Hopa davası

Türkiye’de 500’den fazla öğrenci tutuklu bulunuyor. Arap Baharı ve Tahrir’e destek yağdırılan, Mısır’a, Libya ve Tunus’a örnek gösterilen, rejim karşıtlarına şiddet uyguluyor diye Suriye’de Esat yönetiminin değişmesini isteyen bir ülkede cezaevlerinde bu kadar çok öğrenci olur mu?! Ayıp.
Bugün iki dava görülecek.
Ankara’da Hopa davası kapsamında öğrenciler mahkemeye çıkacak. Beşiktaş Adliyesi’nde ise “poşu” takan öğrenci Cihan Kırmızıgül yargılanacak.
12 Haziran öncesi Başbakan’ın Hopa mitingini protesto sırasında emekli öğretmen Metin Lokumcu hayatını kaybetmişti. Olayı protesto gösterilerinde gözaltına alınan çoğu öğrenci 28 kişi hakkında terör örgütüne üyelikten 17 yıldan 52 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.
Altı aydır tutuklu olan Can Türkyılmaz Sincan F Tipi Cezaevi’nden bir mektup göndermiş.
Uğradıkları haksızlığı anlatıyor:
“Üyesi olduğumuz iddia edilen örgütler DHKP-C ve Devrimci Yol olarak geçiyor. Bu örgütler varlığını 30-40 yıl önce göstermişlerdir. Bizlerin yaş ortalaması 20-25 olarak değişiyor. Bizler doğmadan, hayata adım atmadan nasıl bu örgütlere üye olduğumuz iddia edilebilir?
Yaptığımız eylemler de şu şekilde sıralanmış; parasız eğitim istemek, parasız sağlık istemek, 1 Mayıs işçi eylemlerine katılmak, HES’lere karşı olmak. Bu eylemlere katıldığımız iddia ediliyor. Tam tersine, katılmadık, bu eylemleri bizzat bizler örgütledik. On binler ve yüz binler bu eylemlere katıldılar.
Bizlerin tutuklanma kararı Başbakan tarafından verilmiştir. Bunu anlamak için kâhin olmaya gerek yok. Başbakan’ın Trabzon ve Konya mitinglerine bakmak yeterli olacaktır. Bu dava siyasidir. Mahkemede bizler değil hak mücadelesi verenler, barışı savunanlar, özgürlük talep edenler yargılanacaklar.”
Hopa için öğrenciler, akademisyenler ve sanatçılar arasında büyük bir dayanışma gözleniyor.
Cezaevinde zorla saçları kesildi öğrencilerin.
Moral olsun diye saçlarını kestiren öğrenciler de tutuklandı.
Duruşma öncesi dün toplu saç kestirme eylemi vardı.
“Poşu davası” sanığı Cihan Kırmızıgül ise 22 aydır Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde tutuklu. Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğrencisi. Çağlayan meydanında molotoflu bir eylemde Kürtçe sloganlar atılırken durakta bekliyormuş; görgü tanıkları eylemcilerin poşu taktıklarını söyleyince o da tutuklanmış. Savcının beraat istemi mahkemece reddedilmişti. Terör örgütü üyeliğinden 45 yıla kadar hapsi isteniyor.
Öğrenci eylemlerinde suç aletlerinden biri de üzerinde “Hekime yönelik şiddete hayır” yazılı bir şemsiyeymiş!
Galatasaray Üniversitesi öğretim üyesi Özgür Mumcu, Radikal’deki köşesinde, “Vallahi iddianameye bakılırsa ben de bildiğin teröristim. Şemsiye var, dolapta bir yerde poşu var, kitap var. İyi ki eylem günü Ankara’da değilmişim” diye yazmış.
Tam Aziz Nesin’lik!