmay onayı olmadan F-16 uçakları kalkmaz. Son MGK’da operasyonlar konuşulmuş. Yaşanan bu olaydan MGK’nın tüm üyeleri sorumludur.”
AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik de, öldürülen sivillerin, “terörist olmadıklarını” kaçakçılık yaptıklarını söylüyor. Şırnak Valisi’nden aldığı bilgiye göre katırlar sigara yüklüymüş! Çelik, köylülerin büyük çoğunluğunun aynı aileye mensup olduklarına dikkat çekiyor. Ve bir “operasyon kazası”ndan söz ediyor. Olayın soruşturulacağını belirtiyor.
Sivilleri hedef alan bir büyük felaket söz konusu.
Afganistan’da, Pakistan’da örneklerine rastladığımız şekilde insansız hava araçlarından gelen bilgilerle siviller vuruldu. 35 genç insan hayatını kaybetti. Bunda Dağlıca’dan bu yana Heron görüntülerine karşın PKK saldırılarına göz yumulduğu eleştirilerinin de payı var.
Çukurca’da 24 askerin şehit verildiği PKK saldırısından sonra bölgedeki operasyonlar yoğunlaşmış, PKK’ya ağır kayıplar verdirilmeye başlanmıştı. O arada “teslim alınan” PKK’lılarla ilgili “insani” görüntüler medyaya yansımıştı.
Şırnak Uludere operasyonuyla 35 sivilin hayatını kaybetmiş olması trajiktir.
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, “strateji değiştiren” PKK’nın bu yıl Kuzey Irak’a çekilmediğini söylerken “Operasyonlarda öldürerek değil, yaşatarak sonuç almaya çalışıyoruz” demişti.
35 köylünün ölümü bakanı tekzip ediyor!